Co je halloumi? Pod názvem halloumi se skrývá polotvrdý sýr vyráběný především na Kypru z ovčího a kozího mléka. Svou specifickou chuť získává dochucením mátovými listy. Konzistencí i barvou byste jej možná mohli zaměnit za mozzarellu či sýrem jadel. Halloumi je však jedinečný svou slanější chutí a především konzistencí, díky které vrže mezi zuby a má všestranné využití.
Sýr halloumi poprvé připravili na Kypru místní pastevci již v byzantském období (395 – 1191 n.l.). Pro kyperské vesničany halloumi tvořil důležitý zdroj bílkovin. Každá vesnice měla svůj recept, brzy se však věhlas sýra dostal i za kyperské břehy.
- Velice oblíbeným se stal v celé oblasti Středomoří, díky dlouhé trvanlivosti si jej oblíbily také kočovné kmeny. Do českých luhů a hájů se dostal poměrně nedávno, avšak i zde si našel mnoho příznivců. Na Kypru je spotřeba 8 kilo za rok na osobu.
- Tradičně se vyrábí se z ovčího a kozího mléka.
- Od roku 2021 nese sýr halloumi evropské logo Chráněného označení původu. Toto znamená, že pouze sýr vyrobený na Kypru podle tradičních metod a z určených druhů mléka může být prodáván pod názvem "halloumi" v zemích EU.
- Během jeho výroby se do mléka nepřidává kultura mléčného kysání, pouze syřidlo ke srážení bílkovin, nenechává se ani dlouho zrát. Sýr halloumi sám o sobě tak nemá příliš výraznou chuť.
Jak připravit jídlo se sýrem halloumi
Halloumi sýr je slanější chuti a pevné konzistence, která umožňuje jeho široké využití
- Halloumi můžete nakrájet na sýrové prkénko k vínu, skvěle se hodí také do salátů či jako ochucení omáček s těstovinami.
- Sýr halloumi je ideální na grilování, opékání či smažení. Není příliš tučný – obsahuje 25 až 30 % tuku v sušině – proto jej můžete s klidem vložit na rozpálený gril či na pánev. Sýr se příliš se nerozteče. Povrch se dokonale opeče, a uvnitř vás bude čekat mírně roztavený lahodný obsah.
Že je halloumi bohatým zdrojem bílkovin věděli již pastevci, když jej hojně konzumovali. Představuje skvělou alternativu k masu. Sýr se dá koupit ve větších supermarketech či specializovaných prodejnách i pod různými názvy, pokud nepochází z Kypru a nebyl vyroben podle tradiční receptury.
Zdroje informací: časopis Apetit, USDA, EuropeanCommission, ScienceDirect