Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Slovenským kuřákům se od zítra přitíží

Slovenským kuřákům se od zítra přitíží

Zítra začne na Slovensku platit nový protikuřácký zákon. Restaurace tak musejí mít od zítřka oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky, přičemž tu větší místnost musejí přenechat nekuřákům. Místnosti mají být odděleny stavebně, a tak některé restaurace stavějí dřevěné příčky, jiné problém řeší skleněnou posuvnou stěnou. Pokud narazíte na restauraci, ve které oddělené místnosti nebudou, budete muset na cigárko ven.
31. 8. 2009 | Autor: redakce Apetitu

Výklad zákona je nejasný v případě kaváren – jejich majitelé a provozovatelé netuší, mají-li budovat příčky a vykazovat hosty s cigaretou ven, nebo se o zákon nemusejí zajímat. Zákon totiž hovoří o jídlech, nikoli pochutinách. „Volal jsem na několik úřadů a ptal jsem se, zda se zákaz vztahuje i na marlenku, kterou kupujeme již nakrájenou a nemusíme ji nijak připravovat. Nikdo mi nedokázal jasně odpovědět,“ řekl Boris Slatinský, majitel bratislavské kavárny Axióma.

K obědu čerstvý vzduch, ke kávě cigaretku


Podle Róberta Ochaby z Úřadu veřejného zdravotnictví, který bude na dodržování zákona dohlížet, se ale pravidla mění pouze pro zařízení, kde se pokrmy vyrábějí, připravují i podávají. Pokud tedy kavárny samy zákusky nepečou, nemusejí nic měnit.

Za nedodržení zákazu mohou hygienici uložit pokutu od 331 do 3319 eur (8420 až 84 500 korun). Zákaz kouření ve všech barech a restauracích už platí například ve Spojených státech, Kanadě, Velké Británii, Francii, Itálii, Irsku, Švédsku, Dánsku, Estonsku, Finsku, na Islandu, ve Španělsku a nově také v Rakousku.

Přidat komentář