0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Praha 2 na talíři. Proč jít na piknik právě do Grébovky?

Apetit piknik
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Pojďte s námi na procházku Prahou gastronomickou. Ukážeme vám, proč jsme si pro piknik nemohli vybrat lepší místo než Grébovku na Praze 2. 

V sobotu 18. června 2022 hostí vinohradský park Grébovka 11. ročník Apetit pikniku. Že se velký gastronomický trh časopisu Apetit pravidelně odehrává právě tady, není náhodou. Celá Praha 2 má s tématem jídla a pití mnoho společného již dlouhá staletí. Vyrazte s námi na krátkou okružní jízdu za ochutnávkami.

Vinařská tradice

Ohlédneme-li se do trochu vzdálenější gastronomické historie nejen Vinohrad, najdeme řadu zajímavostí, na které nás upozorňují názvy ulic, náměstí a významných míst. Zásobování Prahy potravinami v době Karla IV. připomínají v jím založeném Novém Městě názvy Dobytčí trh (dnes Karlovo náměstí) nebo ulice Ječná a Žitná.

Právě díky Karlovi IV. byly kolem Prahy založeny vinice, které daly později název i Vinohradům. Řada míst dodnes nese názvy někdejších viničních usedlostí. V 19. století se za tehdejšími hradbami nacházely oblíbené výletní restaurace jako Kravín.

V našem piknikovém parku Grébovka se dodnes nachází vyhlášená pražská vinice s dechberoucím výhledem na Prahu a její tradici připomíná každoroční vinobraní.

Vycházky za jídlem

S rozvojem města Královské Vinohrady, připojeného k Praze až v roce 1922, zde vzkvétal také jiný obor, který s vínem neměl nic společného – zpracování masa a výroba uzenin. S tím jsou spojena jména jako Maceška, Beránek nebo Chmel a jeho slavná Pražská šunka, která z Prahy vyrazila do celého světa.

V Praze 2 najdeme i řadu míst spojených s tradicemi piva a pivovarnictví, které se Česku posléze staly doslova národními symboly a nezbytnou společností mnoha jídel. Čím jiným také zapít domácí klobásy nebo lahodnou šunku?

Toto nahlédnutí do minulosti jen ukazuje, že se Apetit piknik koná na správném místě. Chcete se dozvědět více o gastronomické minulosti města? Podívejte se do internetové Encyklopedie Prahy 2. Své znalosti můžete prověřit i v online kvízu.

Na stránkách encyklopedie.praha2.cz najdete mnoho dalších zajímavostí i her a kvízů, včetně Velké soutěže Roku Dvojky.

Nechcete přijít o žádnou soutěž ani výhodnou akci? Sledujte Apetit na Facebooku a Instagramu. Budete vždy jako první vědět o všem, co právě chystáme.

Autor: redakce Apetitu

Apetit magazín

Pochoutky, které by na zahradní party neměly chybět
  • Jak na to

Pochoutky, které by na zahradní party neměly chybět

Připravte pro hosty na zahradní party originální pochoutky, po kterých se budou moci utlouct. Vybrali jsme jich pro vás některé, se kterými nemůžete šlápnout vedle. Od drobných předkrmů pro první návštěvníky, přes hlavní chod...
Jak na konzervování ovoce a zeleniny?
  • Tipy a triky

Jak na konzervování ovoce a zeleniny?

Mohlo by se zdát, že domácí konzervování už patří minulosti. Nicméně naše babičky se na zimu vždy poctivě připravovaly a měly díky němu vystaráno. Tak proč to nezkusit také? Poradíme vám, jak vybrat správnou metodu pro různé druhy ovoce a...
Fare la scarpetta: Vytvoř si botu a vytři s ní talíř
  • Poradna

Fare la scarpetta: Vytvoř si botu a vytři s ní talíř

Šťávy a omáčky často zůstanou na talíři jen proto, že není jak dostat do pusy a neporušit hned několik zásad správného stolování. Taková nesnáz ovšem Italy nezastaví. Vezmou kousek bílého pečiva a talíř jím vytřou do sucha. Tento zvyk je...
6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party
  • Jak na to

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party

Spřádáte plány na následující víkend? Co takhle svolat rodinu či kamarády a uspořádat nezapomenutelnou grilovací party? Chuť domácích burgerů, šťavnatých steaků nebo grilované zeleniny zaručí, že se všichni zúčastnění budou olizovat až za...
Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět
  • Zdraví a výživa

Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět

Potraviny s označením keto a stejnojmenná dieta jsou momentálně velkým hitem a valí se na nás ze všech stran. Keto propaguje celá řada celebrit a influencerů jakožto rychlý a spolehlivý způsob, jak docílit vysněné figury. Seznamte se s...

Obchod Apetit