Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Pivo v české kuchyni: Nové možnosti ve slaných i sladkých receptech

Hot dogy
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Náš národní nápoj nejlépe chutná pořádně vychlazený. Když však orosený půllitr pro jednou vyměníte za hrnec či pekáč, nebudete litovat. Ve slané i sladké kuchyni umí zázraky.

 

Pivo se odnepaměti vaří v různých kulturách po celém světě – lidé vaří pivo nejen z ječmene, ale také z pšenice, kukuřice, rýže, prosa a dalších zrn. Pojďme pro změnu vařit z piva.

Pivo v české kuchyni: nové, překvapivé možnosti ve slaných i sladkých receptech

Tradiční českou kuchyni pivo obvykle provází především jako vítaný pomocník při trávení tučných masových pečení, hutných knedlíků a omáček. Přizvete-li ho však i do kuchyně, stane se z „tekutého chleba“ působivá ingredience.

  • Dodá vláčnost a kyprost kynutým i třeným těstům stejně jako chlebu a dalšímu pečivu.
  • Pečeným masům zajistí příjemnou, avšak nevtíravou chuť bez hořké stopy. Při potírání masa pivem získáte křupavou kůrčičku.
  • Marinádu s pivem využijete při letním grilování. Skvěle se hodí k vepřovému i na kuřecí maso.
  • Do piva můžete nakládat sýr. Vyzrálý pivní sýr patří k vyhledávaným pochoutkám pro otrlé gurmány. Jeho výraznou, štiplavou chuť ocení především muži.
  • Snadno z něj také ušleháte pivní těstíčko, ve kterém můžete obalovat a smažit maso, houby a zeleninu. Lehké a nadýchané těstíčko bez pivní pachuti se dokonce hodí i k ovoci – pro nebvyklý, avšak lahodný dezert zkuste osmažit jablečné kroužky. Pivní variaci na jablíčka v županu si zamilujete.
  • Z piva uvaříte i lahodné krémové polévky.

Pivo k večeři pět dnů v týdnů

Jistě jste už někdy ochutnali notoricky známé dobroty, ve kterých pivo hraje hlavní roli, ať už jsou to pikantní hospodské buřty z pekáčku, kuře pečené na pivu nebo jablečný závin z křehkého pivního těsta. Pivo můžete v kuchyni využít i nápaditěji.

Máme pro vás další, možná ne tak všeobecně známé recepty, které mají potenciál stát se novou klasikou. Zapíjejte je stejným pivem, které použijete při vaření. Snad vám ještě po čase stráveném v kuchyni nějaké zbude. A jako sladký bonus si upečte čokoládovou bábovku, samozřejmě s pivem.

1 Z jednoho hrnce: Fazole pečené v pivu

Výrazné tmavé pivo výborně ladí s pikantními dušenými jídly, pečené fazole nejsou výjimkou. Posílí jejich chuť.

  • Plechovku tmavého piva můžete na začátku vaření přidat také do hrnce s chili con carne.

2 Na grilu: Vepřová žebírka glazovaná pivem

Maso se nejprve marinuje a peče v pivě, díky čemuž krásně změkně. Pak už stačí žebírka jen potřít marinádou a krátce ogrilovat, až jejich povrch zkaramelizuje.

  • Podobný postup můžete použít i pro kuřecí křidélka, ta stačí péct výrazně kratší dobu než vepřové.

3 Do ruky: Hotdogy s pivní cibulkou

Pivní cibulky si připravte klidně trojnásobné množství. Dá se použít i do jiných jídel, zejména do burgerů a teplých sendvičů. V lednici vám v uzavřené sklenici vydrží až měsíc nebo ji můžete pro jistotu zavařit jako jiné cibulády.

4 Maso i příloha z jednoho pekáče: Zapečené vepřové na pivě s toustíky

Tenhle nápad si zamilujete. Nejprve upečete maso, pak k němu přidáte plátky pečiva a ještě všechno na chvíli vrátíte do trouby. Odměnou vám budou křupavé toustíky a rozpadající se, dokonalé měkké maso.

5 Sytý krém: Pivní polévka s čedarem

Polévky z piva uznávala už proslulá kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová, která je doporučovala k zotavení po nemoci pro posílení a povzbuzení chuti.

  • Pivní polévky v jejím pojetí se vařily ze starého chleba a vaječných žloutků a působily značně skromněji než naše luxusní verze se sýrem.

Sladký bonus: čokoládová bábovka

Tmavé pivo zajistí hutné, vlhké těsto a přispívá i k nakypření. Čokoládová poleva už je jen závěrečnou tečkou na tomto neobvyklém moučníku.

Zdroj informací: autorka textu, časopis Apetit, Sandor Ellix Katz – Síla přírodní fermentace

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?
  • Kvízy

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?

Když se řekne turecká kuchyně, většině z nás se vybaví kebab. Turecká kuchyně má však bohatou tradici a její jídelníček je velmi rozmanitý a pestrý. Patří do ní skopové a jehněčí maso, jako příloha převládá rýže. Turci ale milují i...