Jako nespavost se hodnotí ztížené usínání a časté nebo brzké buzení. Normální doba usínání je dvacet minut. Chronická nespavost vede k depresím, úzkostem, poruchám pozornosti, častějším úrazům a poklesu pracovní výkonnosti. Dlouhodobá nespavost podle lékařů způsobuje vyčerpání a zvyšuje riziko deprese. Lidé, kteří mají potíže s nespavostí delší než měsíc, by proto měli navštívit odborníka, který jim pomůže obnovit přirozený spánkový rytmus. Nespavost podle Praška lidé často řeší léky, které vedou k závislosti a z dlouhodobého hlediska problém neřeší. Podle Lucie Závěšické ze spánkové laboratoře Psychiatrického centra Praha utratíme v česku za léky na spaní přibližně 20 milionů korun měsíčně. Hypnotika však nejsou řešením.
Podle Praška je důležité mít uspořádaný životní styl, dodržovat pravidelný denní rytmus, respektovat vnitřní hodiny. Jak se tedy bránit nespavosti?
- Před spaním nepijte kávu, čaj, kolu nebo energetické nápoje. Mezi požitím posledního energetického či stimulujícího nápoje a spánkem by mělo uplynout pět hodin.
- Nepijte večer alkohol, zhoršuje kvalitu spánku.
- Vynechte večer těžká jídla, jezte naposledy tři hodiny před tím, než půjdete spát.
- Nekuřte, zvláště ne před usnutím, nikotin organismus povzbuzuje.
- Vyrazte ven, lehká procházka po večeři může spánek zlepšit, nic ale nepřehánějte, cvičení tři až čtyři hodiny před ulehnutím může spánek narušit.
- Po večeři již neřešte důležitá témata, která vás mohou rozrušit.
- V posteli nejezte, nečtěte si, nedívejte se na televizi a přes den ani neodpočívejte.