Aby se dal odpad znovu použít
Plasty se rozpadají až po velmi dlouhé době, například PET lahvi to trvá 100 let. Ale i po této době můžeme mluvit spíš o jejich rozpadu na mikročástice než o opravdovém rozložení. Protože se plasty vyrábějí nepřetržitě, je nezbytné přemýšlet nad způsoby jejich recyklace. Každý člověk tomu nejlépe přispěje poctivým tříděním. Vytřídenou surovinu sveze odpadová firma k dalšímu roztřídění na třídicí linku, poté jsou některé plasty připraveny k dalšímu využití.
Téma udržitelnosti je v dnešní době skloňováno napříč světem více než kdy dříve. Udržitelný přístup se dá snadno naučit, stačí přemýšlet nad vytvářením a tříděním odpadu. Udržitelnost také můžeme zjednodušeně charakterizovat jako racionální přístup k naší planetě, který zahrnuje činnosti jednotlivců a firem směřujících k ochraně životního prostředí. Patří sem široké spektrum vzorců chování jako například nakupování od lokálních výrobců, šetrná výroba s využitím druhotných surovin nebo podpora ekologického zemědělství. Pojďme však zpět k udržitelné módě.
Co je to udržitelná móda?
Udržitelná móda bývá též označována jako "pomalá móda” a je tedy opakem fast fashion neboli "rychlé módy". Rychlá móda se týká zejména velkých řetězců, které produkují oblečení, jež pochází ze zemí třetího světa, kde jej vyrábějí lidé v nevyhovujících podmínkách za velmi nízkou mzdu. Podpořit udržitelnou módu tak můžete nejen nákupem oblečení se značkou udržitelnosti, ale také pořizováním věcí od lokálních výrobců. Zboží, které neputuje k zákazníkovi přes půl světa, šetří planetu například tím, že při jeho transportu nedochází ke spalování fosilního paliva.
Principy udržitelné módy
Udržitelnou módou se zabývá mnoho výrobců. Při výběru toho správného oblečení vám mohou napomoci některé principy a jejich označení. Podívejte se s námi, jaké to jsou.
Cradle to cradle: Výroba oblečení z recyklovaných a recyklovatelných materiálů.
Made in CZ/SK/EU: Jde o lokální výrobky, vyrobené v Česku, na Slovensku nebo v EU. Koupí takto označených kousků podporujete lokální výrobce a nepodílíte se na znečišťování ovzduší způsobeným dlouhou přepravou.
Handmade: Oblečení, kosmetika, potraviny vyrobené ručně.
Zero waste: Při výrobě zero waste oblečení nevzniká téměř žádný odpad, odpadní suroviny se dál využiívají.
Diverse fibers: Označuje výrobce, kteří místo bavlny a syntetických materiálů, jejichž zpracování se významně podílí na znečišťování životního prostředí, používají k výrobě např. konopí.
Skin friendly: Móda šetrná k pokožce bez syntetických barviv.
Fair trade: Klade důraz na férové podmínky producentů v zemích třetího světa, udržitelnost výroby a plnění ekologických standardů.
Vegan: K výrobě oblečení s označením Vegan jsou používány alternativní materiály namísto surovin živočišného původu.
Bio/Organic: Produkty z ekologického zemědělství, ve kterém jsou přísně střeženo používání chemických prostředků.
Udržitelná móda znamená ohleduplnost k planetě, i k nám samotným. Důvodů, proč k nakupování zohlednňovat životní prostředí, je nespočet. Nezatěžovat tolik přírodu můžete několika způsoby, pod tímto článkem jsme pro vás připravili další tipy na cestě k zero waste.