0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Cesta do tajů ománské kuchyně

AD
Taje ománské kuchyně
ZDROJ: Shutterstock
sdílet:

Už jste někdy vyzkoušeli ománskou kuchyni? Ne? Pak je na čase! Poznejte s CK Blue Style Omán a jeho přírodní a architektonické krásy, ale i výtečná jídla místních obyvatel.

Měření

Ománská kuchyně vychází z arabské a díky obchodním cestám je ovlivněna i indickou, africkou, pákistánskou a dalšími kuchyněmi. Mezi základní potraviny patří bezesporu rýže, z masa se používá především jehněčí a kuřecí. Omán je přímořský stát, a není tedy divu, že se v jídelníčku v hojném zastoupení objevují i ryby a mořské plody.

Nechybí samozřejmě zelenina, ovoce a různé druhy bylinek a jiného koření – ománské pokrmy bývají velice často výrazně dochucené, a to především kardamomem, hřebíčkem, česnekem a šafránem. Kromě rýže se jako příloha často používají různé placky, například rukhal (tenká chlebová placka pečená na ohni), který lze plnit jako kapsu ať už na slano nebo na sladko.

Rýže a pečené jehněčí v ománské kuchyni
ZDROJ: Shutterstock

Snídaně, oběd, nebo večeře? Pokaždé si pochutnáte!

Mezi typické snídaně patří například balaleet – pokrm z nudlí, vajec, skořice, cukru a oleje. Pochutnat si můžete samozřejmě i na čerstvém ovoci, jakou jsou banány a datle, které jsou důležitou součástí zdejší kultury a patří k nejlepším na světě.

K obědu nebo večeři si lze dát například známou shawarmu nebo při troše štěstí sváteční pokrm zvaný shuwa, což je maso pomalu pečené v podzemní peci a podávané nejčastěji s rýží ovoněnou šafránem. Výborné je také jídlo zvané harees (harís). Jedná se o jakousi kaši pšenice, koření a kousků masa pomalu vařených na dřevěném uhlí. Známý je také pokrm Mashuai, který se připravuje z pečené tresky. Ryba se servíruje s rýží ochucenou citronem.

Cesta do tajů ománské kuchyně
ZDROJ: Shutterstock

Dezert, prosím!

Z dezertů a sladkostí určitě stojí za to ochutnat chalvu, která je však v Ománu jiná než ve zbytku arabských zemí, protože její hlavní složkou jsou datle. Výsledkem je tedy jakési sladké datlové želé. Další skvělou pochoutkou je lokhemat, fritované kuličky z mouky a droždí ochucené kardamomem, přelité kardamomovým sirupem. Výborné jsou také místní sladkosti z medu, mandlí a oříšků.

Dezerty v ománské kuchyni
ZDROJ: Shutterstock

A jaký vyberete nápoj?

Mezi typické nápoje patří samozřejmě káva, která se připravuje z čerstvě upražených kávových zrn a kardamomové moučky. Stejně často, ne-li častěji, se pije také čaj neboli karak, který se připravuje s mlékem, cukrem a někdy i kořením. K dalším oblíbeným nápojům patří tak zvaný laban (slané podmáslí), mléčné nápoje s příměsí kardamomu a pistácií či džusy z exotického ovoce.

Ománský mléčný nápoj
ZDROJ: Shutterstock

Co takhle prozkoumat rovnou celý Omán?

Pokud chcete skutečně poznat ománskou kuchyni i s dalšími krásami, které tato malebná země nabízí, vyrazte s cestovní kanceláří Blue Style na poznávací okruh Ománem, nebo si vyberte některé z nabízených letovisek. Zažijete nezapomenutelnou dovolenou plnou jedinečných zážitků!

Autor: Komerční sdělení

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
549 Kč
384 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč