0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

McDonald's se vyjádřil ke kauze kopírování klipu s Přemkem Forejtem: Jak se k problematice staví?

Přemek Forejt
ZDROJ: Jitka Pavlova/Flickr
sdílet:

Šéfkuchař restaurace Entrée a moderátor televizní soutěže MasterChef čelí vlně nevole. Ta se na něj valí od února kvůli spolupráci se společností McDonald's. Aktuálně internet rozdělil na dvě poloviny klip ke kampani Mc'n'Roll, v němž Přemek Forejt hraje na potraviny jako na hudební nástroje. Nápad lidé považují za vykradený. 

Dobří umělci kopírují, ti nejlepší kradou‘, na seznamu nenávistných komentářů pod propagačním videem řetězce McDonald's lze najít i kontroverzní citát Steva Jobse. Jde však o ten z mírnějších, uživatelé sociálních sítí urážkami nešetří.

Někteří svůj hněv obracejí k ambasadorovi společnosti Přemku Forejtovi, druzí k autorovi skladby Jiřímu Burianovi alias Kapitánu Demo, který v minulosti točil reklamu pro supermarket Lidl. Další viní z nevkusu celý McDonald's.

Forejt nehrál na zeleninu jako první 

Bizarní klip, v němž Přemek Forejt tančí, rappuje a hraje na různé suroviny, se nápadně podobá reklamě německého supermarketu Edeka, se kterou na internetu společnost zabodovala v čele s kontroverzním francouzko-americkým umělcem Markem Rebilletem před několika měsíci. 

V něm stejně jako v novém klipu McDonlad's využívají MIDI kontrolér Playtron, který umožní tvořit hudbu za pomoci jakéhokoliv vodivého předmětu. Rozeznít tak můžete zeleninu, zvířata i lidi.

Vykrádání či inspirace?

Videa využívají nejen stejný hudební prvek, podobná jsou i bizarní atmosférou či barevným laděním. Debata se tak točí kolem otázky, zdali je klip německou reklamou inspirovaný či je nápad zcela ukradený. Mezi komentáři se objevují i názory, že Přemek Forejt až příliš nápadně kopíruje estonského rappera Tommyho Cashe.

Společnost McDonald's má ohledně autenticity videa jasno. ‚Systém playtronicy je úžasný a oslovil nás už ve svých počátcích před několika lety. Drželi jsme jej proto na paměti a čekali, kdy přijde ten správný projekt, ve kterém bychom mohli tento systém použít. Když jsme se začali bavit o možnosti, že by Přemek nazpíval píseň, okamžitě se to propojilo – Přemek bude pomocí playtronicy hrát na naše suroviny. Nepopíráme, že by Edeka nebyla inspirací, stejně tak jí ale byly i projekty a tvorba Tommyho Cashe, Salvatora Ganacciho nebo třeba Animé. Hodně jsme poslouchali i samotného Přemka, jeho vize a přání. Je to nadsázka, vyvolává diskuse, je to zábava.‘ řekla pro Apetitonline ředitelka PR a komunikace McDonald's Jitka Pakurková.

Ledový klid McDonald's čerpá z úspěchu, který video za pár dní sklidilo. Klip se stal takřka přes noc virálním a internetem se nepřetržitě šíří. Na YouTube měl v pondělí ráno více než půl milionu zhlédnutí a čísla stále rostou. 

Tip redakce: Ve čtvrtek 25. 8. 2022 si na Apetitonline můžete přečíst velký rozhovor s Přemkem Forejtem, ve kterém vysvětlí důvody, které ho vedly k uzavření spolupráce se společnosti McDonald's. 

Zdroje informací: Czech Crunch, McDonald's

Související články

Apetit magazín

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
  • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...
Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!
  • Lidé a jídlo

Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!

Slavná kuchyně lousianského města New Orleans je výsledkem bohaté směsice kultur, které našly svůj domov podél řeky Mississippi. Projevuje se specifickými jídly, plnými vůní a barev. Připravit si je doma v českých podmínkách je překvapivě...
Jak na dokonalý vývar
  • Tipy a triky

Jak na dokonalý vývar

Vývar je dokonalou surovinou pro každou omáčku, polévku a velkou část dalších pokrmů. Je základem profesionálního i amatérského vaření. Jeho příprava zabere nějaký ten čas, ale můžete připravit velké množství a po dávkách ho zamrazit....

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč