Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

5 + 1 surovina ze spíže, se kterými vyčistíte svůj domov

5 + 1 surovina ze spíže, se kterými vyčistíte svůj domov
sdílet:

Chystáte se na velký předvánoční úklid? Pro čisticí přípravky nemusíte hned utíkat do obchodu. Mnohé velmi účinné ingredience máte už teď ve své spižírně. Tady jsou naše oblíbené suroviny a nápady, se kterými se bude váš domov jen blýskat čistotou.

 

Jednoduché přísady vám pomohou snížit spotřebu chemických čisticích prostředků. Na rozdíl od nich jsou ekologicky nezávadné, v přírodě snadno odbouratelné a zdraví bezpečné. Že je máte doma ve spíži, je už jen milý bonus navíc. A při nákupu v bezobalovém obchodě jsou zcela zero waste. 

1 Ocet

Ti, kteří už dlouho jedou na vlně ekologické domácnosti, vám potvrdí, že kvasný lihový ocet je prostě základ. Mnozí se zapřísahají, že k čištění ani nepoužívají nic jiného. Doma ho má každý, navíc ho koupíte doslova za pár korun. K dostání je dokonce i v silnější variantě, která obsahuje 10 % kyseliny octové oproti běžnějším 8 %. 

Zvládne toho opravdu hodně, je to takový multifunkční kouzelníkOcet vám pomůže vyčistit okna, podlahy, koupelny, záchodovou mísu i toalety a domovy vašich domácích mazlíčků. Odstraňuje zápach z koše, v neposlední řadě působí dezinfekčně a zabíjí bakterie. Není vhodný pouze na mramor.

Někdo přidává ocet během máchání. Čistí a dezinfikuje pračku, změkčuje tvrdou vodu a v neposlední řadě působí podobně jako aviváž – zjemňuje prádlo a pomáhá z něj odstranit poslední zbytky pracího prostředku. Své pračce taky můžete dopřát ozdravnou lázeň, když do jejího bubnu nalejete 1 láhev octa a zapnete program s nejvyšší teplotou. Samozřejmě bez prádla.

Horký ocet odstraní vodní kámen ze sklenic nebo konvic. Stačí ho pouze svařit, nalít do nádoby a po chvilce působení povrch vydrbat kartáčem. Sklenice budou opět zářivé, bez nehezkých nánosů vodního kamene. 

Úklid s octem má jeden háček. Co si budeme nalhávat, ocet smrdí. Jeho štiplavý pach pomáhají neutralizovat éterické oleje. Ty zároveň čistí vzduch a umí i zvednout náladu, a to se při úklidu hodí.  

2 Citrusy

Další možnost, jak vylepšit ocet a získat univerzální domácí čistič. Slupky z citronů, pomerančů, mandarinek a jiných citrusů vložte do sklenice, zalijte octem a nechte stát. Čím déle, tím lépe. Občas protřepejte. Hotový čistič využijete všude tam, kde ocet. Díky esenciálním olejům z citrusových slupek hezky voní a lépe odmašťuje.

3 Jedlá soda

Kypřidlo do buchty nebo super účinný čisticí prášek? Obojí je pravda. Soda hezky odmašťuje a odstraňuje pachy, prášková struktura je abrazivní. Smíchejte ji s vodou a máte pastu s čistícími účinky. V kombinaci s octem se hodí k čištění záchodových mís a všude tam, kde chcete čistotu a vůni. Doporučujeme ji obzvlášť na kuchyňská prkénka. Poradí si také s některými skvrnami na pracovní desce i nádobí. Sodou můžete poprášit stelivo svého kočičího mazlíčka, méně pak zapáchá.

4 Kyselina citronová

Její využití v domácnosti se do jisté míry kryje s octem. Ve spojení s horkou vodou odstraňuje vodní kámen, stejným roztokem vyčistíte i záchodovou mísu. Kyselina citronová je skvělá především jako máchadlo. Nasypte ji do odměrky pračky a přikapejte svůj oblíbený esenciální olej. Kyselé prostředí pomáhá odstranit zbytky pracích prostředků, prádlo je jemné a díky esencím krásně voní. 

5 Kokosový olej

Skřípou vám panty u dveří? Šup do spíže pro kokosový olej. Oživit s ním můžete také nelakované dřevěné nástroje, prkénka, misky i nábytek. Skvěle funguje při odstraňování stop po pastelkách, které zůstaly na nábytku či podlaze během výtvarných hrátek vašich dětí. 

Kokosový olej umí šikovně zamaskovat i drobnější škrábance. Pro ošetřování nábytku je nejlepší smíchat ho se včelím voskem – 150 ml vosku přidejte k 200 ml oleje (obojí rozpuštěné). Pro vůni přikápněte esenciální olej.

6 Lufa

Tipujeme, že lufu běžně ve spíži nemáte, ale mohli byste mít. Tropickou tykev snadno vypěstujete na zahradě. Vypadá jako přerostlá okurka a po usušení se dá nastříhat na menší kusy a použít jako jedinečná houbička na nádobí. A když doslouží, hodíte ji jednoduše na kompost. Dokonalá recyklace. 

Související články

Apetit magazín

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové
  • Jak na to

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové

Italové mají k vaření těstovin velmi odpovědný přístup. Správně uvařené těstoviny jsou totiž „al dente“ – tedy tak, aby byly na skus pevné. Pokud jsou měkké a nekladou při skousknutí žádná odpor, někde jste udělali chybu. Jestli chceste...
Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů
  • Zdraví a výživa

Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů

Mikroplasty jsou všechny plastové částečky nejrůznějších velikostí menší než pět milimetrů.  Vznikají rozkladem plastů a pronikají i do potravního řetězce. Podle nedávné studie bylo na přítomnosti mikroplastů pozitivně testováno 90 %...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč