Únor pokračuje ve znamení masopustních zábav. A ani tento víkend tomu nebude jinak. Vydáme se na masopust sousedský, folklorní i magicky umělecký. Navrch stihneme i zabijačké hody na loveckém zámku.
Masopust
15. 2., 9.00–16.00, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské muzeum v přírodě – Dřevěné městečko
Fašank, ostatky, končiny – tak se nazývají poslední dny masopustu na Valašsku, a to, jak je slavili naši předci v minulosti, i to, v jaké podobě přetrvala tato tradice ve valašské dědině dnes, můžete zažít ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. V Dřevěném městečku předvedou fašankovou obchůzku folklorní soubory, ukázku soudobých masopustních zvyků obstarají dobrovolní hasiči z Francovy Lhoty.
Součástí slavnosti jsou i ochutnávky masopustních specialit, které budou hospodyně připravovat přímo v historických domech – pochutnáte si božích milostech pečených přímo na plotně. Ve stáncích se budou nabízet koblihy a vepřové speciality. Přítomní řezníci a uzenáři budou soutěžit o nejlepší valašskou klobásu a nejlepší valašskou tlačenku.
- Vstup: 100 Kč, snížené 80 Kč, dětské 50 Kč, rodinné 200 Kč
Masopustní průvod v Zubrnicích
15. 2., 9.00–14.00, Zubrnice, Muzeum v přírodě Zubrnice
Ochutnat masopustní pečivo, zazpívat si a zatančit za doprovodu harmoniky, vyrobit si vlastní masku a vydat se v ní s průvodem malebnou vesnicí, jejíž zachovalé domy se staly součástí skanzenu, se vydejte do severočeských Zubrnic.
- Vstup: info na místě
Roztocký a Únětický masopust
15. 2., 11.00–18.00, Roztoky u Prahy, Únětice, Suchdol
Tři masopustní průvody se vydají proti sobě, aby se setkaly v polích mezi oběma obcemi. Vydejte se na masopust, jehož tradice je stará jen dvě desítky let, ale jehož magická atmosféra určovaná umělci, kteří se na jeho přípravě každoročně podílejí, vás přenese do světa snění a tajemných příběhů. Smrtky, kohouti, husaři i zvířata, jež jakoby vystoupila z mýtů, nejsou tradičními lidovými maskami, ale díky spojitosti s duchem masopustu a pradávných zvyků, z nichž tento svátek vychází, vypadají jako by v zimní krajině přebývaly odjakživa.
Pokud dojdete s průvodem z Roztok do Únětic, čekají vás v tamním pivovaru vepřové hody, půjdete-li opačným směrem, můžete vpodvečer v Roztokách zhlédnout v Šapitó cirkusové představení, užít si několik vystoupení živé hudby a zatančit si v rytmu jazzu a španělské rumby a zažít premiéru vokálně-instrumentální skladby Kdo je živý tomu je hop ve scénickém provedení samotných masek. Poprvé v historii masopustu se setkají Kohout, Medvěd, Královna a Smrt. houslový part bude patřit Královně masopustu, která je letos Nevěstou.
- Vstup: zdarma, vstupenky do Šapitó – 250 Kč v předprodeji, 280 Kč na místě, děti do 15 let zdarma
Masopustní zabijačka na loveckém zámku Ohrada
15. 2., 9.00–16.00, Hluboká nad Vltavou, Národní zemědělské muzeum, pobočka lovecký zámek Ohrada
Ukázky přípravy zabijačkových specialit i s ochutnávkou, workshop, kde se naučíte plnit a špejlovat jitrnice, dílničky, v nichž si budou moci děti (ale i dospělí) vyrobit papírové masky, písně v doprovodu harmoniky, rej maškar nebo výstavu o historii chovu prasat a významu tohoto zvířete pro člověka, to vše na vás čeká v loveckém zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou.
- Vstup: zdarma