0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Velká svačina, žádný odpad. Jak balit jídlo bez zbytečného plastu

Velká svačina, žádný odpad. Jak balit jídlo bez zbytečného plastu
sdílet:

S prvním školním dnem se vrací na scénu nezbytné svačinky. V čem přenášet jídlo, aby z něj mělo radost nejen bříško, ale i životní prostředí?

Kapsička z nepropustné látky s PU zátěrem 

  • Po snědení svačiny obal složíte do tašky či batohu, na rozdíl do krabičky nezabírá žádné místo navíc. Díky tomu, že je vyrobená z bavlny, ji snadno vyperete. A co je nejlepší – jednoduché svačinové psaníčko hravě ušije i švadlenka začátečnice.

Voskový ubrousek

Bavlněný ubrousek napuštěný včelím voskem voní jako med, přesto se na něj jídlo nelepí.

  • Vosk zaručuje nepropustnost, jídlo udrží čerstvé a tašku čistou. Po rozbalení ho můžete použít jako talířek.
  • Kromě svačinek ho využijete i při nákupech a v domácnosti. Zabalit do něj můžete vážený sýr a další dobroty.
  • Báječný je i na zakrytí otevřených plechovek či misek s jídlem. Použít ho můžete opakovaně.

Na internetu najdete spoustu prodejců, vyrobit si ho ovšem můžete i sami. Jak na to?

Vhodný kus bavlněné či lněné látky se posypte včelím voskem, který se do tkaniny zažehlete. Stejným způsobem můžete vyrobit také praktické povoskované sáčky, třeba na tvarohové koláčky z místní pekárny nebo na podzimní švestky.

Praktická krabička

I stará známá může překvapit. Výrobci se nyní předhánějí v použitých materiálech a slibují praktičnost i multifunkčnost.

  • Obligátní plast doplňuje téměř nesmrtelný nerez či lehký bambus, to vše v designu, který potěší děti i dospělé.
  • Vzhled není všechno, při výběru se mrkněte i na funkčnost. Chytré rozdělení uvnitř krabičky zajistí, že se vám nespojí pečivo a zelenina s pomazánkou v jednu velkou kouli. Některé krabičky obsahují i základní příbor.

Dobře zvolená krabička může vydržet věčnost. Když si vyberete tu, která je nepropustná a dobře těsní, rozšíříte si i svačinový repertoár.

U oříšků nebo kousků sýra je to sice jedno, ale v okamžiku, kdy krabičku naplníte něčím tekutějším, nepropustnost oceníte. Věřte, že není nic horšího než mít v batohu vylitou polévku.

Lahve a termosky

Na výběr je odlehčené sklo i plast. Praktické jsou lahve s širším hrdlem, snadněji je vyčistíte. Mnohé z lahví se prodávají i se sítky, do kterých můžete vložit ovoce či bylinky. Udělají zajímavou i obyčejnou vodu z kohoutku a potěší oko i chuťové pohárky.

  • V zimě děti ocení kovovou termosku, která udrží čaj teplý. Nebo jim můžete na jejich oblíbenou lahev přikoupit veselý obal.

Sklenice a skleničky

Věříme, že třídění odpadu je vaším denním chlebem, ale třeba skleničku od oblíbeného jogurtu nemusíte ihned odsoudit do sběru. Kromě zavařování výborně poslouží i na transport např. skleničkového dezertu nebo oblíbeného dipu k zelenině.  

Související články

Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti
  • Zajímavosti

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti

Pozitivní účinky kombuchy na lidský organismus jsou známy již tisíce let. Jedná se o fermentovaný nápoj, který je díky živým kulturám bohatý na probiotika, antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek. Jak si kombuchu připravit doma? ...
AD
Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!
  • Nakupujeme

Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!

Věděli jste, že domácnosti jsou odpovědné až za 53 % potravinového odpadu? Tento alarmující údaj, zveřejněný organizací Zachraň jídlo, nám může posloužit jako odrazový můstek ke změně. Naučíme-li se lépe hospodařit, bude to mít pozitivní...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč