Tipy na víkend 13.–14. 7.

Tipy na víkend 13.–14. 7.
sdílet:
Na Bioslavnosti do Starého Města pod Sněžníkem si zajeďte pro kvásek i kuchařky z edice Apetit, na Francouzské trhy na Kampě zaskočte na sklenku vína, na Pražském pikniku na Střeleckém ostrově nebo na Festivalu chutí v pražské Botanické zahradě si dejte street food, ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm obdivujte umění mistra pekaře a do Borovan u Českých Budějovic se vydejte na borůvkové hody. Zkrátka užijte si nabitý gastronomický víkend!

Bioslavnosti ve Starém Městě pod Sněžníkem

13. 7., 10.00–24.00, Staré Město pod Sněžníkem, areál firmy PRO-BIO

Ať už jste zkušení domácí pekaři, či o pěstování vlastního kvásku a pečení domácího chleba uvažujete, ale bojíte se začít, jsou pro vás jako dělané letošní Bioslavnosti ve Starém Městě pod Sněžníkem. Jejich 14. ročník je totiž věnován kváskovému pečení, a tak se na nich budete moci setkat s profesionálními pekaři, autory kváskových kuchařek i blogery, uvidíte, jak se připravuje chlebové těsto, fungovat bude i kváskové poradenství, kváskové pečivo budete moci ochutnat a odnesete si i recepty. Děti si vyzkoušejí, jak se cepem mlátí obilí, které si pak namelou na ručním mlýnku, nebo si u ornitologického stánku mohou vyrobit ptačí budku. A protože nejen chlebem živ je člověk, nebude chybět ani další občerstvení nebo bio vína, potěchu ducha pak zajistí živá hudba. Těšit se můžete i na kuchařky z edice Apetit, které bude ve svém stánku nabízet redakce našeho spřáteleného časopisu Venkov a Styl. Kuchařky Koláče, Zavařování a Slané pečivo tak můžete získat přímo na místě za výhodné ceny.

Vstup: 90 Kč, dětské vstupné – 50 Kč

 

Francouzské trhy na Kampě

10.–14. 7., 10.00–20.00, Praha 1, Kampa

Do atmosféry sladké Francie se můžete vžít už od středy až do neděle v Praze na náměstíčku pod Karlovým mostem. Na oblíbených Francouzských trzích si můžete vypít sklenku vína šumivého i tichého, ochutnat čerstvé ústřice či si dopřát francouzské sýry, makronky, croissanty a další typické delikatesy. Třikrát denně vám k tomu při komorním vystoupení zahrají čeští i francouzští interpreti.

Vstup: zdarma

 

Pražský piknik

13.–14. 7., 10.00–22.00, Praha 1, Střelecký ostrov

Klasiku pouliční kuchyně, jako jsou burgery, hranolky či asijské speciality, si můžete dát o víkendu na pražském Střeleckém ostrově, k zapůjčení tam budou i piknikové deky.

Vstup: 50 Kč od 10.00 do 18.00, 100 Kč od 18.00–22.00

 

 

Festival chutí

13.–14. 7., 10.00–19.00, Praha 7, Trojská botanická zahrada

Do třetice si v Praze můžete zajít na dobré jídlo do Botanické zahrady: Festival chutí nabídne gastronomickou show, v níž finalistka MasterChef Lea Skálová uvaří slavnostní letní oběd, nebo kuchařsko-floristickou show, kde herečka a kuchařka Markéta Hrubešová připraví pokrm z jedlých květů, z nichž paralelně v téže chvíli bude floristka Klára Franc Vavříková vázat kytici k ozdobení letní tabule. Mimo to nebudou chybět stánky s bohatým a rozmanitým občerstvením, které si budete moci sníst na trávníku uprostřed Ornamentální zahrady.

Vstup: info na místě

 

Pekařská sobota v Rožnově pod Radhoštěm

13. 7., 9.00–18.00, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské muzeum v přírodě – Dřevěné městečko

Pečení chleba bude zasvěcena sobota i v Rožnově pod Radhoštěm, v tamním skanzenu budete moci ochutnat tradiční pečivo, soutěžit se bude o nejlepší bochník i rohlík, v jednom z domů Dřevěného městečka bude mistr pekař sázet pecny do historické pece. Poslechnout si můžete i folklorní a folkovou hudbu.

Vstup: info na místě

 

Borůvkobraní

13.–14. 7., 10.00–17.00, Borovany u Českých Budějovic, areál kláštera

Nejen kynuté knedlíky polité borůvkovou omáčkou zvanou žahour, které v neděli budou pojídat soutěžící v zápasu o titul borůvkovo-knedlíkového krále, si můžete dát v jihočeských Borovanech na víkendovém Borůvkobraní. Chybět nebudou další borůvkové dobroty, včetně šťávy a likéru. Zbytky vylisovaných borůvek se rovněž v neděli uplatní ve výtvarné show, kde poslouží jako materiál při malbě obrazů. Pokud je vám více než umění bližší sport, můžete se – opět druhý víkendový den – přihlásit do soutěže v Mistrovství světa v chytání borůvek do úst, a to buď jako jednotlivci, nebo v dvojčlenném týmu.

Vstup: 150 Kč (při předložení jízdenky hromadné dopravy 120 Kč), snížené 80 Kč, rodinné 300 Kč

Autor: Lucie Velek

Obchod Apetit