Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Máte hlad? Hledejte světle šedou!

Stejně jako poznáte letadla různých aerolinek podle jejich ‚erbovních‘ barev, tak už zanedlouho rozlišíte i vlaky Českých drah. Ty totiž začínají postupně sjednocovat barevnost svých vlaků, Od poloviny roku už poznáte na tratích vlaky ČD podle kombinace tmavě modré, světle modré a světle šedé barvy. České dráhy se tak připravují na vstup konkurence na železniční trh.
3. 4. 2009 | Autor: redakce Apetitu

„Nebudeme teď hromadně přelakovávat všechny své vlaky, to by bylo velmi nehospodárné,“ upozorňuje generální ředitel ČD Petr Žaluda. „Jakmile bude vagon nebo lokomotiva v opravě a bude se na ni dávat nový lak, vyjede už v nových barvách. Jen do konce letošního roku by se mělo objevit na české železnici minimálně třicet vozů a deset lokomotiv, které už budou modré,“ dodal.

Autorem nového barevného řešení je grafické studio Najbrt, se kterým ČD spolupracují už od roku 2006. Tehdy tato společnost vyhrála výběrové řízení na grafický design ČD. „Barevnost lokomotiv a vagonů pro České dráhy je v evropské konkurenci jedinečná,“ upozorňuje designer Aleš Najbrt. „Modré barvy vycházejí z drážní historie a zároveň vyjadřují stabilitu, jistotu a serióznost. Na první pohled jde možná o konzervativní styl, ale z hlediska dlouhodobé perspektivy je velmi nadčasový a jsem přesvědčen, že i za dvacet nebo třicet let bude jasným symbolem serióznosti a jistoty.“

Modrá na spaní, šedá pro jídlo

Vozy budou různě barevně odlišeny podle toho, jakou plní v soupravě funkci. „Je důležité, aby cestující na první pohled poznali služební vůz na kola, vůz první třídy nebo lehátkový a lůžkový vůz. Každý z nich bude barevně jiný, lidé je tak snadno najdou,“ upozorňuje Antonín Blažek, náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

Vozy 1. a 2. třídy budou světle modré, lehátkové a lůžkové vozy tmavě modré, jídelní vůz bude světle šedý a služební vůz světle modrý.

Přidat komentář