0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Praha 2 na talíři. Proč jít na piknik právě do Grébovky?

Apetit piknik
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Pojďte s námi na procházku Prahou gastronomickou. Ukážeme vám, proč jsme si pro piknik nemohli vybrat lepší místo než Grébovku na Praze 2. 

V sobotu 18. června 2022 hostí vinohradský park Grébovka 11. ročník Apetit pikniku. Že se velký gastronomický trh časopisu Apetit pravidelně odehrává právě tady, není náhodou. Celá Praha 2 má s tématem jídla a pití mnoho společného již dlouhá staletí. Vyrazte s námi na krátkou okružní jízdu za ochutnávkami.

Vinařská tradice

Ohlédneme-li se do trochu vzdálenější gastronomické historie nejen Vinohrad, najdeme řadu zajímavostí, na které nás upozorňují názvy ulic, náměstí a významných míst. Zásobování Prahy potravinami v době Karla IV. připomínají v jím založeném Novém Městě názvy Dobytčí trh (dnes Karlovo náměstí) nebo ulice Ječná a Žitná.

Právě díky Karlovi IV. byly kolem Prahy založeny vinice, které daly později název i Vinohradům. Řada míst dodnes nese názvy někdejších viničních usedlostí. V 19. století se za tehdejšími hradbami nacházely oblíbené výletní restaurace jako Kravín.

V našem piknikovém parku Grébovka se dodnes nachází vyhlášená pražská vinice s dechberoucím výhledem na Prahu a její tradici připomíná každoroční vinobraní.

Vycházky za jídlem

S rozvojem města Královské Vinohrady, připojeného k Praze až v roce 1922, zde vzkvétal také jiný obor, který s vínem neměl nic společného – zpracování masa a výroba uzenin. S tím jsou spojena jména jako Maceška, Beránek nebo Chmel a jeho slavná Pražská šunka, která z Prahy vyrazila do celého světa.

V Praze 2 najdeme i řadu míst spojených s tradicemi piva a pivovarnictví, které se Česku posléze staly doslova národními symboly a nezbytnou společností mnoha jídel. Čím jiným také zapít domácí klobásy nebo lahodnou šunku?

Toto nahlédnutí do minulosti jen ukazuje, že se Apetit piknik koná na správném místě. Chcete se dozvědět více o gastronomické minulosti města? Podívejte se do internetové Encyklopedie Prahy 2. Své znalosti můžete prověřit i v online kvízu.

Na stránkách encyklopedie.praha2.cz najdete mnoho dalších zajímavostí i her a kvízů, včetně Velké soutěže Roku Dvojky.

Nechcete přijít o žádnou soutěž ani výhodnou akci? Sledujte Apetit na Facebooku a Instagramu. Budete vždy jako první vědět o všem, co právě chystáme.

Autor: redakce Apetitu

Apetit magazín

KVÍZ: Umíte uvařit hospodské klasiky?
  • Kvízy

KVÍZ: Umíte uvařit hospodské klasiky?

Znáte to. Nechceme je moc jíst, protože se nám po nich často chce akorát tak natáhnout na gauč a dát si dvacet. Na druhou stranu jsou součástí naší kultury a často v nás vyvolávají ty nejhřejivější vzpomínky. Představují nostalgii i bezpečí...
Jedlé kaštany vyšperkují nádivku i moučník
  • Suroviny

Jedlé kaštany vyšperkují nádivku i moučník

Sezóna jedlých kaštanů právě vrcholí. Pokud si chcete pochutnat na těch skutečně čerstvých, vyrazte pro ně co nejdříve do obchodu, nebo ještě lépe do "kaštanek". Jestli si s nimi nevíte rady, přinášíme několik tipů jak je skladovat i...
Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo
  • Tipy a triky

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo

Guláš, svíčková a knedlo vepřo zelo, když je tahle trojice na poledním menu v restauraci, máme problém se rozhodnout. Pro dnešek máme ale jasno! Dejte si s námi to nejlepší knedlo vepřo zelo, máme pro vás tipy na jedno z nejlepších českých...
Jak na bezlepkový chléb?
  • Jak na to

Jak na bezlepkový chléb?

Ať už patříte mezi celiaky nebo chcete svůj jídelníček odlehčit, máme pro vás tipy, jak si doma připravit chutný bezlepkový chléb. Vyplatí se používat kupované bezlepkové směsi nebo je lepší spolehnout se na vlastní síly? Připravte si s...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč