0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kam za vínem: od pátku 7. 9. do neděle 9. 9.

Kam za vínem: od pátku 7. 9. do neděle 9. 9.
sdílet:
Vinobraní a s ním spojené tradice, slavnosti a svátky vína pokračují i druhý zářijový víkend. Poradíme vám, kam se vypravit za vínem, burčákem, folklorem nebo cimbálovkou.

Zarážení hory

Co to vlastně je?

Symbolické uzavření vinohradů v období mezi polovinou srpna až polovinou září, kdy jsou práce na vinici dokončeny a ještě nezačala sklizeň. Hrozny zrají a do vinic je zakázán vstup, aby nikdo netrhal neoprávněně víno (za krádež hroznů hrozily od středověku tvrdé tresty, od utínání rukou až po smrt, ze zákazu byly vyňaty těhotné ženy, které si směly utrhnout k osvěžení tři hrozny).

Hora je otesaný kmen stromu ozdobený květy, často kyticí posvěcenou v kostele, (vypadá trochu jako májka). Vytyčuje se na viditelném místě ve vinohradech, slavnost je spojená s určením hotařů – strážců vinohradu, kteří dohlížejí na dodržování zákazu vstupu na vinice. Začíná obvykle odpoledne, případně v podvečer. Po zaražení hory, ponaučení a přísahy hotařů následuje tanec, zpěv a často i občerstvení, samozřejmě nechybí ani víno od místních vinařů.

Kam se vydat?

Znojmo

8. 9. , 14:00

Ve vinohradech obce Znojmo-Popice pořádá Spolek přátel Hroznové kozy průchod vinohrady na trase Havraníky–Popice. Průvod v krojích a dobových kostýmech nese přes vinohrady za doprovodu cimbálové muziky dřevěno-slaměnou sošku kozy. Součástí slavnosti je podávání vína a občerstvení. Odchod účastníků je ve 14:00 od kostela sv. Linharta v Havraníkách. Více informací na stránkách spolku.

 

Vrbice

8. 9., 13:00, sklepní lokalita Stráž pod Větřákem

Od 13.00 na vás čekají otevřené sklepy, kde můžete ochutnat víno od místních vinařů a také burčák. V 18.00 začne scénka zarážení hory, následuje zábava při cimbálovce.

 

Vinobraní

Slavnosti vinobraní ovládla česká a moravská města a vinařské obce. Vybrat si můžete mezi akcemi s ohromující účastí jak návštěvníků, tak účinkujících umělců a vystavujících vinařů a vinařství, ale můžete zvolit i komornější akce menším obcích. Níže je výčet všech vinobraní, která můžete tento víkend navštívit.

Velké akce

Pálavské vinobraní

7.–9. 9. (od 7. 9. 16:00 do 9. 9. 16:00), Mikulov

Už 71. ročník provázejí koncerty (vystoupí třeba Aneta Langerová, Petra Janů, Viktor Dyk & B-Side Band), cimbálovka, kejklíři a šermíři. Dorazí i královna festivalu Chantal Poullain s králem Václavem IV. nebo bůh vína Bakchus. Přichystáno je Vinařské městečko v Kapucínské ulici. Těšit se můžete na ukázku tradičního zpracování hroznů nebo ochutnávka burčáku. Součástí bude i Národní soutěž mikulovské vinařské oblasti s ochutnávkou 600 vzorků. Více informací zde: www.palavske-vinobrani.cz

Vstup: info zde

 

Roudnické vinobraní

8. 9., Roudnice nad Labem

Velká akce se chystá v areálu a zahradách Roudnického zámku, který je spjat s rodinou Lobkowiczů a jejich rodinným vinařstvím. Připraven je hudební program (vystoupí například Leona Machálková, Tereza Kerndlová, Jaroslav Uhlíř, skupina Žlutý pes, tradicionalisté ocení dechovku a lokální patrioti přijdou podpořit místní kapely). Těšte se i na divadelní představení pro děti, šermíře, průvod praotce Čecha, otevřené vybrané roudnické památky, prohlídky zámku, ukázky lidových řemesel, pouťové atrakce. K mání bude burčák a samozřejmě také ochutnávky místních i přespolních vín. Více informací zde: www.roudnicke-vinobrani.cz

Vstup: info zde

 

Vinobraní na Kuksu

8. 9. , hospitál a zámek Kuks

Koncerty a prodejní výstavu vín s ochutnávkou si připravili v krásném barokním prostředí zámeckého areálu v Kuksu. Pokud nevyschnou vodní prameny, po schodech zámku poteče víno, které je možno si nabrat a ochutnat. Více informací zde: vinobranikuks.cz.

Vstup: info zde

 

Vinobraní na Kačině

8. 9., zámek Kačina

V pobočce Národního zemědělského muzea vás od 10.00 do 19.00 čekají dožínky spojené s vinobraním jako oslavy konce zemědělského roku. Součástí slavnosti je i kulturní program (vystoupí například Janek Ledecký, Buty, zastoupena bude i vážná hudba díky sopránu Jany Vebrové). Těšte se na burčákové hody, soutěž o poznávání odrůdy vín, ochutnávku burčáku a vína z místní vinice Na Borku, řemeslné trhy, výstavu zemědělských produktů, strojů i zvířat a prohlídky zámku. Zavedena je kyvadlová doprava zdarma z Kutné Hory a Čáslavi. Více informací zde: www.vinobraninakacine.cz.

Vstup: na místě nebo do 7. 9. v předprodeji on-line 

 

Komorní záležitosti

Trojské vinobraní

8. 9., 11:00–20:00, Praha-Troja

Na nádvoří Trojského zámku bude od 11.00 do 20.00 připravena ochutnávka vín i kulturní program. Více informací zde: www.mctroja.cz

Vstup: info zde

 

Hornobojanovské vinobraní

8. 9., od 14:00, Horní Bojanovice, areál volného času

V Horních Bojanovicích bude po celý den hrát muzika (folklorní soubory, cimbálovka, dechová hudba), večer pak zahraje skupina Merllin. Nebude chybět ani program pro děti. Bude připraveno i občerstvení v podobně burčáku, vína, piva, grilovaného prasete, klobásek, cigár a mnoha dalších pochutin. Ochutnat budete moci i místní specialitu - přesňák.

Vstup: 100 Kč

 

Vinobraní v Moravské Nové Vsi

8. 9., Moravská Nová Ves, sklepní uličky Výmol a Zátiší

Ve 14.00 krojovaný průvod otevře horu, akce se odehrává v autentickém prostředí sklepních uliček Výmol a Zátiší. Těšit se můžete na folklorní soubory, mužský a ženský pěvecký sbor, pop, dechovku, cimbálovku, otevřené sklepy, krajové speciality, ochutnávka vín odrůdy Cabernet Moravia.

Vstup: 100 Kč, senioři nad 65 let 50 Kč

 

Strážnické vinobraní

8. 9., 10:00, Strážnice, náměstí Svobody

Obcí projde krojovaný průvod, dále vystoupí folklorní soubory. Těšit se můžete na jarmark, dílny pro děti, ochutnávku burčáků a vín.

Autor: Lucie Velek

Apetit magazín

KVÍZ: Jak velcí jste pijani piva?
  • Kvízy

KVÍZ: Jak velcí jste pijani piva?

Tekutý chleba, zlatý mok nebo zrzek, tak u nás s láskou přezdíváme pivu. Často si bez něj neumíme představit nedělní oběd, někdo dokonce každý den. Berete ho jako prosté chutné potěšení, nebo si o něm také rádi povídáte? Své pivní znalosti...
AD
Čím letos potěšíte koledníky?
  • Zajímavosti

Čím letos potěšíte koledníky?

Jeden z největších svátků jídla a hojnosti už je za rohem, takže se už ani my nemůžeme dočkat heboučkých mazanců, sladkých beránků a vyladěných nádivek. K Velikonocům patří kromě všemožného mlsání i nadělování koledníkům. Aby vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč