0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Udržitelnou módou k bezodpadovosti

anna-sullivan
ZDROJ: anna-sullivan
sdílet:
Udržitelnost. Téma, které hýbe světem. Způsobů, jak snižovat dopad běžného života na životní prostředí, existuje víc než dost. Jednou z cest je minimalizace odpadu až k tzv. zero waste. Týká se všemožných směrů lidské činnosti, nezaostávají ani výrobci oblečení. Věděli jste, že na výrobu obyčejného bavlněného trička se běžně spotřebuje skoro tři tisíce litrů vody? V rámci udržitelného přístupu jsme pro vás připravili několik tipů, jak nakupovat s ohledem na životní prostředí.

Aby se dal odpad znovu použít

Plasty se rozpadají až po velmi dlouhé době, například PET lahvi to trvá 100 let.  Ale i po této době můžeme mluvit spíš o jejich rozpadu na mikročástice než o opravdovém rozložení. Protože se plasty vyrábějí nepřetržitě, je nezbytné přemýšlet nad způsoby jejich recyklace. Každý člověk tomu nejlépe přispěje poctivým tříděním. Vytřídenou surovinu sveze odpadová firma k dalšímu roztřídění na třídicí linku, poté jsou některé plasty připraveny k dalšímu využití. 

Téma udržitelnosti je v dnešní době skloňováno napříč světem více než kdy dříve. Udržitelný přístup se dá snadno naučit, stačí přemýšlet nad vytvářením a tříděním odpadu. Udržitelnost také můžeme zjednodušeně charakterizovat jako racionální přístup k naší planetě, který zahrnuje činnosti jednotlivců a firem směřujících k ochraně životního prostředí. Patří sem široké spektrum vzorců chování jako například nakupování od lokálních výrobců, šetrná výroba s využitím druhotných surovin nebo podpora ekologického zemědělství. Pojďme však zpět k udržitelné módě.

Co je to udržitelná móda?

Udržitelná móda bývá též označována jako "pomalá móda” a je tedy opakem fast fashion neboli "rychlé módy". Rychlá móda se týká zejména velkých řetězců, které produkují oblečení, jež pochází ze zemí třetího světa, kde jej vyrábějí lidé v nevyhovujících podmínkách za velmi nízkou mzdu. Podpořit udržitelnou módu tak můžete nejen nákupem oblečení se značkou udržitelnosti, ale také pořizováním věcí od lokálních výrobců. Zboží, které neputuje k zákazníkovi přes půl světa, šetří planetu například tím, že při jeho transportu nedochází ke spalování fosilního paliva.

Principy udržitelné módy

Udržitelnou módou se zabývá mnoho výrobců. Při výběru toho správného oblečení vám mohou napomoci některé principy a jejich označení. Podívejte se s námi, jaké to jsou.

Cradle to cradle: Výroba oblečení z recyklovaných a recyklovatelných materiálů. 

Made in CZ/SK/EU: Jde o lokální výrobky, vyrobené v Česku, na Slovensku nebo v EU. Koupí takto označených kousků podporujete lokální výrobce a nepodílíte se na znečišťování ovzduší způsobeným dlouhou přepravou. 

Handmade: Oblečení, kosmetika, potraviny vyrobené ručně.

Zero waste: Při výrobě zero waste oblečení nevzniká téměř žádný odpad, odpadní suroviny se dál využiívají.

Diverse fibers: Označuje výrobce, kteří místo bavlny a syntetických materiálů, jejichž zpracování se významně podílí na znečišťování životního prostředí, používají k výrobě např. konopí.

Skin friendly: Móda šetrná k pokožce bez syntetických barviv.

Fair trade: Klade důraz na férové podmínky producentů v zemích třetího světa, udržitelnost výroby a plnění ekologických standardů.

Vegan: K výrobě oblečení s označením Vegan jsou používány alternativní materiály namísto surovin živočišného původu.

Bio/Organic: Produkty z ekologického zemědělství, ve kterém jsou přísně střeženo používání chemických prostředků.

Udržitelná móda znamená ohleduplnost k planetě, i k nám samotným. Důvodů, proč k nakupování zohlednňovat životní prostředí, je nespočet. Nezatěžovat tolik přírodu můžete několika způsoby, pod tímto článkem jsme pro vás připravili další tipy na cestě k zero waste. 

 

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...
AD
Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy
  • Nakupujeme

Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy

Díky vyspělým technologiím, kterými jsou televize LG doslova našlapané, se otevírá celá škála nových možností na sledování obsahu a také hraní her. Nejzásadnější je zde technologie samotného zobrazení obrazu OLED. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč