Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Šetřete přírodu a nakupujte bez obalu

Recyklace
ZDROJ: Anncapictures/Pixabay
sdílet:
Přemýšlíte nad tím, jak snížit produkci odpadu a přijde vám to jako nekonečný běh na dlouhou trať? Pomozte s námi udržet přírodu pro další generace a zkuste se zaměřit na minimalizaci odpadu. Jde o snadný krok pro vás a významný pro lidstvo. Navíc díky bezobalovým prodejnám je minimalizace odpadu hračka. Zkuste to s našimi tipy, které pomohou nejen planetě, ale také vaší uspořádané spíži.

Proč nakupovat bez obalu?

Odpověď je snadná – odpadu je zkrátka příliš a často se setkáváme s obrovským plýtváním obalových materiálů. Baleny jsou i potraviny, u kterých to není třeba. V prodejnách používáme jednorázové sáčky k přenosu ovoce, zeleniny a pečiva, které po příjezdu domů okamžitě vyhodíme. Množství plastového obalu je v dnešní době už tolik, že se nestíhá recyklovat a dále využívat. Velká část odpadu tak končí tam, kde nemá.

Mějte na paměti, že planeta má omezené kapacity, a proto uvažujme globálně za hranice vaší domácnosti. Odpad nepřestane existovat tím, že jej vyhodíte do popelnice. Zkuste si jen představit, kolik odpadu vám denně projde pod rukama. Když to znásobíte všemi domácnostmi na zemi, výsledek je alarmující. Nemusíte se však hned zbavit všech odpadů, stačí postupně omezit jednorázové plasty, které tvoří značnou část nevyužitelného odpadu.

Pro zajímavost: V roce 2016 vyprodukoval průměrně každý občan České republiky okolo 2,5 tuny odpadu. V roce 2019 tomu bylo téměř o tunu více. Rozhodně se však nemusíme stydět za přístup k třídění odpadu, kde si dlouhodobě držíme přední příčky. V roce 2016 Češi průměrně vytřídili necelých 45 kilogramů odpadu za osobu, v roce 2019 to bylo až 65,5 kilogramů odpadu. Ze statistik dále vyplývá, že v současné době zodpovědně třídí odpad až tři čtvrtiny obyvatel ČR. (zdroj dat: www.samosebou.cz)

Jak to funguje?

V první řadě jde o fungování bez jednorázových obalů, které jsou v tomto případě nahrazeny vratnými recyklovanými obaly. Bezobalové potraviny již nyní najdete v síti několika potravinových řetězců a dovozců potravin. Vybrané potraviny k vám pak doputují ve vratném obalu, což je první krok k výrazné eliminaci odpadů. V mnoha prodejnách po celé ČR nyní také můžete zakoupit zboží do vlastních nádob. 

Sortiment bez obalu

Co vše je nyní možné zakoupit bez obalu? Nejde jen o potraviny, které tvoří značnou část produkce odpadu, ale také drogerie či kosmetika je nyní k dispozici v bezobalové podobě. Ekodrogerie se v prvním kroku stáčí do vratných kanystrů, stejně tak tomu je i u potravin, které si v široké nabídce můžete zakoupit například na rohlik.cz. Mouka, luštěniny, sušené ovoce a mnoho dalšího obdržíte ve vkusných skleněných dózách, které po spotřebování můžete jednoduše vrátit. Pokud se vám však tyto sklenice hodí a my z vlastní zkušenosti víme, že ve spíži velmi snadno najdou své využitelné místo, můžete si je ponechat k uchovávání dalších potravin.

Mapa prodejen bez obalu

Zdá se vám nakupování bez obalu a řešení extra prodejen příliš časově náročné? Pro všechny, kdo se rozhodnou přistupovat k ekologii a eliminaci odpadu zodpovědně, existuje v ČR tzv. bezodpadová mapa. Na mapě snadno vyhledáte nejbližší bezodpadovou prodejnu a pátrat zde můžete i podle typu zboží, které zrovna sháníte. Cesta k zero waste je stále dlouhá, ale i malý krok zásadně pomůže k celkové eliminaci odpadu na zemi. A to za trocha snahy rozhodně stojí.

Pokud vás téma minimalizace odpadu zajímá, podívejte se na naše tipy pod tímto článkem, jak si uspořádat spíž, lednici a mrazák chytře a úsporně pro sebe i planetu. 

Apetit magazín