Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Co s třešněmi a jak je skladovat? Stačí dodržet pár jednoduchých pravidel

Třešňový závin s vanilkovou omáčkou
ZDROJ: Image Professionals
sdílet:

Třešně jsou oblíbeným letním ovocem, jsou totiž sladké a šťavnaté. A připravíte z nich spoustu zajímavých dezertů, jako jsou bublaniny, knedlíky nebo džemy či zmrzliny. Jak třešně správně skladovat, aby vydržely co nejdéle? Správným uchováním nejenže prodloužíte jejich trvanlivost, ale také zachováte jejich jedinečnou chuť.

Prvním krokem ke správnému skladování je výběr třešní. Při nákupu nebo sběru berte třešně, které jsou pevné, mají sytou barvu a lesklou slupku. 

  • Plody s měkkými nahnědlými místy už začínají hnít.
  • Třešně by měly být také měly mít stopky, které pomáhají zachovat jejich čerstvost.

Skladování při pokojové teplotě

Pokud plánujete třešně zkonzumovat do jednoho nebo dvou dnů, můžete je ponechat při pokojové teplotě. Důležité je, aby byly na suchém a chladném místě mimo přímé sluneční světlo.

  • Mějte na paměti, že při skladování v teple se třešně začnou rychleji kazit.

Stará dobrá chladnička

V chladničce vydrží třešně déle. Před uložením do lednice třešně neomývejte, voda může proces kažení urychlit. Nejlepší je uložit je do plastového nebo skleněného kontejneru, který má volně přiléhající víko. Třešně můžete uložit i do plastového sáčku, ten však úplně nezavírejte, aby mohlo ovoce dýchat.

Jak zamrazit třešně

Pokud máte větší množství třešní, které nestíháte konzumovat, zamrazte je.

  • Nejprve třešně důkladně omyjte a osušte.
  • Poté je zbavte stopek a případně i pecek, pokud si přejete mít třešně připravené k okamžitému použití po rozmrazení.
  • Rozložte třešně v jedné vrstvě na plech nebo tác a dejte je na několik hodin do mrazáku. Po zmrznutí jednotlivých třešní je můžete sesypat do uzavíratelných mrazicích sáčků nebo nádob a skladovat v mrazáku.

Pokud si troufáte, můžete vyzkoušet schovat si chuť třešní v podobě třešňové zmrzliny, případně třešně zamrazit jako součást ovocných knedlíků.

Konzervace třešní

Další možností, jak uchovat třešně na delší dobu, je jejich konzervace. Třešně můžete zavařovat ve formě kompotů, džemů a sirupů. Při zavařování je důležité dodržovat správný postup a hygienu, aby nedošlo k nežádoucí fermentaci nebo růstu plísní. Zpracované zavařené třešně skladujte na chladném a tmavém místě, ideálně ve spíži.

Další tipy pro uchování čerstvosti

  • Pravidelně kontrolujte stav uložených třešní a odstraňujte ty, které začínají vykazovat známky hniloby, aby se nešířila na ostatní plody.
  • Uchovávání mimo silně aromatické potraviny. Třešně mají tendenci absorbovat pachy, proto je neskladujte v blízkosti silně aromatických potravin, jako jsou cibule nebo česnek.
  • Třešně omývejte těsně před konzumací, ne před skladováním. Mytí a následné uložení mokrých třešní může vést k rychlejšímu znehodnocení.

Zdroj informací: časopis Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?
  • Kvízy

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?

Když se řekne turecká kuchyně, většině z nás se vybaví kebab. Turecká kuchyně má však bohatou tradici a její jídelníček je velmi rozmanitý a pestrý. Patří do ní skopové a jehněčí maso, jako příloha převládá rýže. Turci ale milují i...