Bešamelová omáčka má staletou historii a bohaté využití. Patří mezi pět základních francouzských omáček a neobejde se bez špetky muškátového oříšku. A hlavně – je překvapivě snadná.
Bešamelová omáčka stojí na třech základních surovinách – másle, hladké mouce a mléku. Z másla a mouky připravíte jíšku, kterou za stálého míchání následně zalijete mlékem a provaříte v hladký bešamel.
Mléko & jíška
- Dříve se doporučovalo zalévat jíšku kompletně studeným mlékem, my se kloníme k mléku ohřátému.
- Při ohřívání můžete do mléka přidat ochucující přísady; ty v celku – třeba černý i bílý pepř, bobkový list nebo cibuli se zapíchaným hřebíčkem – následně vyjměte. Můžete je také povařit v houstnoucí omáčce (a vyndat!).
- Jíška má být světlá, ale bez chuti syrové mouky. Po dopražení ji můžete nechat 15 minut odpočinout.
Tipy & triky
- Pokud se v omáčce objeví hrudky, protřete je přes síto nebo omáčku promixujte. A nestyďte se za to – omáčku ,pro jistotu‘ pasíruje klasik Escoffier, mixuje šéf Pohlreich.
- Jestli se vám omáčka přichytí, přelijte ji bez odškrabování do jiného rendlíku a vařte dál.
- Pokud vás děsí škraloup, zpracujte omáčku po dovaření co nejrychleji nebo na ni dejte zatepla kousek másla a/nebo k jejímu povrchu přitiskněte potravinářskou fólií.
Dolaďte chuť
- Bešamelová omáčka se sama o sobě nebo dochucená hodí k jemné zelenině (květák, chřest, černý kořen), k rybě, plodům moře a těstovinám (i zapékaným), k rýži, na sendviče Croque Monsieur nebo Croque Madame, do lasagní, slaných suflé i quichů.
- K dochucení omáčky se hodí například sýry jako parmazán, gruyère – získáte tak omáčku Mornay. Použít můžete také smetanu, máslo, krevety, kari, bylinky, nasekanou cibuli na másle, sladkou papriku, rajčatové pyré, muškátový oříšek či květ, šunku na kostičky a opečené žampiony.
Zdroj: Apetit