0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

První ekotašky zdarma!

První ekotašky zdarma!
sdílet:
Za ekologické tašky jsem zatím museli v obchodech platit, to se mění. Během dubna a května totiž obchodní řetězec Tesco nahradí bezplatné igelitky ekologickými jednorázovými taškami, které jsou biologicky rozložitelné. K nákupu tašku dostanete zdarma, tak jak jste na to byli u igelitových zvyklí. „Kvalitní služby zákazníkům, mezi něž patří mimo jiné i poskytnutí nákupní tašky zdarma, stejně jako ochrana životního prostředí, tvoří základní pilíře naší obchodní strategie,“ řekla členka představenstva Tesco Stores ČR Eva Williams.

Nová ekotaška by se měla rozložit během devíti měsíců až jednoho roku. Máte-li na zahradě kompost, můžete si to ostatně v praxi vyzkoušet. Ekologická taška totiž obsahuje 30 procent recyklovaného polyetylenu a přídavnou látku, která až tisícinásobně urychluje rozložení materiálu.

„Taška se postupně rozkládá až na molekuly polymeru složené z uhlíku a vodíku. Tyto molekuly pak reagují se vzdušným kyslíkem, reakcí vzniká voda, oxid uhličitý a biomasa. Tedy složky, které se v přírodě běžně vyskytují a jsou součástí přírodního biocyklu,“ podotkla Williams.

Igelitky nyní mají zdarma k dispozici jen zákazníci hypermarketů Globus, Hypernova a obchodů Tesco, ostatní obchodní řetězce již nabízejí pouze placené tašky. Ekologické tašky nabízí například Interspar, zaplatíte za ně ale podstatně více než za obyčejné igelitky. Tesco už delší dobu nabízí jutové nákupní tašky, které mají dlouhou životnost.

Odstupující ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík v únoru oznámil, že chce zakázat obchodům rozdávat igelitové tašky zdarma. Ročně jich podle něj dají zákazníkům až tři miliardy, což představuje 9000 tun plastu. Záměr měl být součástí návrhu nového zákona o odpadech, který chtěl Bursík sněmovně předložit v květnu nebo červnu.

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Podzimní ovoce v neodolatelných dezertech
  • Suroviny

Podzimní ovoce v neodolatelných dezertech

Příroda se pomalu zbarvuje podzimními barvami a nám hraje v hlavě píseň ,švestky se modrají, jablka sládnou’. Přichází ideální čas k pečení dezertů se sladkými dary podzimu. Vyzkoušejte vláčný švestkový koláč, pošírované hrušky, horký...
STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Hřejivé podzimní polévky
  • Tipy redakce

Hřejivé podzimní polévky

Jak zahřát tělo i duši v podzimních sychravých dnech? Nejlépe vydatnou horkou polévkou! Podzimní stálicí je dýňová, ale skvěle zahřeje i polévka z květáku, celeru nebo mrkve. Zužitkujte letní úrodu a připravte si dokonalý pokrm v barvách a...

Obchod Apetit