Objevte ty nejlepší utajené vinařské poklady z celého světa

Komerční sdělení
Vína Found od M&S
ZDROJ: Jan Vychodil/360 Company
sdílet:

Svět vín je bohatší, než se většina z nás domnívá. Máme v povědomí nejslavnější odrůdy, druhy, věhlasné oblasti a popularitě se těší zlomek vín, která existují. A právě to se Marks&Spencer rozhodl změnit novou kolekcí vín Found! 

Vinařské poklady kolekce Found od M&S
ZDROJ: Jan Vychodil/360 Company

Nečekané zážitky

Za znovunalezením vzácných kousků stojí vinařský tým M&S složený ze Sue Daniels a Belindy King. Tyto dvě odbornice na víno procestovaly celý svět, aby rozšířily nabídku o 12 nových pokladů z míst blízkých i vzdálených. Všechna vína z řady Found jsou přitom veganská (v souladu se závazkem M&S mít do roku 2022 sortiment složený výhradně z veganských vín). Mnoho zapojených vinařství má navíc nejrůznější certifikáty pro udržitelnost. Milan Juřica, sommeliér, foodbloger (FoodMillBlog), DJ, milovník umění, dobrého vína a jídla pro vás vybral z řady Found 5 nejlepších.

1. NERELLO CAPPUCCIO, TERRE SICILIANE, IGT, SICÍLIE, 2019, M&S

Nerello Cappuccio je vzácná sicilská odrůda, která obvykle hraje druhé housle mezi mnoha červenými víny z tohoto italského ostrova. V této lahvi najdeme pouze a jenom 100% Nerello Cappuccio. Znalci z vinařství Settesoli tak dávají na odiv hluboké chutě tohoto horského hroznu. Víno je voňavé se sytou barvou, ale bez dráždivého taninu. Chutná  po černém rybízu, fialkách a růžích. Jedná  se o všestranné víno, které lze pít kdykoliv. My jej doporučujeme vyzkoušet se sicilskou caponatou či jinými lilkovými pokrmy, s pizzou Margherita nebo k ragú.

2. FETEASCA REGALA, 2020, RUMUNSKO, M&S

Díky jemnosti a eleganci si toto bílé víno vysloužilo přezdívku, která v překladu znamená královské panenské víno. Je klenotem rumunského vinařství. Jeho výrobci Hartley Smithers a Nora Iriate se snaží během výroby co nejméně zasahovat do přirozeného procesu fermentace, aby si víno zachovalo rafinovanou chuť bílých broskví, jablek a bobulí zimolezu, kterou nesou jeho hrozny. Jedná se o velice vyvážené suché víno s příjemnou aromatickou složkou, které se skvěle hodí k rumunskému pokrmu jménem bulz ze zapečeného sýra a kukuřičné polenty. Ale stejně výborně chutná i k pálivým jídlům, rybám či aromatickým salátům.

3. BLANQUETTE DE LIMOUX, BRUT, AOP, FRANCIE, M&S

Toto šumivé víno se skládá z 90% z hroznů Mauzac a zbylých 10% dotvářejí stejným dílem hrozny Chenin Blanc a Chardonnay. Vyrábí se ve francouzském Limoux, které je zároveň rodištěm šumivých vín obecně. Už v roce  1531 jej zde začali vyrábět benediktinští mniši z kláštera Saint-Hilaire a místní vinaři od těch dob jejich metodu stále zdokonalují. Místní odrůda Mauzac je hlavní hvězdou tohoto vína a tvoří alespoň 90% všech vín Blanquette. Víno má ostrý a výrazný profil se svěží vůní čerstvě posekané trávy a zelených jablek. Podávat se ale doporučuje dobře vychlazené třeba ke kuřecímu masu, mořským plodům nebo jablečnému koláči.


4. XINOMAVRO, MANDILARIA, 2019, ŘECKO, M&S

Proslulý řecký vinař Apostolos Thymiopoulos vyrábí toto elegantní a zároveň chuťově výrazné víno za použití voňavé křehké odrůdy Xinomavro (70%) a výrazných hroznů Mandilaria (30%). Výrobci se však ve víně podařilo zkrotit suché třísloviny odrůdy Xinomavro a učinit jej tak přístupným bez potřeby zdlouhavého staření. Čeká vás voňavé, komplexní víno s jasnými ozvěnami malin, ostružin a čerstvých bylinek se suchým rázem. Vyzkoušejte ho s řeckým stifado, pomalu dušeným hovězím nebo jehněčím, nebo s pikantními klobáskami či zeleninovou musakou.


5. MAZUELO, RIOJA, 2019, DOC, ŠPANĚLSKO, M&S

Odrůda Mazuelo se pěstuje ve španělském regionu Rioja již několik set let, ale dnes tvoří jen 3% plochy vinic. Mazuelo je také známé pod názvem Cariñena nebo Carignan, a to zejména ve Francii a v dalších částech světa. Tato pozapomenutá odrůda je totiž francouzského původu a její potomci se rozšířili po celém Středomoří. Víno, jež se rodí na kamenitých srázech hory Yerga, získává díky nadmořské výšce  strukturu, svěžest a pronikavou chuť černých třešní a divokých bylinek. Klidně si ho vychutnejte s escalivadou, španělským pokrmem z grilované zeleniny, s jehněčím a vepřovým masem, sýry či pokrmy z čínské kuchyně! Fantazii se meze nekladou.

Tak už víte, která novinka z kolekce Found od Marks & Spencer bude blízké vašemu srdci?

Autor: Komerční prezentace

Obchod Apetit