0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Tip redakce: 3 nejlepší vietnamské restaurace v Praze

Vietnamská kuchyně
ZDROJ: Unsplash/Lucas Hoang
sdílet:

Nemůžeme srovnávat podniky v celé České republice, tak jsme si připravili výběr alespoň těch pražských. Narazit v Praze na opravdu špatné bún bò bam bộ je už skoro raritou. Jak si vybrat mezi tolika dobrými restauracemi v našem hlavním městě tu nejlepší? U nás rozhoduje autentická chuť, neobvyklé prostředí a originální menu.

Nhà hai hành 

Bistro, jehož název si pravděpodobně nezapamatujete, ale po návštěvě na něj budete myslet hodně dlouho. Nic vám nebrání mluvit o něm jako o tom ‚super vietnamském bistru na Smíchově‘. Možná si řeknete, že vietnamských restaurací už je v Praze dost a nad dalším jen mávnete rukou. To by byla ale v případě Nhà hai hành velká škoda.

Autentické malé bistro s nízkými plastovými židličkami (na kterých se vážně skvěle sedí) nabízí totiž jídla, která v klasických česko-vietnamských restauracích neochutnáte.

  • Zatímco většina z nich stále dokola opakuje klasiku ze severu Vietnamu, kterou si Češi tolik oblíbili, Nhà hai hành se nebojí experimentovat. Jídlo je servírované tak, jak je to ve vietnamských rodinách zvykem – každý komplement zvlášť v misce. Menu se v průběhu týdne trochu mění, ochutnat tak můžete pokaždé něco jiného. 
  • Pomalu pečený bůček, který se rozpadá na jazyku, restované hovězí s mungo klíčky nebo pečenou kachnu ve fermentovaném tofu.
  • Když budete mít štěstí (nebo smůlu) narazíte v menu i na kuřecí pařátky.

Jasně, ne všechna jídla patří k tradiční vietnamské klasice, objednat si můžete i korejské studentské nudle, ale to nic nemění na tom, že se vietnamskému způsobu stravování blíží snad nejvíc ze všech bister v Praze. 

Old Hanoi 

Old Hanoi je restaurace, která upoutá vaši pozornost na první pohled už jen když projdete na smíchovském Andělu kolem. Zahrádka a dekorace mají připomínat podnik na rušné ulici hlavního města Vietnamu.

  • V menu jsou klasiky jako bún bò bam bộ, bún chả nebo pho, ale sem tam narazíte i na nějakou specialitu.
  • Třeba cá basa kho tộ, což je karamelizovaná ryba basa (pangas kambodžský) s vepřovou krkovicí nebo nộm ngó sen – salát s lotusovým kořenem.
  • Opět nejde o výhradně vietnamské menu a je škoda, že tradiční vietnamské knedlíčky bánh bao v něm najdeme jen pod čínským ekvivalentem won ton nebo dim sum.

Mottem restaurace je „Recepty od našich vietnamských babiček,“ čemuž se dá po ochutnání tradičních vietnamských jídel věřit, chuťově jim nelze vůbec nic vytknout. Navíc ceníme prostředí restaurace, které si nehraje doslovně na Hanoj, ale takovým líbivým evropským způsobem z ní některé věci imituje. 

Jaro  

Někdy se vám může stát, že po příchodu do restaurace Jaro záhy zjistíte, že je uzavřená pro soukromou akci. Vietnamská komunita v je v Modřanech a okolí totiž velmi rozšířená, a to kvůli nedaleké Sapě. Díky tomu jsou Modřany strategickým místem pro vietnamskou kuchyni. 

Když totiž dojde koriandr, perila nebo nudle, stačí sednout do auta a za osm minut jste přímo u zdroje. Prostory bývalého kina, kde se nachází restaurace Jaro, nejsou tak autentické a moderní jako třeba Old Hanoi nebo Nhà hai hành, ale o to se majitelé zřejmě ani nesnaží.

  • Strávníci se rádi vrací na dokonale chuťově vyladěné vietnamské klasiky, ale i na rozmanité BBQ za rozumnou cenu. Známkou úspěchu je i to, že se sem sjíždí Vietnamci z celé Prahy.
Autor: Karolína Waberová

Apetit magazín

KVÍZ: krajové speciality
  • Kvízy

KVÍZ: krajové speciality

Knedlo vepřo zná každý – oblíbený český pokrm nabízejí nejen hospody a restaurace ale také školní jídelny a kantýny. Česká kuchyně má ovšem daleko víc co nabídnout. Důkazem jsou speciality z českých a moravských koutů. Schválně, s kolika z...
Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
  • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...
KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?
  • Kvízy

KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?

Chcete uvařit guláš nebo roštěnky k nedělnímu obědu? Tušíte, jestli se na vývar lépe hodí přední nebo zadní hovězí či které použít do rajské? S naším kvízem můžete zjistit, jak si s hovězím rozumíte. ...
Komerční sdělení
Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Aperitivo Italiano je chvíle vyhrazená rodině, přátelům a ochutnávání. Nesmí chybět tyčinky grissini, krekry, sušená rajčata, olivy a samozřejmě sklenička osvěžujícího aperitivu, který doladí party atmosféru a připraví chuťové buňky na...

Obchod Apetit