0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Objevte ty nejlepší utajené vinařské poklady z celého světa

AD
Vína Found od M&S
ZDROJ: Jan Vychodil/360 Company
sdílet:

Svět vín je bohatší, než se většina z nás domnívá. Máme v povědomí nejslavnější odrůdy, druhy, věhlasné oblasti a popularitě se těší zlomek vín, která existují. A právě to se Marks&Spencer rozhodl změnit novou kolekcí vín Found! 

Nečekané zážitky
Za znovunalezením vzácných kousků stojí vinařský tým M&S složený ze Sue Daniels a Belindy King. Tyto dvě odbornice na víno procestovaly celý svět, aby rozšířily nabídku o 12 nových pokladů z míst blízkých i vzdálených. Všechna vína z řady Found jsou přitom veganská (v souladu se závazkem M&S mít do roku 2022 sortiment složený výhradně z veganských vín). Mnoho zapojených vinařství má navíc nejrůznější certifikáty pro udržitelnost. Milan Juřica, sommeliér, foodbloger (FoodMillBlog), DJ, milovník umění, dobrého vína a jídla pro vás vybral z řady Found 5 nejlepších.

1. NERELLO CAPPUCCIO, TERRE SICILIANE, IGT, SICÍLIE, 2019, M&S

Nerello Cappuccio je vzácná sicilská odrůda, která obvykle hraje druhé housle mezi mnoha červenými víny z tohoto italského ostrova. V této lahvi najdeme pouze a jenom 100% Nerello Cappuccio. Znalci z vinařství Settesoli tak dávají na odiv hluboké chutě tohoto horského hroznu. Víno je voňavé se sytou barvou, ale bez dráždivého taninu. Chutná  po černém rybízu, fialkách a růžích. Jedná  se o všestranné víno, které lze pít kdykoliv. My jej doporučujeme vyzkoušet se sicilskou caponatou či jinými lilkovými pokrmy, s pizzou Margherita nebo k ragú.

2. FETEASCA REGALA, 2020, RUMUNSKO, M&S

Díky jemnosti a eleganci si toto bílé víno vysloužilo přezdívku, která v překladu znamená královské panenské víno. Je klenotem rumunského vinařství. Jeho výrobci Hartley Smithers a Nora Iriate se snaží během výroby co nejméně zasahovat do přirozeného procesu fermentace, aby si víno zachovalo rafinovanou chuť bílých broskví, jablek a bobulí zimolezu, kterou nesou jeho hrozny. Jedná se o velice vyvážené suché víno s příjemnou aromatickou složkou, které se skvěle hodí k rumunskému pokrmu jménem bulz ze zapečeného sýra a kukuřičné polenty. Ale stejně výborně chutná i k pálivým jídlům, rybám či aromatickým salátům.

3. BLANQUETTE DE LIMOUX, BRUT, AOP, FRANCIE, M&S

Toto šumivé víno se skládá z 90% z hroznů Mauzac a zbylých 10% dotvářejí stejným dílem hrozny Chenin Blanc a Chardonnay. Vyrábí se ve francouzském Limoux, které je zároveň rodištěm šumivých vín obecně. Už v roce  1531 jej zde začali vyrábět benediktinští mniši z kláštera Saint-Hilaire a místní vinaři od těch dob jejich metodu stále zdokonalují. Místní odrůda Mauzac je hlavní hvězdou tohoto vína a tvoří alespoň 90% všech vín Blanquette. Víno má ostrý a výrazný profil se svěží vůní čerstvě posekané trávy a zelených jablek. Podávat se ale doporučuje dobře vychlazené třeba ke kuřecímu masu, mořským plodům nebo jablečnému koláči.

4. XINOMAVRO, MANDILARIA, 2019, ŘECKO, M&S

Proslulý řecký vinař Apostolos Thymiopoulos vyrábí toto elegantní a zároveň chuťově výrazné víno za použití voňavé křehké odrůdy Xinomavro (70%) a výrazných hroznů Mandilaria (30%). Výrobci se však ve víně podařilo zkrotit suché třísloviny odrůdy Xinomavro a učinit jej tak přístupným bez potřeby zdlouhavého staření. Čeká vás voňavé, komplexní víno s jasnými ozvěnami malin, ostružin a čerstvých bylinek se suchým rázem. Vyzkoušejte ho s řeckým stifado, pomalu dušeným hovězím nebo jehněčím, nebo s pikantními klobáskami či zeleninovou musakou.

5. MAZUELO, RIOJA, 2019, DOC, ŠPANĚLSKO, M&S

Odrůda Mazuelo se pěstuje ve španělském regionu Rioja již několik set let, ale dnes tvoří jen 3% plochy vinic. Mazuelo je také známé pod názvem Cariñena nebo Carignan, a to zejména ve Francii a v dalších částech světa. Tato pozapomenutá odrůda je totiž francouzského původu a její potomci se rozšířili po celém Středomoří. Víno, jež se rodí na kamenitých srázech hory Yerga, získává díky nadmořské výšce  strukturu, svěžest a pronikavou chuť černých třešní a divokých bylinek. Klidně si ho vychutnejte s escalivadou, španělským pokrmem z grilované zeleniny, s jehněčím a vepřovým masem, sýry či pokrmy z čínské kuchyně! Fantazii se meze nekladou.

Tak už víte, která novinka z kolekce Found od Marks & Spencer bude blízké vašemu srdci?
   

Vinařské poklady kolekce Found od M&S
ZDROJ: Jan Vychodil/360 Company
Autor: Komerční prezentace

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
549 Kč
384 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč