Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo

Jaké vitaminy obsahuje letní ovoce?

Máte chuť na sladké, a zároveň chcete svému tělu dopřát potřebné vitaminy a minerály? Pak vraťte čokoládu zpátky do šuplíku a raději se vydejte na zahrádku nebo farmářské trhy. Tam totiž právě teď naleznete sezónní ovoce, které svou chutí nahradí dezert a obsahem se vyrovná vitaminovým tabletkám.
17. 7. 2020 | Autor: Alžběta Dytrychová

Dopřejte si vitaminovou bombu ze zahrádky či trhu

Říká se, že kam nemůže slunce, musí lékař. Dopřejte si proto pod letním sluncem uzrálé ovoce, které rozmazlí nejen vaše chuťové buňky, ale dodá vašemu tělu i celou řadu důležitých vitaminů a minerálů.

Jahody

Jahody

Pravda, na zahrádce jahodám sice už odzvonilo, ale s trochou štěstí ještě seženete košíček čerstvých jahod na farmářských trzích. Vězte, že důvodů, proč si dopřát jahody, je nespočet. Už jenom samotná barva jahod napovídá, že ovoce obsahuje vysoké množství flavonoidů. Kromě toho se v jahodách vyskytuje velké množství vitaminu C, vlákniny a manganu, což je stopový prvek potřebný pro správnou funkci mnoha životně důležitých orgánů. Zároveň jsou jahody dobrým zdrojem draslíku a kyseliny listové. V neposlední řadě jsou bohaté na antioxidanty.

Jak skladovat jahody?

V ideálním případě uchovávejte jahody v ledničce po dobu maximálně pěti dnů. Jahody omyjte těsně před zpracováním, jinak hrozí, že se zkazí. Pozor si dejte také na plíseň. Pokud zjistíte, že jedna jahoda z balení je plesnivá, pak je vysoká pravděpodobnost, že i ostatní jahody budou zasažené. Jahody tedy pečlivě umyjte a zkontrolujte, zda nejsou scvrklé nebo zatuchlé.

Foto: Heather Barnes, Unsplash.com
 

Borůvky

Borůvky

Skoro by se chtělo zvolat: „Ať žijí borůvky!“. Bobulové ovoce tmavě modré barvy totiž patří mezi superpotraviny, které by se v našem jídelníčku měly pravidelně objevovat. Studie Harvardské univerzity, zveřejněná v roce 2013 v časopise Circulation, uvádí, že u žen, které si dopřávají borůvky, je výrazně nižší pravděpodobnost, že budou trpět kardiovaskulárním onemocněním nebo diabetem 2. typu. Další studie publikovaná v Annals of Neurology zase zkoumala údaje 16 000 žen v průměrném věku 74 let. Vědci došli k závěru, že ženy, které pravidelně konzumovaly borůvky, oddálily kognitivní stárnutí až o dva a půl roku. Pokud ale necháme stranou výzkumy a studie, pak zjistíme, že borůvky jsou bohaté na vitamin C, vitamin K, antioxidanty, flavonoidy, polyfenoly a řadu dalších důležitých fytonutrientů, které jsou dobré pro náš mozek, srdce a celkové zdraví.

Foto: Joanna Kosinska, Unsplash.com
 

MalinyMaliny

Také maliny patří mezi bobuloviny, které bychom v současné době měli sklízet ze svých zahrádek. Kromě nakyslé chuti nás maliny potěší také vysokým obsahem vitaminu B, vitaminu C a železa. Dále jsou maliny skvělým zdrojem manganu, který má silné antioxidační účinky a chrání buňky před volnými radikály. Maliny navíc obsahují antokyanin, který chrání před neurologickými poruchami a růstem nádorů.

Foto: Isaac Quesada, Unsplash.com
 

MeruňkyMeruňky

V letních měsících se nevyhýbejte ani konzumaci meruněk. Toto světle oranžové ovoce je doslova vitaminová bomba, neboť obsahuje vitamin B, C, beta karoten, hořčík, vápník, železo, křemík nebo fosfor. Meruňky jsou také vhodným ovocem pro kuřáky, neboť pozitivně ovlivňují sliznici plic. Dobrou zprávou je, že meruňky si mohou dopřát také všichni, kteří drží štíhlou linii. Ve 100 gramech meruňky totiž najdete pouze 57 kalorií.

Foto: Sophie Vinetlouis, Unsplash.com
 

BroskveBroskve

K létu bezpochyby patří také broskve. Zářivě oranžové ovoce se pyšní vysokým obsahem vlákniny a je zdrojem vitaminů A, C, E a K, vápníku, fosforu, hořčíku a draslíku, který napomáhá ke snížení vysokého krevního tlaku. Studie z Texas A&M University zjistila, že broskve obsahují kyseliny chlorogenovou a neochlorogenovou, které zabíjejí rakovinotvorné buňky v oblasti prsu, zatímco zdravé buňky nepoškozují. Díky vysokému obsahu hořčíku si broskve dopřejte také v momentě, kdy máte náladu pod psa. Právě hořčík zlepšuje náladu a pomáhá bojovat proti stresu a úzkosti.

Foto: Eric Prouzet, Unsplash.com

Související

Jahodové blaho aneb Ty nejlepší recepty s jahodami

Jahody jsou prostě neodolatelné - voňavé, sladké, šťavnaté a krásné na pohled. Neexistuje snad jediný dezert, který by...

30x neodolatelné borůvky

Na tenhle tmavě fialový poklad našich lesů se těšíme celý rok! Dokonce nám nevadí strávit nejedno odpoledne v podřepu a...

20x sladké meruňky

Zářivě oranžové ovoce se právem těší velké oblibě. Je sladké, šťavnaté a voňavé. Báječně se hodí do letních koláčů a...

Broskve a nektarinky

Broskve a nektarinky jsou skutečnou esencí léta. Nabízíme vám je v mnoha podobách ve voňavých dezertech. Jsou prostě k...

Meruňky, kam se podíváte

Meruňky patří mezi populární české ovoce. Na našem území se pěstují už od pradávna. Napovíme vám, jak se o meruňky...

Malinový sen aneb Nejlepší malinové dezerty

Ať už jste si tenhle červený poklad přinesli ze zahrádky nebo z trhu, neváhejte a co nejdříve ho proměňte v oslnivý...

Přidat komentář