5 + 1 surovina ze spíže, se kterými vyčistíte svůj domov

sdílet:
Chystáte se na velký předvánoční úklid? Pro čisticí přípravky nemusíte hned utíkat do obchodu. Mnohé velmi účinné ingredience máte už teď ve své spižírně. Tady jsou naše oblíbené suroviny a nápady, se kterými se bude váš domov jen blýskat čistotou.

Jednoduché přísady vám pomohou snížit spotřebu chemických čisticích prostředků. Na rozdíl od nich jsou ekologicky nezávadné, v přírodě snadno odbouratelné a zdraví bezpečné. Že je máte doma ve spíži, je už jen milý bonus navíc. A při nákupu v bezobalovém obchodě jsou zcela zero waste. 

1 Ocet

Ti, kteří už dlouho jedou na vlně ekologické domácnosti, vám potvrdí, že kvasný lihový ocet je prostě základ. Mnozí se zapřísahají, že k čištění ani nepoužívají nic jiného. Doma ho má každý, navíc ho koupíte doslova za pár korun. K dostání je dokonce i v silnější variantě, která obsahuje 10 % kyseliny octové oproti běžnějším 8 %. 

Zvládne toho opravdu hodně, je to takový multifunkční kouzelníkOcet vám pomůže vyčistit okna, podlahy, koupelny, záchodovou mísu i toalety a domovy vašich domácích mazlíčků. Odstraňuje zápach z koše, v neposlední řadě působí dezinfekčně a zabíjí bakterie. Není vhodný pouze na mramor.

Ocet a cibule: 3 kyselé pochoutky, které nikdy nezklamou

Více

Někdo přidává ocet během máchání. Čistí a dezinfikuje pračku, změkčuje tvrdou vodu a v neposlední řadě působí podobně jako aviváž – zjemňuje prádlo a pomáhá z něj odstranit poslední zbytky pracího prostředku. Své pračce taky můžete dopřát ozdravnou lázeň, když do jejího bubnu nalejete 1 láhev octa a zapnete program s nejvyšší teplotou. Samozřejmě bez prádla.

Horký ocet odstraní vodní kámen ze sklenic nebo konvic. Stačí ho pouze svařit, nalít do nádoby a po chvilce působení povrch vydrbat kartáčem. Sklenice budou opět zářivé, bez nehezkých nánosů vodního kamene. 

Úklid s octem má jeden háček. Co si budeme nalhávat, ocet smrdí. Jeho štiplavý pach pomáhají neutralizovat éterické oleje. Ty zároveň čistí vzduch a umí i zvednout náladu, a to se při úklidu hodí.  

2 Citrusy

Další možnost, jak vylepšit ocet a získat univerzální domácí čistič. Slupky z citronů, pomerančů, mandarinek a jiných citrusů vložte do sklenice, zalijte octem a nechte stát. Čím déle, tím lépe. Občas protřepejte. Hotový čistič využijete všude tam, kde ocet. Díky esenciálním olejům z citrusových slupek hezky voní a lépe odmašťuje.

3 Jedlá soda

Kypřidlo do buchty nebo super účinný čisticí prášek? Obojí je pravda. Soda hezky odmašťuje a odstraňuje pachy, prášková struktura je abrazivní. Smíchejte ji s vodou a máte pastu s čistícími účinky. V kombinaci s octem se hodí k čištění záchodových mís a všude tam, kde chcete čistotu a vůni. Doporučujeme ji obzvlášť na kuchyňská prkénka. Poradí si také s některými skvrnami na pracovní desce i nádobí. Sodou můžete poprášit stelivo svého kočičího mazlíčka, méně pak zapáchá.

Snadné pečení – muffiny a bábovičky

Více

4 Kyselina citronová

Její využití v domácnosti se do jisté míry kryje s octem. Ve spojení s horkou vodou odstraňuje vodní kámen, stejným roztokem vyčistíte i záchodovou mísu. Kyselina citronová je skvělá především jako máchadlo. Nasypte ji do odměrky pračky a přikapejte svůj oblíbený esenciální olej. Kyselé prostředí pomáhá odstranit zbytky pracích prostředků, prádlo je jemné a díky esencím krásně voní. 

5 Kokosový olej

Skřípou vám panty u dveří? Šup do spíže pro kokosový olej. Oživit s ním můžete také nelakované dřevěné nástroje, prkénka, misky i nábytek. Skvěle funguje při odstraňování stop po pastelkách, které zůstaly na nábytku či podlaze během výtvarných hrátek vašich dětí. 

Kokosový olej umí šikovně zamaskovat i drobnější škrábance. Pro ošetřování nábytku je nejlepší smíchat ho se včelím voskem – 150 ml vosku přidejte k 200 ml oleje (obojí rozpuštěné). Pro vůni přikápněte esenciální olej.

6 Lufa

Tipujeme, že lufu běžně ve spíži nemáte, ale mohli byste mít. Tropickou tykev snadno vypěstujete na zahradě. Vypadá jako přerostlá okurka a po usušení se dá nastříhat na menší kusy a použít jako jedinečná houbička na nádobí. A když doslouží, hodíte ji jednoduše na kompost. Dokonalá recyklace. 

Obchod Apetit