0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Rezervujte si místo na one man show Marca Veyrata

Rezervujte si místo na one man show Marca Veyrata
sdílet:

Když se rozneslo, že si Gordon Ramsay otevře v Praze restauraci, byl z toho hotový poprask. V Maze téměř každému chutná, o gastronomickém zážitku ale básní málokdo. Do Čech se nyní chystá další kuchařský mág, který možná nemá tak zvučné jméno jako slavný Skot, o to větší s ním ale bude u stolu zábava. Francouzský šéfkuchař Marc Veyrat totiž patří nejen mezi držitele michelinských hvězdiček, ale věnuje se i molekulární kuchyni, a navíc vaří z lokálních, sezonních a biopotravin. A jeho specialitou jsou divoké byliny a rostliny.

rybaVečeře v La Maison de Marc Veyrat se dá přirovnat snad jen k Alence a jejímu výletu do říše divů. Pro ilustraci si zkuste zajít do pražské restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise a pochopíte, že jde o gastronomický výlet, na který se zkrátka nezapomíná. Nejen kvůli ceně, kterou za večeři zaplatíte, ale i proto, že všechno chutná naprosto skvěle a číšníci vám na stůl nosí nadmíru kreativní a zábavná jídla. Můžete si třeba dát ‚mizející těstoviny‘ (připravené bez mouky a vajíček), které před vámi doslova roztají. Nebo si objednejte ‚virtuální jogurt‘, který ve skutečnosti chutná jako foie gras a má jen pět kalorií. Marc Veyrat totiž při svém kouzlení nepoužívá takřka žádné tuky.

Ale zpátky do Čech. Marc Veyrat se stal patronem projektu lesního komplexu restaurace s ubytováním a řadou doplňkových provozů, který má vyrůst na pozemku o rozloze 100 hektarů v blízkosti Berouna. Podnik má podle investora nabídnout pokrmy v biokvalitě, ale lákat bude i na molekulární kuchyni. „Není to žádná revoluce, molekulární kuchyně je pouze technika, prostředek. Skutečnou revolucí nebude molekulární kuchyně, ale návrat k přírodě,“ tvrdí Veyrat.

Marc Veyrat naučí kuchaře svým kouzlům, když město dovolí

rybaPrioritou při budování centra má být využití ryze přírodních materiálů – dřeva, kamene či hlíny –, s jejichž pomocí vznikne soustava ekologických staveb na dřevěných kůlech, doplněná o zahloubené objekty. „Uprostřed toho všeho bude uzemněná ‚archetypální kaple‘ – kuchyně, jakýsi chrám jídla,“ popsal svou vizi jeden z autorů projektu, architekt Petr Suske. Dodal, že nápad na vybudování centra tohoto typu nosil v hlavě již dlouho. Investor jej však byl ochoten realizovat pouze ve spojení se známou osobností, která by do objektu přitáhla návštěvníky.

Autorský tým se proto vydal do Francie za Veyratem, a tomu se jejich koncepce líbila, a projektu proto poskytne veškeré své know-how. „Nejsem žádný ajatolláh bio, ale podívejte se na dnešní svět. Před pěti lety by nikdo neřekl, že světu hrozí ekonomická krize. A stejně tak by dnes nikdo neřekl, že za dvacet let můžeme mít vážné problémy z toho, co dnes konzumujeme,“ řekl Marc Veyrat, který kromě restaurace vlastní i ve Francii stále oblíbenější řetězec s biofastfoodem.

Zda centrum opravdu vyroste, bohužel není prozatím stoprocentně jisté. Stavbu v lese musejí nejdříve schválit úřady.

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Kvíz: Na jaké úrovni zvládnete uvařit italská jídla?
  • Tipy a triky

Kvíz: Na jaké úrovni zvládnete uvařit italská jídla?

Itálie je gastronomickým rájem – těstoviny, víno, pizza, gelato, káva, plody moře, sicilské pomeranče, parmská šunka… Na co si vzpomenete, to tam mají a ve vynikající kvalitě. My se v článku zaměříme na italské sýry a pod ním najdete kvíz,...
AD
Jak vypadá vaše vysněná kuchyň?

Jak vypadá vaše vysněná kuchyň?

Konečně přišla ta chvíle a vy jste ve fázi plánování místnosti, kde to ve většině domácností nejvíc žije? Toužíte po takové kuchyni, kde budete mít vše po ruce a vaření pak půjde pěkně od ruky? Nechcete za pár týdnů nebo měsíců vybírat...
5 večeří, které vás nepošlou hned do postele
  • Jak na to

5 večeří, které vás nepošlou hned do postele

Po vánočním hodování míváme chuť na lehčí ale výživná jídla, v nichž nechybí dávka bílkovin. Ať už si dáte Asií inspirovanou polévku, dýňovou frittatu nebo krůtí karbanátky, po všem se budete cítit sytě, přitom lehce a fit! ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč