0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Slovenským kuřákům se od zítra přitíží

Slovenským kuřákům se od zítra přitíží
sdílet:
Zítra začne na Slovensku platit nový protikuřácký zákon. Restaurace tak musejí mít od zítřka oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky, přičemž tu větší místnost musejí přenechat nekuřákům. Místnosti mají být odděleny stavebně, a tak některé restaurace stavějí dřevěné příčky, jiné problém řeší skleněnou posuvnou stěnou. Pokud narazíte na restauraci, ve které oddělené místnosti nebudou, budete muset na cigárko ven.

Výklad zákona je nejasný v případě kaváren – jejich majitelé a provozovatelé netuší, mají-li budovat příčky a vykazovat hosty s cigaretou ven, nebo se o zákon nemusejí zajímat. Zákon totiž hovoří o jídlech, nikoli pochutinách. „Volal jsem na několik úřadů a ptal jsem se, zda se zákaz vztahuje i na marlenku, kterou kupujeme již nakrájenou a nemusíme ji nijak připravovat. Nikdo mi nedokázal jasně odpovědět,“ řekl Boris Slatinský, majitel bratislavské kavárny Axióma.

K obědu čerstvý vzduch, ke kávě cigaretku


Podle Róberta Ochaby z Úřadu veřejného zdravotnictví, který bude na dodržování zákona dohlížet, se ale pravidla mění pouze pro zařízení, kde se pokrmy vyrábějí, připravují i podávají. Pokud tedy kavárny samy zákusky nepečou, nemusejí nic měnit.

Za nedodržení zákazu mohou hygienici uložit pokutu od 331 do 3319 eur (8420 až 84 500 korun). Zákaz kouření ve všech barech a restauracích už platí například ve Spojených státech, Kanadě, Velké Británii, Francii, Itálii, Irsku, Švédsku, Dánsku, Estonsku, Finsku, na Islandu, ve Španělsku a nově také v Rakousku.

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Jak připravit veganská míchaná „vajíčka“?
  • Jak na to

Jak připravit veganská míchaná „vajíčka“?

Stravujete se vegansky, ale nedokážete si představit snídani bez míchaných vajec? Ať už se snažíte omezovat příjem živočišných potravin nebo si jen chcete rozšířit jídelníček o nová jídla, tahle míchaná „vejce bez vajec“ prostě musíte...

Obchod Apetit