0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Veganstvím ke zdraví a štěstí

zelenina
ZDROJ: Archiv
sdílet:

Pod slovem veganství si většina lidí představí zeleninu a luštěniny. Nejedná se však pouze o způsob stravování, ale o životní styl a filozofii. 

Základ veganství spočívá v tom, že člověk nekonzumuje živočišné produkty. Na rozdíl od vegetariánů, kteří odmítají pouze maso, se jedná také o veškeré mléčné produkty, vejce a někdy dokonce i med. Přísní vegani odmítají zneužívání zvířat k lidskému užitku, tedy nejen konzumaci živočišných výrobků, ale také používání kosmetiky testované na zvířatech a jakýchkoli výrobků z vlny, kůže nebo hedvábí. Mnoho veganů v rámci této filozofie nesouhlasí s myslivostí, cirkusy a kožešinovým průmyslem. Vědecké studie a zástupy zdravých a spokojených veganů ukazují, že tento životní styl může výrazně ovlivnit kvalitu našeho života.

Zdravá strava

V posledních letech byly zcela vyvráceny názory, že veganství není zdravé a člověku nedodává potřebné vitamíny a další živiny. Veganství dnes doporučuje mnoho odborníků na zdravou stravu i některé vládní zdravotnické organizace, jako například Australská rada pro zdraví a lékařský výzkum. Vyvážená veganská strava obsahuje spoustu vlákniny, minimum nasycených tuků a cholesterolu a navíc je bohatá na oxidanty, takže udržuje mladou i naši pleť. Vyvážená rostlinná strava také snižuje pravděpodobnost výskytu srdečních onemocnění, cukrovky a dokonce rakoviny. Pokud budeme dbát na dostatečný příjem vitaminu B12, zajistí nám vhodná veganská strava dobrou imunitu a dostatek energie. Kdykoli se cítíte vyčerpaní, můžete tělu rychle dodat potřebnou energii například pomocí zeleninového či ovocného smoothie. Vždy je však nutné, aby strava byla vyvážená a obsahovala dostatek proteinů a vlákniny. Pokud by někdo jedl týden jenom brambůrky, teoreticky se také jedná o veganskou stravu, ale o zdraví tady samozřejmě nemůže být řeč.

Dobrá nálada

Veganská strava je také schopná ovlivnit naši náladu. Přináší energii, dobrou náladu i pozitivní přístup. Tyto skutečnosti potvrzují i vědecké studie zveřejněné v deníku The Nutrition Journal, podle kterého, vegetariáni hlášeny méně negativní emoce na náladě stupnice (60) v porovnání s všežravci (78 na nálady stupnice). Všichni známe účinek čokolády na naši náladu. Opravdové kakao a čokoláda napomáhají produkci hormonu štěstí, serotoninu, a zároveň zmírňují pocit úzkosti. Při splínu je pak nejlepší vyhnout se přeslazeným mléčným čokoládovým tyčinkám a koupit si kvalitní tmavou čokoládu.
čokoláda
Stejně tak jako čokoláda, má i ostatní rostlinná strava vliv na naši psychickou pohodu. Veganská strava obsahuje vysoké množství vápníku, hořčíku i železa. Ty zlepšují náš spánek, snižují stres a zlepšují přísun kyslíku do mozku. Proto se při zvýšeném přijímání potravin, které je obsahují, cítíme odpočatě, svěže a plní energie. Mnoho rostlinných výrobků, zejména semínek, oříšků a řas, obsahuje známé omega-3 mastné kyseliny, které zlepšují činnost našeho mozku. Vůbec přitom není nutné jíst ryby. Rostlinné produkty jsou pro naše tělo také mnohem lépe stravitelné. Nezpůsobují proto nafouklá břicha nebo pocity těžkosti, které mají negativní vliv na naši náladu.

Lepší kondice i kariéra

Stále se bohužel můžeme setkat s mýtem, že veganství a sport se vylučují, protože rostlinná strava nedodává tělu žádnou sílu a potřebné živiny. Vrcholoví sportovci však vyvrací známý mýtus, že „správný chlap jí maso.“ Veganskou stravu si nemůže vynachválit bývalá boxerská superstar Mike Tyson, který se i jako vegan udržuje v dobré kondici a chválí si zejména pocit vytrvalosti a pozitivního myšlení. Na veganství nedá dopustit například taky slavná tenistka Venus Williams nebo Carl Lewis, jeden z nejúspěšnějších atletů historie.
poker
Veganství však nemá pozitivní vliv jen na fyzickou kondici, ale i na tu psychickou. Studie provedená University of Ulm na vzorku 1500 seniorů zjistili, že úroveň antioxidantů vitaminu C a beta-karoten, jsou významně nižší u pacientů, kteří trpěli lehkou demencí, ve srovnání se zdravými osobami. Vyvážená rostlinná strava podporuje mozkovou činnost, cítíme se nabytí energií, což ovlivňuje náš výkon. Samotná pokerová legenda a hráč Teamu Pokerstars Daniel Negreanu tvrdí, že veganství z něj dělá lepšího hráče pokeru. Negreanu, který je hrdým veganem  již devět let, si na pokerových turnajích musí udržet vytrvalost, bdělost a svěží mysl, za což dle svých slov vděčí veganské stravě.  Takové schopnosti pak ocení většina z nás, kteří máme sedavé zaměstnání, a přesto musíme podávat stoprocentní výkony.

Nové recepty

Veganské jídlo není jenom zelenina, luštěniny a semínka, naopak. Veganství a vegetariánství se v poslední době těší stále větší popularitě a trh se tomu samozřejmě přizpůsobuje. V supermarketech a především ve specializovaných obchodech najdeme veganské varianty téměř všech našich oblíbených živočišných produktů. Veganské recepty nejsou jen zdravé, ale mohou být i velice chutné. K dispozici je velké množství veganských kuchařek i webových stránek, které nabízejí nové a neobvyklé nápady. Některé veganské recepty nás mohou překvapit neobvyklou chutí, kterou mnohdy potlačujeme smetanou, mlékem a sýry.
kráva

Štíhlá postava

Pokud je vašim cílem nejen začít jíst zdravě nebo pomáhat zvířatům, ale také shodit pár přebytečných kil, je veganství správnou volbou. Přesto je nutné zmínit, že veganství není dieta. Rostlinné produkty jsou však dobře stravitelné a obsahují znatelně nižší množství nasycených tuků než produkty živočišné. Vegani zároveň obvykle věnují svému stravování pozornost a dbají na původ a kvalitu potravin. Současné výzkumy, které zveřejnila organizace PETA proto ukazují, že vegani mají průměrně o deset kilo méně, než tzv. všežravci. Navíc je u nich 9x nižší šance obezity. Pokud tedy toužíte zhubnout, s vyváženou veganskou stravou jste rozhodně na dobré cestě. Nezapomeňte se však vyhnout fast foodům. Hranolky jsou sice také veganské, ale rozhodně ne zdravé.

Pomáhat zvířatům a životnímu prostředí

Pomoc druhým v každém z nás zanechá dobrý pocit. Mnoho lidí tak vede k veganství právě touha dělat správná rozhodnutí a udělat něco pro zvířata i naši planetu. Nadprodukce živočišné výroby a nadměrná spotřeba masa tvoří začarovaný kruh, který ústí v naprosto zničující a drastické podmínky chovaných zvířat. Dnes již víme, že zvířata jsou smysly nadaní tvorové schopni cítit bolest a vnímat stres.
pochod
Současné podmínky chovu hospodářských zvířat jim způsobují fyzické i psychické utrpení a mnohdy hraničí s týráním. Odmítáním živočišných výrobku formou veganství může jednotlivec zaujmout nesouhlasný postoj s takovou činností. Veganství a vegetariánství také pozitivně ovlivňuje životní prostředí. Současná nadprodukce živočišné výroby výrazně zatěžuje naši planetu. Masová rostlinná výroba sloužící pouze k vykrmení zvířat a rozsáhlý průmysl vede k deforestaci a ničení přírody. Rostlinné produkty, které jsou pěstovány ke krmení hospodářských zvířat, navíc zabírají v rozvojových zemích cennou půdu, která poté schází místním obyvatelům k jejich vlastní obživě. Odmítáním živočišných výrobků tak vyjadřujeme svůj postoj a morální hodnoty. Vegani většinou sdílí tyto společné hodnoty, proto vytváří společné projekty a různorodé akce. Jeden takový příklad je Veggie Parade, který je každoroční streetparty a oslava veganství a vegetariánství v ulicích Prahy.

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
549 Kč
384 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč