Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Tipy pro přípravu minutkového masa

emerson-vieira
ZDROJ: emerson-vieira
sdílet:
Zajímá vás, která masa se hodí na minutkovou úpravu a jak je připravit, aby byl výsledný pokrm hezky šťavnatý? Příprava minutek, jak už sám název napovídá, není časově náročná. O to více je ale nezbytné dbát na požadované propečení, aby maso nebylo nedopečené a naopak ani vysušené. Stačí mít v hlavě pár triků pro jednotlivé druhy masa a příprava minutek pro vás bude hračka.

Játra na cibulce, ledvinky nebo mozeček patří mezi známá minutková jídla, která šetří váš čas i peníze. My jsme se dnes zaměřili hlavně na propečenost samotného masa, a to jak hovězího, tak i vepřového a kuřecího. Podívejte se s námi na vhodné části masa pro minutkovou úpravu a postup, jak na to.

Masa vhodná pro přípravu minutek

Z hovězího masa se pro přípravu minutek hodí nejvíce svíčková nebo roštěnec. Svíčková je nejjemnější a zároveň nejdražší hovězí maso, které se podává i tepelně neupravené ve formě tatarského bifteku. Chceme-li toto maso použít pro steakovou úpravu, důležitá pro nás bude především přesná délka opečení z každé strany. Z hovězí svíčkové nebo roštěnce můžete krom steaku připravit také lahodný minutkový guláš. 

Vepřové maso nabízí hned několik částí vhodných pro minutkovou úpravu. Jednou z nejznámějších jsou vepřové nudličky nebo medailonky. Z jednotlivých částí se pak pro rychlou úpravu hodí kotlety bez kosti neboli karé, krkovice, panenka nebo také kýta

V případě kuřecího masa se nabídka masa vhodného pro přípravu na minutku zužuje vedle vnitřností pouze na kuřecí prsa nebo vykostěná stehna. Obojí je nutné podlévat, aby se zabránilo vysušení masa. 

Minutkový steak

U steaku z hovězího masa rozlišujeme stupně propečenosti. Důležitá je pak pro nás doba opékání z každé strany, jež se liší dle toho, zda toužíme po steaku rare, medium rare, medium nebo well done. Milovníci steaků si však nejčastěji vybírají medium nebo medium rare, jelikož obě tyto úpravy chuťově velmi sluší kvalitnímu hovězímu masu. Vedle teploty jde též o velikost, respektive výšku steaku. V případě vysokého roštěnce (rib eye steak) je ideální doba opékání 2 minuty z každé strany. Nižšímu roštěnci nebo svíčkové pak bohatě postačí jen 1,5 minuty na každé straně.

Stejně jako u hovězího masa je i v případě vepřového steaku či medailonku ideální dobou propečení 2 minuty z každé strany. Růžová barva (nikoli krvavý steak) je žádoucí pouze ve středu vepřové panenky, u ostatního vepřového masa dbáme na propečenost.

Připravujeme-li steak z kuřecího, vhodná doba opékání se pohybuje okolo 4 minut z každé strany v závislosti na tloušťce masa. Tato doba zaručí důkladnou propečenost, jež je v případě kuřecího masa nezbytná. Delší čas by naopak ohrozil šťavnatost, kterou i tak doporučujeme podpořit podléváním. Vhodný tuk pro přípravu minutek naleznete níže.

Tipy pro ještě lepší steak: 

  • Maso po vyjmutí z lednice nechte dojít pokojové teploty, zabráníte tak případné tuhosti steaku.  
  • Používejte silnostěnnou pánev, které zabrání připalování.
  • Pánev vždy řádně rozpalte.
  • Nikdy do masa na pánvi nepíchejte vidličkou, vytekla by z něj lahodná šťáva.
  • Na závěr opékání přidejte do pánve trochu másla, podpoříte tak šťavnatost, chuť i křupavý povrch.

Marinády a omáčky

Pokud se chystáte na minutku v podobě masa s omáčkou, doporučujeme jej předem naložit do vhodné marinády. Maso díky ní zkřehne a jeho příprava pak bude ještě snazší. Výsledná chuť bude protkána vším, co jsme do marinády přidali. Navíc se vyhnete dnes již nepříliš vyhledávanému postupu rychlého tvoření omáčky za pomoci vody a mouky, které finální chuti pokrmu spíše uškodí. 

Tuk na smažení minutkových jídel

Minutková masa jsou typická přípravou na rozpáleném tuku, aby se maso nejprve zatáhlo a zanechalo si uvnitř co nejvíce šťavnatosti. Připravujeme-li steaky, vysoká teplota zůstává po celou dobu opékání, u ostatních minutkových jídel doporučujeme po zatažení masa teplotu snížit na střední stupeň. Pro vysoké teploty je vhodné sádlo, přepuštěné máslo nebo kokosový olej. V případě obyčejného másla hrozí jeho přepalování, proto jej používáme až v závěru přípravy steaků, nikoli jako základ pro smažení minutek.

Skryt pre seznam

Apetit magazín

Jak doma vyrobit těstoviny krok za krokem

Jak doma vyrobit těstoviny krok za krokem

Milujete italskou kuchyni a její přípravu? Naučíme vás vyrobit čerstvé domácí těstoviny jako od italské babičky. A přijdeme na kloub správné délce vaření u jednotlivých druhů těstovin pro nebeské italské „al dente“! ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč