Medvědi slaví

gumoví medvídci
ZDROJ: Archiv
sdílet:
Dnes je Mezinárodní den gumových medvídků. Pojďte se s námi podívat, jak šel čas s oblíbenou cukrovinkou.

Na letošní rok připadá 100. výročí založení společnosti Haribo, největšího světového výrobce želatinových bonbonů. Gumoví medvídci jsou s firmou nerozlučně spjati. Vyrábět je začala už dva roky po svém založení. To znamená, že tento rok slaví barevní sladcí medvědi už 98 let!

100 let Haribo, foto: archiv firmy HariboTrocha historie

Společnost Haribo založil v Německu cukrář Hans Riegel 13. prosince 1920 a její název je akronymem jeho jména a místa původu: HAns RIegel BOonn. Počáteční kapitál obnášel pytel cukru, mramorovou desku, stoličku, kamna, měděný kotlík a jeden váleček.

I přesto zvládl Hans Riegel relativně rychle získat zákazníky a již o tři roky později si mohl dovolit koupi automobilu, který podstatně urychlil zásobování klientů. Velkou oporou mu byla i jeho manželka Gertrud, která se stala historicky první zaměstnankyní společnosti.

Na začátku byl každý produkt do formy lit ručně. I přesto zvládali zaměstnanci připravit i 100 kilogramů bonbonů za jeden den. Dnes se jich po celém světě denně vyrobí 160 milionů kusů.

foto: archiv firmy HariboNejprve medvídci tančili

Gumové medvídky představilo Haribo už v roce 1922. Tehdejší figurky tančících medvídků z ovocného želé byly větší než dnešní, ale také štíhlejší. Figurky slavily okamžitý úspch. Dva kusy želatinových bonbonů ve tvaru medvídků stály – v té době inflací postiženém Německu – pouze jeden fenik. Ve 30. letech pak Haribo uvedlo novinku – medvídka Teddyho.

Byl menší a kulatější než jeho tančící předchůdci. Inspirací k jeho jménu byl prezident Spojených států Theodor Roosevelt, který byl znám zálibou v lovení medvědů. Mimochodem z téže doby se datuje dodnes trvající obliba plyšových medvídků, jimž se v angličtině rovněž říká teddy bear.

A v roce 1926 vydal spisovatel A. A. Milne první knihu, jejímž hrdinou byl nesmrtelný popleta Medvídek Pú. Zkrátka medvídci se od 20. let navždy usadili v dětských srdcích.

Jak šel čas s gumovými medvídky

V roce 1922 se želatinové bonbony nalévaly do forem ručně. Tančící medvídci byli větší než dnes a platili za levnou a dostupnou pochoutku.

Tančící medvídci vznikli už v roce 1922, foto archiv firmy Haribo

 V šedesátých letech uvedla firma na trh Zlaté medvídky. Design obalů se měnil, značka zůstává. Na fotografii je reklama z roku 1960, kdy se Zlatí medvídci zrodili.

Na archivním snímku z katalogu firmy je vidět, jak vypadal v roce 1961 původní obal. Postupem let se medvídci na obalu začali podobat kresleným postavičkám z animovaných filmů. Zakulatili se a jejich pohled je čím dál roztomilejší. V roce 1987 ale stále ještě zůstal zachován původní design.

Autor: Lucie Velek

Apetit magazín

5 triků na dokonalý domácí hamburger
  • Jak na to

5 triků na dokonalý domácí hamburger

Upéct mleté maso, aby bylo šťavnaté a plné chutí, není zas tak složité. Pro dokonalý požitek z domácího burgeru je třeba držet se několika pravidel. Připravili jsme pro vás 5 tipů zaručujících ...
 Chobotnice a oliheň: Pochutnejte si na plodech moře
  • Zajímavosti

Chobotnice a oliheň: Pochutnejte si na plodech moře

Moře ukrývá spoustu živočichů, na kterých si naše mlsné jazýčky rádi pochutnávají – obzvlášť v létě na dovolené u moře. Vedle mořských ryb nebo mušlí můžeme své jídelníčky obohatit i o chobotnice či olihně neboli kalamáry.  ...
Julius Maggi: příběh vynálezce polévkového koření
  • Lidé a jídlo

Julius Maggi: příběh vynálezce polévkového koření

Tekuté polévkové koření Maggi už zachránilo nejednu nedochucenou polévku. Poznejte spolu s námi jeho vynálezce, stejnojmenného švýcarského podnikatele Julia Maggiho, i příběh, který se ke vzniku proslulého ochucovadla váže. ...
Vše o kofeinu: Co se stane, když to s ním přeženete?
  • Zdraví a výživa

Vše o kofeinu: Co se stane, když to s ním přeženete?

Šálek kávy po ránu funguje jako ‚nakopávač‘ a díky pravidelné odpolední dávce kofeinu vydržíte bdělí až do večera. Věděli jste však o tom, že kofein ovlivňuje centrální nervovou soustavu v mnoha směrech? Jaké jsou jeho krátkodobé i...

Obchod Apetit