Tipy na víkend 20.–21. 10.

Tipy na víkend 20.–21. 10.
sdílet:
Den kávy ve Zlíně, Husobraní na Smíchovské náplavce, Klobáskobraní ve Valašském Meziříčí, Dýňové hrátky v pražské Botanické zahradě, Svatohavelské posvícení v kouřimském skanzenu a výlovy rybníků na Moravě i v Čechách – menu na gastroakcích ctí sezonu a s postupujícím podzimem přibývá masitých a sytých dobrot.

Den kávy

20. 10., 10.00–17.30, Zlín, Kongresové centrum

V rámci festivalu Kávafest, který se volně prolíná měsícem říjnem a slouží jako oslava černého aromatického moku, se můžete ve Zlíně v sobotu vydat do Kongresového centra na Den kávy. Na trhu kávy tam zakoupíte kávu i příslušenství nezbytné pro její přípravu. Čekají vás degustace, přednášky, workshopy – zaměřené například na espresso či latte – nebo ukázky přípravy originální turecké kávy.

Vstup: info na místě

Husobraní na Smíchovské náplavce

20. 10., 10.00–18.00, Praha, Smíchovská náplavka

Více než 1000 hus se bude v sobotu péci na smíchovském břehu Vltavy v Praze. A pokud už vás nudí klasické stehno s knedlíkem a se zelím, ochutnejte husu v moderním pojetí: husí burger, husu uzenou, konfitovanou či husí BBQ. Nebo si kupte některou z nabízených husích specialit. Domů si můžete odnést pochoutku z husích jater – foie gras, husí paštiku nebo sádlo.

Vstup: zdarma

Klobáskobraní

20. 10., 11.00–16.00, Valašské Meziříčí, Muzeum řeznictví

Souboj amatérských řezníků o nejlepší klobásku si pro vás přichystali v Muzeu řeznictví ve Valašském Meziříčí. Soutěžní kousky můžete i ochutnat, a kdyby snad na vás nezbyla ani nožka, zaženete hlad v gastrostanu na nádvoří před muzeem. Součástí akce je i možnost návštěvy expozic muzea, živá hudba a tvořivé dílny pro děti.

Vstup: info na místě

Dýňové hrátky

20.–21. 10., 13.00–16.00, Praha-Troja, Botanická zahrada

Přijďte si se svými dětmi vyrobit z drobných dýní zvířátka, skřítky i menší podzimní dekorace. Dýňovými hrátkami vrcholí výstava dýní v pražské Botanické zahradě. Letos měla pohádkové téma, a tak se můžete při tvorbě inspirovat vystavenými dýňovými skulpturami – už jste někdy někde potkali třeba dýňového draka? A sochami to nekončí: Zahřeje vás dýňová polévka, energii vám dodá dýňové smoothie a nebudou chybět ani sladké laskominy. Kromě tvoření můžete se můžete projít pestrobarevnou zahradou a procházku zakončit posezením u hořícího krbu v místní Vinotéce sv. Kláry při sklence dobréhoí vna. Nebo se vydejte na Hmatovou výstavu v Ornamentální zahradě.

Vstup: podle ceníku Botanické zahrady

Svatohavelské posvícení

21. 10., 10.00–16.00, Muzeum lidových staveb Kouřim

Mnoho lidových zvyků spojených s posvícením můžete zažít v neděli ve skanzenu ve středočeské Kouřimi. Kromě folklorních vystoupení se můžete zúčastnit besedy s folkloristkou Kamilou Skopovou „O jídle a hodování“. Dále si pro vás ve skanzenu připravili sváteční pečení, jarmark, ukázku zpracování zelí nebo dílnu podmalby na skle.

Vstup: plné 150 Kč, snížené 80 Kč, rodinné 350 Kč

Výlovy rybníků

od 20. 10.

Pokud jste vášnivými rybáři nebo si jen potrpíte na ryby, vypravte se na výlov rybníka. Kromě možnosti zakoupit si přímo na místě čerstvé ryby, mnohdy včetně těch, které nejsou snadno k dostání (když budete mít štěstí, narazíte i na sumce), zažijete atmosféru výlovu, který obvykle začíná už za ranní mlhy. Rybářství v různých částech republiky zahajují výlovy v průběhu října, končí se obvykle v listopadu. Níže najdete seznam rybníků, kam se můžete podívat právě tento víkend.

 

  • Rybník Dehtář, 20.–24. 10., pořádá Rybářství Hluboká

  • Hradecký rybník, 20.–21. 10., pořádá Rybářství Tovačov

  • Rybník Olšovec, 20.–21. 10., pořádá Olšovec, s.r.o, Jedovnice

  • Přehrada Malé Sedlo, 20. 10., pořádá Sportovní rybářství Petřvald

 

 

Autor: Lucie Velek

Obchod Apetit