Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Pažitka: Zázračná bylina pro dobré trávení a krevní tlak. Poradíme, jak ji pěstovat

Pažitka
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Pažitku dobře známe jako bylinu s dlouhým stonkem, jejíž květ může být pro svou příjemnou fialovou barvu krásnou ozdobou zahrady. Nejen stonek, ale i květy pažitky jsou jedlé a můžete je použít třeba na ozdobu svěžích salátů. Pažitka patří mezi byliny nenáročné na pěstování a pyšní se též bohatou výživovou hodnotou. Podívejte se na naše dnešní tipy, jak pažitku pěstovat, kdy sklízet a proč by měla být součástí našeho jídelníčku.
 

Pažitka neboli šnytlík

Pažitka či šnytlík jsou zlidovělé názvy pro známou bylinu pažitku pobřežní. Pažitku můžeme od jara do podzimu pěstovat venku, vhodná je i pro růst v květináči ve vnitřním prostoru.

  • Účinky prospěšné našemu zdraví si tak můžeme dopřávat celoročně. Pažitka se pyšní vysokým obsahem vitaminu B2, C, dále pak vápníku a draslíku.
  • Odborně se řadí do čeledi česneku, její chuť však připomíná spíše cibuli. Šnytlík efektivně zdobí naše bylinkové záhony, najdeme ho také planě rostoucí podél říčních toků po celé ČR. 

Snadné pěstování po celý rok

Pažitka nejlépe roste ve vlhké hlinité půdě, skvěle si však poradí i s jinými typy zeminy. Ideální doba pro předpěstování pažitky ze semen ve skleníku nebo pařeništi je březen. Vzhledem k tomu, že pažitka patří mezi bylinky nenáročné na pěstování, můžete ji vysévat i v teplejších jarních měsících přímo do záhonu, jen se budete z její přítomnosti těšit o trochu později. Nejvýraznější chuť má podobně jako ostatní bylinky v období před rozkvětem.

  • Pažitku můžete bez problému pěstovat i doma nebo na balkoně v květináči, stačí ji jen pravidelně zalévat a zastřihávat.
  • Podívejte se na podrobné tipy pro pěstování pažitky na našem sesterském webu Naše krásná zahrada. Nespotřebovanou sklizenou pažitku můžete uchovávat v lednici, mrazáku nebo si ji můžete usušit a použít třeba do vývaru nebo jiných polévek.  

Pažitka na trávení a krevní tlak

Pro svou výživovou hodnotu a snadné pěstování je pažitka skutečnou královnou bylin. Používá se nejen pro svou skvělou chuť, ale také pro podporu trávení a snížení vysokého krevního tlaku.

  • Věděli jste, že je pažitka přirozeně slaná? Kromě blahodárných účinků na trávení a krevní tlak můžeme pažitce přičíst ještě tuto skvělou vlastnost. U lidí, kteří z jakéhokoli důvodu potřebují vyřadit či omezit sůl, tak výrazně pomáhá k chuti připravovaných pokrmů.

Jedná se o prospěšnou bylinu pro naše zdraví, a proto by rozhodně neměla ve vašem jídelníčku chybět. Použít ji můžete jako součást salátů, jemně nasekanou pažitkou ozdobte polévkurybí pokrmy nebo snídaňová vajíčka. My ji máme nejradši v tvarohové pomazánce zvané rozhuda. S čerstvým chlebem tvoří naprostou delikatesu a dopřát si tento pokrm můžete jak na snídani, tak i v podobě studené večeře.   

Zdroj: časopis Apetit, Naše krásná zahrada

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín