0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zero waste – životní styl, který šetří planetu

zelenina
ZDROJ: Unsplash.com
sdílet:

Milujeme jídlo. Jenže s jídlem je také spojený odpad. Hodně odpadu. Naše planeta je jím tak dennodenně zahlcována. Už jste však někdy slyšeli slovo „zero waste“? Tohle hnutí je řešením, jak zahlcené planetě trochu ulevit. Pojďte se o něm dozvědět víc a třeba také přispět ke zdravějšímu životnímu prostředí.

Zavaleni odpadem

Představte si, že jdete na nákup. A teď si vybavte, co asi tak běžně kupujete a jak je to zabalené. Z obchodu si přineseme spoustu igelitových sáčků a plastových obalů, které rovnou vyhodíme. Tento jednorázový odpad vytváříme v podstatě každý den v nemalém množství. Problémem tedy je, že zkrátka vytváříme příliš mnoho odpadu. Prognóza říká, že pokud tento problém nezačneme řešit, v roce 2050 bude v oceánech více plastu než mořských živočichů. Ačkoliv v Čechách nemáme moře, vedou do nich naše řeky a všichni dýcháme vzduch, jehož velkou část tvoří mořský plankton. Všichni tedy potřebujeme čisté moře, jen tak může být zdravá planeta, tedy i my a zvířata.

odpadVěděli jste, že:

 • plasty a plechovky se rozkládají až 100 až 1000 let
 • igelitový sáček se rozkládá 25 let
 • cigaretový nedopalek se rozkládá 15 let
 • hygienické potřeby (tampóny, vložky, vatové tyčinky) se rozkládají 200 až 300 let

Řešení? Zero Waste!

Zero Waste je životní styl, jehož zastánci se snaží minimalizovat tvorbu odpadu, který už dále není nijak zpracovatelný (recyklovatelný nebo kompostovatelný). To však neznamená odpad vůbec nevytvářet, ale snažit se vyhnout v největší možné míře jednorázovým produktům i samotnému plýtvání. Zastánci Zero Waste se snaží vzdělávat společnost v oblasti vytváření odpadu a zároveň nás tak přimět, abychom si uvědomili, co nakupujeme, kolik odpadu produkujeme, a snažili se tento odpad zredukovat na minimum. Cílem hnutí je skládkovat maximálně 10 % zbytkového odpadu.

MOTTO: Méně odpadu = čisté životní prostředí = zdraví lidé i zvířata

Pravidla životního stylu Zero Waste

Pokud jste rozhodli, že se vydáte cestou „zero waste“ a přispějete ke zlepšení životního prostředí, měli byste znát 5R neboli 5 základních pravidel tohoto životního stylu, a tyto pravidla dodržovat.

 • NEPOUŽÍVAT – základem je nevytvářet odpad, a tedy snažit se nepoužívat věci, ze kterých vzniká dále nerecyklovatelný a nekompostovatelný odpad.
 • REDUKOVAT – redukujte množství jednorázových věcí, ze kterých se stane brzy odpad.
 • POUŽÍT ZNOVU – používejte produkty, které se dají opakované využívat.
 • KOMPOSTOVAT – vytvářejte odpad, který je kompostovatelný.
 • RECYKLOVAT – pokud už jednorázové produkty používáte, snažte se je alespoň správně vytřídit.

Jak předcházet tvorbě odpadu?

Dnes už existuje spousta možností, jak tvorbě odpadu předejít. Stačí jen trochu změnit některé zaběhlé návyky:

 1. MÍSTO PET LAHVÍ SKLO – kupte si skleněnou lahev a tu noste s sebou. Vodu si do ní můžete znovu natočit prakticky kdekoliv.
 2. MÍSTO IGELITOVÉHO SÁČKU TEXTILNÍ – vyměňte igelitový sáček za textilní tašku, kterou můžete používat stále dokola nebo si ji vyrobit z oblíbeného, ale již starého trička.
 3. BEZ OBALU – dnes už existuje spousta prodejen „bez obalu“, stáčené, na váhu, zkrátka do vlastní nádoby.
 4. JÍDLO S SEBOU DO VLASTNÍ KRABIČKY – pokud si často kupujete jídlo s sebou, přineste si na něj vlastní krabičku i příbor.
 5. ODPAD PŘÍMO DO KOŠE – odpad neházejte do pytlů na odpad vložených v koši, ale přímo do koše a snažte se vyhnout tvorbě směsného odpadu.
 6. HYGIENICKÉ POTŘEBY Z ORGANICKÉ BAVLNY – kupujte si tampony a vložky z rozložitelné organické bavlny nebo se vydejte cestou znovupoužitelných hygienických potřeb (např. menstruační kalíšek, znovupoužitelné odličovací polštářky). Šampony, sprchové gely a podobné druhy kosmetiky kupujte „bez obalu“, například kartáček na zuby z bambusu. Vatové tyčinky se dají sehnat s papírovou nebo bambusovou tyčinkou.
   

Více tipů, jak předejít tvorbě odpadu, a spousta dalších informací o celé problematice se dozvíte na www.zerowastecesko.cz.

Apetit magazín

Jak na konzervování ovoce a zeleniny?
 • Tipy a triky

Jak na konzervování ovoce a zeleniny?

Mohlo by se zdát, že domácí konzervování už patří minulosti. Nicméně naše babičky se na zimu vždy poctivě připravovaly a měly díky němu vystaráno. Tak proč to nezkusit také? Poradíme vám, jak vybrat správnou metodu pro různé druhy ovoce a...
Fare la scarpetta: Vytvoř si botu a vytři s ní talíř
 • Poradna

Fare la scarpetta: Vytvoř si botu a vytři s ní talíř

Šťávy a omáčky často zůstanou na talíři jen proto, že není jak dostat do pusy a neporušit hned několik zásad správného stolování. Taková nesnáz ovšem Italy nezastaví. Vezmou kousek bílého pečiva a talíř jím vytřou do sucha. Tento zvyk je...
6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party
 • Jak na to

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party

Spřádáte plány na následující víkend? Co takhle svolat rodinu či kamarády a uspořádat nezapomenutelnou grilovací party? Chuť domácích burgerů, šťavnatých steaků nebo grilované zeleniny zaručí, že se všichni zúčastnění budou olizovat až za...
Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět
 • Zdraví a výživa

Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět

Potraviny s označením keto a stejnojmenná dieta jsou momentálně velkým hitem a valí se na nás ze všech stran. Keto propaguje celá řada celebrit a influencerů jakožto rychlý a spolehlivý způsob, jak docílit vysněné figury. Seznamte se s...
Komerční sdělení
Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?
 • Zdraví a výživa

Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?

Superpotraviny a takzvané potraviny budoucnosti si čím dál více získávají na popularitě. Pandemie koronaviru, ale také obavy o životní prostředí přivedly mnoho Čechů ke zdravější stravě. Které značky jsou nejpopulárnější? A proč Češi šílí...

Obchod Apetit