0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Cítit se jako ve filmu? Zkuste formát 5D

Cítit se jako ve filmu? Zkuste formát 5D
sdílet:
Raději byste místo popcornu cítili v kině vůni posekané trávy, horké čokolády nebo magnolie, k níž si čichá hrdinka promítaného snímku? Vyrazte do Polska! Ve Varšavě totiž otevřeli pětirozměrné 5D kino, které využívá nejmodernější technologii k tomu, aby člověk měl nejen zrakový a sluchový zážitek, ale také cítil vůni, pohyb a dotyk. Film běží v trojrozměrné technologii (IMAX), což vede k tomu, že je obraz okolo vás a jako divák máte pocit, že je realistický. Stejně jako v kinech IMAX vám k takové iluzi stačí nasadit si speciální brýle, které vám v kině zapůjčí.

„Virtualita je rozšířena o vůni a pohyb, je to opravdový útok na smysly,“ přiblížil Michal Rožnowiecki, jeden z provozovatelů kina. V pohyblivých sedadlech je umístěno zařízení, které napodobuje závany větru či lechtání na nohou. „Divák může mít také dojem, že mu stékají kapky vody na tváři během scény, kdy postava na plátně skáče do řeky,“ vysvětlil Rožnowiecki.

Vibrační opěradla se mohou pohybovat rychleji či pomaleji podle toho, co se děje na plátně. „Máme také generátor sněhu, efekty hřmění nebo mýdlové bubliny, které napodobují vzduchové bubliny ve scénách natočených pod vodou,“ doplnil Rožnowiecki.

Technologii 5D vytvořili odborníci před necelým rokem a používají ji provozovatelé kin pouze v několika místech na světě. Atrakce se přitom může stěhovat. Celé zařízení lze přenést z jednoho města do jiného. Kino 5D Extreme ve Varšavě nabízí zatím jediný sál, v němž je místo pro 21 osob. V programu jsou tři kreslené filmy, ale nabídku chtějí provozovatelé rozšířit. Ceny se neliší od cen v multiplexech; dospělého stojí lístek 16 zlotých (96 Kč), děti platí 12 zlotých (72 Kč).

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Co je to nezdravé hubnutí a jak škodí zdraví?
  • Zdraví a výživa

Co je to nezdravé hubnutí a jak škodí zdraví?

Internet i knihy jsou plné nejrůznějších způsobů, jak zhubnout. Od jablečné diety, přes nízkosacharidovou, bezlepkovou až po různé hladovky. Jenže ne každá cesta k hubenějšímu já je zdravá. Co si můžete nezdravým hubnutím způsobit? ...

Obchod Apetit