0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

6 otázek pro... Sanjiva Suriho

6 otázek pro... Sanjiva Suriho
sdílet:
Sanjiva, který v Praze založil a řídí společnost Zátiší Group, vyzpovídala Radka Jechová, která nám spolu s dalšími čtenáři pomáhala připravit květnový Apetit. Tady je celý nezkrácený rozhovor s majitelem gastronomické společnosti, který nám prozradil i svůj oblíbený supersnadný recept na večeři pro celou rodinu.

Proč jste si jako místo podnikání vybral Česko?

Nebylo to záměrné. Když se po revoluci  otevřela střední Evropa, chtěl jsem ji poznat. Přijel jsem vlastně jako turista a v Praze jsem nakonec zůstal kvůli přítelkyni, která tu pracovala na švédské ambasádě. V květnu 1991 jsem otevřel první kavárnu a hned dva měsíce na to restauraci V Zátiší. Poté přišla nabídka provozovat restauraci Parnas, kterou jsme otevřeli v červnu 1992. A postupně přicházely další podniky. Přítelkyně se za pár let kvůli práci přestěhovala, já už jsem ale zůstal.

Proč jste založil tento typ luxusnějších restaurací? Měj jste s tím už nějakou zkušenost z Indie?

Na začátku nebyl náš záměr dělat přímo ‚fine dining‘, ale restaurace Zátiší i Parnas byly stále plné a my jsme odmítali rezervace. Zvedli jsme proto cenu o pět procent. A stále bylo plno. Dalších pět procent. Pořád narváno. Znovu pět procent… Až jsme skončili na úrovni, které se říká luxusní restaurace.

Jaká je vaše oblíbená kuchyně? Česká, indická, mezinárodní? 

Mám rád každé dobré jídlo, nezáleží na typu kuchyně. Samozřejmě výborně připravená indická jídla jsou stále mojí srdeční záležitostí. Chutě, které známe z dětství, v nás zůstávají, a to nejlepší jídlo bývá zpravidla to, které vám vařila maminka.

Kdo u vás doma vaří?

Pokud mám čas, vařím já, a rád, hlavně se svými dětmi. Ty mají moc rády zeleninu pečenou v troubě, což je kombinace brokolice, mrkve, brambor, červené cibule s česnekem a zázvorem. Kromě zeleninových jídel si občas uděláme bio kuřátka nebo nějakou mořskou rybu, kterou peču také se směsí česneku, zázvoru a limetky. K snídani občas udělám to, čemu moje děti říkají ‚nejlepší omeleta na světě‘. Jsou v ní krutony z čerstvého chleba a domácí vajíčka od naší babičky. A když je chuť na něco sladkého, přijdou na řadu palačinky z celozrnné a špaldové mouky.

Ve svých restauracích používáte čerstvé potraviny, lokální, sezonní, čerstvé, zdravé… Zajdou někdy vaše děti do fastfoodu?

Moje děti fastfoody nevyhledávají, dokonce se jim vyhýbají. Zajímavé je, že když jsme v rámci projektu Fresh & Tasty začali vařit pro školní jídelnu v International School of Prague, překvapilo nás, že školní děti přijaly nové zdravější stravovací návyky rychleji než jejich rodiče. Maminky dětí prosily kuchaře, aby se vrátili k tradičnímu, českému způsobu vaření, ale děti si vybraly ten nový styl – a tím myslím všechny děti, nejen ty naše. 

Plánujete ve svých restauracích nějaké změny?

Změny v našich restauracích probíhají neustále. Je to dynamický obor a není možné ustrnout na jednom bodě. Jídelní lístky měníme nejen podle sezony, ale také podle toho, jak je která položka na jídelním lístku oblíbená našimi hosty. Do podniků pravidelně zveme michelinské šéfkuchaře z celé Evropy, abychom našim hostům zprostředkovali unikátní zážitky, za kterými by jinak museli cestovat. Díky tomu náš tým zároveň získává zkušenosti od osobností světové gastronomie.

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout
  • Tipy a triky

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout

Olivovému oleji se připisují skvělé účinky jako dlouhověkost a zdraví. Je nedílnou součástí středomořské stravy, oblíbený je však po celém světě. Jaký typ olivového oleje si pořídit na salát, s kterým vařit a co znamenají názvy na etiketách...
5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
  • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...
Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!
  • Lidé a jídlo

Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!

Slavná kuchyně lousianského města New Orleans je výsledkem bohaté směsice kultur, které našly svůj domov podél řeky Mississippi. Projevuje se specifickými jídly, plnými vůní a barev. Připravit si je doma v českých podmínkách je překvapivě...
Jak na dokonalý vývar
  • Tipy a triky

Jak na dokonalý vývar

Vývar je dokonalou surovinou pro každou omáčku, polévku a velkou část dalších pokrmů. Je základem profesionálního i amatérského vaření. Jeho příprava zabere nějaký ten čas, ale můžete připravit velké množství a po dávkách ho zamrazit....

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč