0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Trpíte nespavostí? Přestaňte se přejídat a večer nemyslete!

asijske jidlo
ZDROJ: Pixabay.com
sdílet:
Podle přednosty Psychiatrické kliniky v Olomouci Jána Praška trpí nespavostí téměř každý třetí člověk. Za špatný spánek může nepravidelný denní režim, dlouhodobý stres a napětí, poslední dobou také obavy z dopadů současné krize. „Vzrůstá pracovní tempo a stres, kterému jsou lidé vstaveni, takže jsou napjatější, víc večer řeší, co přes den zvládli a nezvládli,“ řekl Praško. Pokud nespí, odvedou podle něj lidé pozornost od původního problému a začnou se trápit nespavostí druhotně.

Jako nespavost se hodnotí ztížené usínání a časté nebo brzké buzení. Normální doba usínání je dvacet minut. Chronická nespavost vede k depresím, úzkostem, poruchám pozornosti, častějším úrazům a poklesu pracovní výkonnosti. Dlouhodobá nespavost podle lékařů způsobuje vyčerpání a zvyšuje riziko deprese. Lidé, kteří mají potíže s nespavostí delší než měsíc, by proto měli navštívit odborníka, který jim pomůže obnovit přirozený spánkový rytmus. Nespavost podle Praška lidé často řeší léky, které vedou k závislosti a z dlouhodobého hlediska problém neřeší. Podle Lucie Závěšické ze spánkové laboratoře Psychiatrického centra Praha utratíme v česku za léky na spaní přibližně 20 milionů korun měsíčně. Hypnotika však nejsou řešením.

Podle Praška je důležité mít uspořádaný životní styl, dodržovat pravidelný denní rytmus, respektovat vnitřní hodiny. Jak se tedy bránit nespavosti?

  • Před spaním nepijte kávu, čaj, kolu nebo energetické nápoje. Mezi požitím posledního energetického či stimulujícího nápoje a spánkem by mělo uplynout pět hodin.
  • Nepijte večer alkohol, zhoršuje kvalitu spánku.
  • Vynechte večer těžká jídla, jezte naposledy tři hodiny před tím, než půjdete spát.
  • Nekuřte, zvláště ne před usnutím, nikotin organismus povzbuzuje.
  • Vyrazte ven, lehká procházka po večeři může spánek zlepšit, nic ale nepřehánějte, cvičení tři až čtyři hodiny před ulehnutím může spánek narušit.
  • Po večeři již neřešte důležitá témata, která vás mohou rozrušit.
  • V posteli nejezte, nečtěte si, nedívejte se na televizi a přes den ani neodpočívejte.

Související články

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Jak na to: Dokonalá pizza je tenká, křupavá i vláčná
  • Tipy a triky

Jak na to: Dokonalá pizza je tenká, křupavá i vláčná

Jedno z jídel, které je nejlepší konzumovat ještě úplně horké, ideálně právě vytažené z trouby. Křupavé těsto, táhlý sýr, lahodná náplň. Milujeme ji a víme jak si skvělou pizzu připravit. Naučte se těsto, na které můžete skládat...
Domácí jsou nejlepší: bramborové hranolky
  • Tipy a triky

Domácí jsou nejlepší: bramborové hranolky

Bramborové hranolky zdravě? Vynechte fritézu a rozpalte troubu. V našem receptu používáme na pečení arašídový olej, který příjemně voní a chutná po burských oříšcích. Hojně ho využívá asijská kuchyně, protože snese velmi vysoké teploty, a...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč