Kam za vínem: od pátku 14. 9. do neděle 16. 9.

Kam za vínem: od pátku 14. 9. do neděle 16. 9.
sdílet:
Kdyby chtěl někdo obejít poctivě tento víkend všechna vinobraní, nevyšel by z opojení. Vinných slavností je tolik, že jenom vyjmenovat je nám trvalo pěkně dlouho. Vybrat si můžete z vinobraní v Čechách i na Moravě, historických, krojovaných, plných hudby, velkolepých i komorních.

Bzenecké krojované vinobraní

14. 9.–15. 9.

Ve městě Bzenecké lipky se můžete zúčastnit tradiční slavnosti, která se ponese ve znamení lidového zpěvu, tance, historických tradic, to vše s účastníky v malebných slováckých krojích. Těšte se na burčák, přehlídku folklorních souborů, slavnostní krojovaný průvod, cimbálovou muziku a ochutnávku ročníkových vín místních vinařů.

Vstup: zdarma

 

Rulandobraní a Rýňákobraní

15. 9., 10.00–18.00, Bzenec, Zámecké vinařství Bzenec – zámecký sklep

Pokud se vypravíte na Bzenecké vinobraní, zaskočte si v sobotu 15. 9. také do zámeckého sklepa na ochutnávku mladých i archivních vín odrůd Ryzlink rýnský a Rulandské bílé. V časech 11.00, 12.30, 14.30 a 16.00 se navíc můžete vydat na komentovanou prohlídku sektárenského sklepa se řízenou degustací sektu a sabráží.

Vstup: zdarma, platí se za ochutnané vzorky, rezervace prohlídky sektárenského sklepa a informace o ceně na janovicek@zameckevinarstvi.cz

 

Velkopavlovické vinobraní

14. 9.–15. 9., pátek 17.30–23.00, sobota 11.00–24.00

Vinobraní v duchu lidových tradic můžete zažít ve Velkých Pavlovicích. Čeká vás krojovaný průvod, obřad zarážení hory, mužský pěvecký sbor, cimbálová muzika a samozřejmě víno i burčák.

Vstup: pátek – 150 Kč, sobota – 200 Kč, dvoudenní – 300 Kč, děti do výšky 160 cm – zdarma

 

Vinohradské vinobraní

14. 9.–15. 9., pátek od 14.00, sobota do 22.00, Praha, náměstí Jiřího z Podebrad

Vína z menších vinařství z Čech a Moravy, ale i ze zahraničí můžete ochutnat v Praze na Vinohradech. Chybět nebude ani burčák a občerstvení.

Vstup: zdarma

 

Mělnické vinobraní

14. 9.–16. 9., pátek 14.00–24.00, sobota 10.00–24.00, neděle 10.00–18.00

Na opravdu velkou akci se můžete vypravit do Mělníka. Po celém historickém centru a na zámku bude znít k poslechu z několika pódií hudba různých žánrů – připraveny jsou country scéna nebo dobová scéna s písněmi první republiky či se středověkou hudbou a na hlavní scéně vám zahrají a zazpívají velká jména českého popu, rocku a bigbeatu. Děti zabaví pouťové atrakce, tvůrčí dílny, hernička s prolézačkami a relaxační zónou nebo pódium s pohádkami. V sobotu městem projde u příležitosti oslav 100 let republiky historický průvod alegorických vozů představující dějiny vinařství a města Mělníka. Chybět nebude samozřejmě burčák a víno. Soustřeďte svou pozornost na vína z českých vinařských oblastí, ať už domácí mělnická, nebo přespolní roudnická, žernosecká či litoměřická. Ochutnat je budete moci například v gotických sklepích mělnického muzea či při prezentaci Cechu českých vinařů na Radničním dvoře.

Vstup: jednodenní – 150 Kč, třídenní – 200 Kč

 

Znojemské historické vinobraní

14. 9.–16. 9., pátek 13.00–23.00, sobota 10.00–23.00, neděle 11.00–14.00

Projít si jindy uzavřené historické mázhauzy – kryté průjezdy středověkých a renesančních domů –, v nichž vás navíc čeká ochutnávka vína mnohde i s hudebním doprovodem, můžetete při příležitosti Znojemského historického vinobraní. Kromě toho se jak v pátek, tak v sobotu můžete pokochat pohledem na historický průvod krále Jana Lucemburského a ohňovou show, koncerty nejen středověké a cimbálové hudby, rytířské turnaje nebo šermířská vystoupení, v sobotu navíc večer zakončí ohňostroj. Pro děti budou připravené hry a pohádky, pobaví je i kejklíři a žongléři. V Sále předků na Znojemském hradě si pak můžete vychutnat víno všemi smysly.

Vstup: pátek – 270 Kč, sobota – 290 Kč, permanentka – 390 Kč, zdarma – děti do 15 let

 

Vinobraní sv. Kláry

15. 9., Praha Troja, Botanická zahrada

Vychutnat si víno z druhé největší pražské vinice si budete moci přímo ve vinohradu v pražské Botanické zahradě při Vinobraní svaté Kláry. Zkusit budete moci i novinky ze zdejší produkce, například cuvée odrůd Rulanské šedé a Rulandské modré nebo perlivá vína z odrůd Modrý Portugal a Rulandské šedé. Chybět nebudou ani vína z dalších vinařství, jazz, blues, rockenrol či tradičnější cimbálovka a staropražské pídničky. Odhalit tajemství výroby zdejšího vína můžete při komentované prohlídce zdejšího vinného sklepa.

Vstup: 200 Kč, snížené – 70 Kč, prohlídka s průvodcem – 350 Kč

 

Hlohovecké vinobraní

15. 9., Hlohovec, od 15.00, před kulturním domem

Burčák a vína od místních vinařů můžete ochutnat v Hlohovci. Připraveny budou i stánky s občerstvením, kulturní program a atrakce pro děti.

Vstup: 150 Kč

 

Pražské vinobraní

15.–16. 9., Praha, Vypich

Na výrobu vlastního burčáku láká 3. ročník Pražského vinobraní, v jeho rámci se můžete zúčastnit klání ve šlapání hroznů, děti vyšlete do soutěže v lisování hroznové šťávy. Dále můžete ochutnat víno českých i moravských vinařů, kteří vám u svých stánků poradí a pomohou s výběrem té nejlepší lahve. Chybět nebudou ani stánky s občerstvením, hudební doprovod a dětská zóna. Pokud je vaším srdečním nápojem spíše pivo, zamiřte do Zóny Oktoberfest.

Vstup: 150 Kč, rodinné – 299 Kč

 

 

Vinobraní na Pražském hradě

15. 9.–16. 9., Praha, Královská zahrada Pražského hradu

Čerstvou hroznovou šťávu právě vylisovanou na replice historického ručního lisu ochutnáte v Královské zahradě Pražského hradu na 13. ročníku Vinobraní. Pokud dáváte přednost vinnému moku, který už prošel kvašením, čeká na vás burčák a v Míčovně Pražského hradu bude připravena degustace vín. Ochutnat budete moci české potraviny oceněné značkou Klasa a Regionální potravina. Hrát, zpívat a tančit budou folklorní soubory z Kyjovska. Děti se mohou vydat do expozice Příběh Pražského hradu a zúčastnit se tam interaktivní soutěže.

Vstup: program zdarma, ochutnávka vín za poplatek

Autor: Lucie Velek

Apetit magazín

5 triků na dokonalý domácí hamburger
  • Jak na to

5 triků na dokonalý domácí hamburger

Upéct mleté maso, aby bylo šťavnaté a plné chutí, není zas tak složité. Pro dokonalý požitek z domácího burgeru je třeba držet se několika pravidel. Připravili jsme pro vás 5 tipů zaručujících ...
 Chobotnice a oliheň: Pochutnejte si na plodech moře
  • Zajímavosti

Chobotnice a oliheň: Pochutnejte si na plodech moře

Moře ukrývá spoustu živočichů, na kterých si naše mlsné jazýčky rádi pochutnávají – obzvlášť v létě na dovolené u moře. Vedle mořských ryb nebo mušlí můžeme své jídelníčky obohatit i o chobotnice či olihně neboli kalamáry.  ...
Julius Maggi: příběh vynálezce polévkového koření
  • Lidé a jídlo

Julius Maggi: příběh vynálezce polévkového koření

Tekuté polévkové koření Maggi už zachránilo nejednu nedochucenou polévku. Poznejte spolu s námi jeho vynálezce, stejnojmenného švýcarského podnikatele Julia Maggiho, i příběh, který se ke vzniku proslulého ochucovadla váže. ...
Vše o kofeinu: Co se stane, když to s ním přeženete?
  • Zdraví a výživa

Vše o kofeinu: Co se stane, když to s ním přeženete?

Šálek kávy po ránu funguje jako ‚nakopávač‘ a díky pravidelné odpolední dávce kofeinu vydržíte bdělí až do večera. Věděli jste však o tom, že kofein ovlivňuje centrální nervovou soustavu v mnoha směrech? Jaké jsou jeho krátkodobé i...

Obchod Apetit