0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kávičku a cigaretku po obědě? Na Slovensku ano!

jídlo na talíři
ZDROJ: Archiv
sdílet:

Slovenští kuřáci si mohou oddychnout. Parlamentem neprošel návrh novely zákona, který by je vyhnal před bary a restaurace tak, jak je tomu v Británii, Irsku či Finsku, kde je kouření v restauracích, barech či kavárnách zcela zakázáno. Majitelé slovenských stravovacích zařízení mají před sebou leckdy nelehký úkol, kouřící zákazníky budou muset úplně oddělit od nekuřáků. Poslanci ale zmírnili původní znění předlohy, a od povinnosti úplně oddělit nekuřáky od kuřáků osvobodili bary a restaurace, kde se nepodává jídlo.

Úplný zákaz kouření prosazovala poslankyně Tatiana Rosová, která chtěla zpřísnit návrh novely zákona o ochraně nekuřáků z dílny Ministerstva zdravotnictví SR. Přestože by úplný zákaz kouření přivítal i ministr zdravotnictví Richard Raši, parlament tento návrh neschválil.

Úplný zákaz kouření v barech či restauracích platí ve více zemích Evropské unie, reakce na omezení jsou různé. Část zákazníků včetně kuřáků je ráda, že už se nemusí obávat oblečení načichnutého cigaretovým dýmem. V Rakousku, kde platí zákaz od počátku letošního roku, se kuřáci cítí ukřivděni, protože musí chodit kouřit před podnik. Ve Francii se zase kvůli nátlaku kuřáků v některých restaurantech omezení nedodržuje.

Vyrostou ve sportovních halách kuřárny?
V Česku platí takzvaný protikuřácký zákon od roku 2006. Už počátkem roku 2007 přišli někteří poslanci s jeho novelou. Dolní komora parlamentu měla normu schvalovat loni v březnu, vrátila ji ale výborům k projednání.  O tom, zda se dál omezí kouření v restauracích i na jiných místech, by měla sněmovna rozhodovat v dohledné době. Novela by měla upravit pravidla kouření ve vlacích, na zastávkách a ve veřejných budovách. Autoři navrhli, aby se nesmělo kouřit například při koncertech ve sportovních halách. Lidé by si tam mohli zapálit jen v oddělených místnostech s dobrým větráním.

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

5 večeří, které vás nepošlou hned do postele
  • Jak na to

5 večeří, které vás nepošlou hned do postele

Po vánočním hodování míváme chuť na lehčí ale výživná jídla, v nichž nechybí dávka bílkovin. Ať už si dáte Asií inspirovanou polévku, dýňovou frittatu nebo krůtí karbanátky, po všem se budete cítit sytě, přitom lehce a fit! ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč