Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Řeřicha pomůže vyřešit nejeden zdravotní problém: Doma ji zvládne vypěstovat i začátečník, poradíme, jak na to

Sýrové krokety s řeřichou
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Řeřicha setá (Lepidium sativum) je jednoletá rostlina z čeledi brukvovitých, která dorůstá výšky asi 40 cm. Součástí našeho jídelníčku se staly především její listy, které vyrůstají sotva pár dní po vysetí.

Evropané znali řeřichu už za dob antiky. Staří Germáni ji údajně znali pod názvem cresso (ostrý, štiplavý). Právě díky štiplavější chuti, která nám může snadno připomenout ředkvičky, je oblíbeným doplňkem zdravých svačinek.

  • V posledních letech si získala velkou oblibu také mezi stoupenci detoxikačních kúr. Pro své všestranné účinky je totiž ideální do očistné diety.

Jak řeřicha prospívá tělu?

Řeřicha obsahuje nejen vitamíny B, C, K, ale také betakaroteny a glukosináty (právě ony mají na svědomí její ostřejší chuť). Kromě toho se zde nachází také draslík, hořčík nebo vápník. Celých 89 % řeřichy ale tvoří voda. Proto je vhodným pomocníkem (téměř) do každé diety.

Jestliže plánujete jarní očistu, neměli byste tuhle nenápadnou rostlinku přehlížet, protože napomáhá také při očiště jater a močových cest. Kromě toho má protizánětlivé účinky. Pokud navíc dáváte přednost vlastnoručně vypěstovaným rostlinám, bez problémů si ji vypěstujete vlastními silami, i když se možná nepočítáte mezi zkušené zahradníky.

Několik tipů pro pěstování řeřichy

Řeřichu je možné pěstovat v průběhu celého roku, a to i na severní straně okna (v lepším případě by ale měla být orientována na jih). V případě krátkodobého pěstování vám pro naklíčení semen postačí písek nebo talířek s buničitou vatou. Pro správný růst řeřichy je potřeba takové množství vody, aby vata nevyschla, ale zároveň aby nedošlo ke vzniku plísní.

První změny můžete zpozorovat už během prvích dní: během 7-9 dnů semena vyklíčí a když se vám všechno povede, za jeden až dva týdny si už můžete pochutnávat na čerstvých bylinkách z domácí zahrádky. Stačí seřezat zelené lístky a můžete ihned okusit plody své práce. 

Řeřichu je nejlepší pojídat čerstvou. Kdyby vám nějaké lístky zbyly, můžete je uložit do lednice. Nejpozději do dvou dnů byste je ale měl zkonzumovat. A co si z řeřichy můžete připravit?

Řeřicha je ideální na křupavý chleba s máslem (podobně jako třeba voňavá pažitka), kterému dodá svěží a chuť. Dále se používá jako přísada do nejrůznějších pomazánek nebo salátů. Vyzkoušejte třeba řeřichový salát, který vám nejen v předjaří určitě přijde k duhu. Někteří labužníci ji používají také do polévek a jako alternativu soli.

Zdroj: časopis Apetit

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Autor: petr.suth

Apetit magazín