Velká svačina, žádný odpad. Jak balit jídlo bez zbytečného jednorázového plastu

sdílet:

S prvním školním dnem se vrací na scénu nezbytné svačinky. V čem přenášet jídlo, aby z něj mělo radost nejen bříško, ale i životní prostředí?

Kapsička z nepropustné látky s PU zátěrem 

  • Po snědení svačiny obal složíte do tašky či batohu, na rozdíl do krabičky nezabírá žádné místo navíc. Díky tomu, že je vyrobená z bavlny, ji snadno vyperete. A co je nejlepší – jednoduché svačinové psaníčko hravě ušije i švadlenka začátečnice.

Voskový ubrousek

Bavlněný ubrousek napuštěný včelím voskem voní jako med, přesto se na něj jídlo nelepí.

  • Vosk zaručuje nepropustnost, jídlo udrží čerstvé a tašku čistou. Po rozbalení ho můžete použít jako talířek.
  • Kromě svačinek ho využijete i při nákupech a v domácnosti. Zabalit do něj můžete vážený sýr a další dobroty.
  • Báječný je i na zakrytí otevřených plechovek či misek s jídlem. Použít ho můžete opakovaně.

Poctivě namazáno aneb Ty nejlepší pomazánky a obložené pečivo

Více

Na internetu najdete spoustu prodejců, vyrobit si ho ovšem můžete i sami. Jak na to?

Vhodný kus bavlněné či lněné látky se posypte včelím voskem, který se do tkaniny zažehlete. Stejným způsobem můžete vyrobit také praktické povoskované sáčky, třeba na tvarohové koláčky z místní pekárny nebo na podzimní švestky.

Praktická krabička

I stará známá může překvapit. Výrobci se nyní předhánějí v použitých materiálech a slibují praktičnost i multifunkčnost.

  • Obligátní plast doplňuje téměř nesmrtelný nerez či lehký bambus, to vše v designu, který potěší děti i dospělé.
  • Vzhled není všechno, při výběru se mrkněte i na funkčnost. Chytré rozdělení uvnitř krabičky zajistí, že se vám nespojí pečivo a zelenina s pomazánkou v jednu velkou kouli. Některé krabičky obsahují i základní příbor.

Oříškové müsli tyčinky

Více

Dobře zvolená krabička může vydržet věčnost. Když si vyberete tu, která je nepropustná a dobře těsní, rozšíříte si i svačinový repertoár.

U oříšků nebo kousků sýra je to sice jedno, ale v okamžiku, kdy krabičku naplníte něčím tekutějším, nepropustnost oceníte. Věřte, že není nic horšího než mít v batohu vylitou polévku.

Lahve a termosky

Na výběr je odlehčené sklo i plast. Praktické jsou lahve s širším hrdlem, snadněji je vyčistíte. Mnohé z lahví se prodávají i se sítky, do kterých můžete vložit ovoce či bylinky. Udělají zajímavou i obyčejnou vodu z kohoutku a potěší oko i chuťové pohárky.

  • V zimě děti ocení kovovou termosku, která udrží čaj teplý. Nebo jim můžete na jejich oblíbenou lahev přikoupit veselý obal.

Sklenice a skleničky

Věříme, že třídění odpadu je vaším denním chlebem, ale třeba skleničku od oblíbeného jogurtu nemusíte ihned odsoudit do sběru. Kromě zavařování výborně poslouží i na transport např. skleničkového dezertu nebo oblíbeného dipu k zelenině.  

 

Související recepty

Minisendviče

Naše vybrané dobroty povýší na gastronomický zážit...
Autor: Jana Kopřivová

Obchod Apetit