0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Inspirace pro životní styl Zero Waste: aplikace, blogy, sociální sítě i prodejny

Zero waste
ZDROJ: ready made/Pexels
sdílet:

Chtěli byste šetřit planetu a minimalizovat vytváření odpadu, ale nevíte přesně jak a potřebovali byste nějakou inspiraci či rady? Představíme vám české i zahraniční blogy, YouTube kanály, aplikace a profily na sociálních sítích, na kterých najdete nejen inspiraci, ale i praktické a užitečné rady i návody. Ať žije Zero Waste!

Recepty z půdy

Instagramový účet nesoucí název Recepty z půdy patří Dominice Smolcové, která skrze svůj profil sdílí DIY recepty a postupy na to, jak si vyrobit různé domácí potřeby jako je například prací prášek, šampón, deodorant, zubní pasta a mnoho dalších věcí. Její motto zní: Mít míň, dělat víc a být víc!

Bez obalu

Bezobalu je nezisková organizace jejímž, cílem je vyvíjet způsoby, jak předcházet vzniku odpadu. Otevřeli už tři bezobalové prodejny. Pořádají workshopy, konference, přednášky pro školy a spustili také aplikaci Obalová kalkulačka, která umí spočítat množství ušetřených obalů, které nevznikne díky nákupu do vlastních nádob.

 • V roce 2021 přišli také s novou informační platformu zijudrzitelne.cz, kde nabízí odborné rady ohledně předcházení vzniku odpadu. Na Instagramu je najdete pod profilem bezobalu.

Zachraň jídlo

Problémem spojeným se vznikem odpadu je také plýtvání jídlem. A tím se právě zabývá tým Zachraň jídlo, který se snaží motivovat k odpovědnému nakládání s jídlem. Jejich cílem je, aby Česká republika snížila mezi lety 2020 až 2030 plýtvání jídlem o polovinu.

 • Na jejich webových stránkách zachranjidlo.cz a na Instagramu najdete odborné rady a tipy, ale i různé recepty a DIY vychytávky.

Zero Waste Life

Terka a Pavel, to jsou manželé a rodiče dvojčat, kteří založili informační platformu a e-shop Zero Waste Life s cílem šířit myšlenku Zero Waste života a nabízet těm, kteří chtějí žít ekologičtěji, nezbytné produkty. Od kosmetiky, hygienických potřeb přes nádoby na jídlo i láhve na pití po potřeby pro domácnost.

Na jejich blogu se dozvíte vše, co potřebujete vědět – od kuchyně, koupelny, cestování a uklízení bez odpadu, přes ekologický šatník, po bezodpadový život s dětmi. Najdete zde také několik „zelených“ receptů. Spousta inspirace na vás čeká i na jejich Instagramu Zero Waste Life.

Trash is for Tossers 

Laura Singer, zakladatelka blogu Trash is for Tossers, je jednou z nejpopulárnějších zahraničních Zero Waste blogerek. Její blog je především o sdílení rad a tipů, jak žít bez odpadu, a návodů na spoustu DIY receptů doprovázených videi na jejím YouTube kanálu.

 • Své čtenáře také zásobuje přehledem o problémech spojených s životním prostředním a co lze dělat pro jejich řešení.
 • Laura se stala populární, když zveřejnila, že za celý rok vyprodukovala množství odpadu, které se vešlo do půllitrové nádoby. O svém životním stylu vyprávěla na každoroční konferenci TEDx a koncept Zero Waste se tak dostal k milionům lidí po celém světě.

The Rogue Ginger

The Rogue Ginger je populární blog Australanky Erin Rhoads, která o životu bez odpadu píše od roku 2013, a velmi úspěšně. Dnes tahle mladá žena přednáší na workshopech a diskusních fórech po celé Austrálii, spoluorganizovala již několik kampaní a je také autorkou dvou knižních průvodců životním stylem Zero Waste.

 • Na jejím blogu, ale i facebookovém či instagramovém profilu najdete velmi příjemnou formou prezentované vše, co o tomhle životním stylu potřebujete vědět.

Platformy, které vám usnadní život bez odpadu:

 • Aplikace Nesnězeno: Projekt Nesnězeno se pomocí aplikace snaží bojovat s plýtváním jídla. Zbytky nebo přebytky jídla si můžete za sníženou cenu koupit. V aplikaci najedete podniky téměř ze všech větších měst České republiky.
 • Aplikace My Fridge Food: V aplikaci je vše velice intuitivní. Stačí do ní zadat jídlo, které máte v lednici, a ona za vás vymyslí recept. Existuje i ve webové podobě.
 • Kniha Domácnost bez odpadu: Bea Johnson vám příjemnou a nenásilnou formou předá vlastní poznatky ze svého zero waste života. Jejím cílem není vás přesvědčit o tom, že nesmíte produkovat absolutně žádný odpad.
 • E-shop Minimum Waste: Seženete zde vše co potřebujte k bezobalovému a udržitelnému životnímu stylu. 

Tip redakce: Kuku sáčky z kukuřičného škrobu

Rohlik.cz se snaží neustále reagovat na enviromentální problémy tím, že přichází s udržitelnější formou nakupování. Po vratných taškách a obalech a lokálních farmářských produktech přichází na řadu Kuku sáčky. V kompostovatelných prodyšných sáčcích vám z od druhého květnového týdne (2022) z Rohlik.cz dorazí bílé pečivo (housky, rohlíky, kaiserky). Pokud se sáček osvědčí, bude Rohlik.cz rozšiřovat sortiment, který do něj bude dávat.

 • Jde o prodyšný sáček, ve kterém se pečivo nezapaří a zůstane čerstvé
 • Výrobcem je rakouská firma NAKU
Kuku sáček
ZDROJ: Rohlik.cz

Související články

5 konzerv, za které se vaše spíž nemusí stydět
 • Tipy a triky

5 konzerv, za které se vaše spíž nemusí stydět

S dobře vybavenou spižírnou zvládnete večeři v pracovním týdnu levou zadní. Vařit z plechovky vůbec nemusí být ostuda, se správnými recepty a vhodně zvolenými jídly naopak vaříte chutně a výživně. Bonusem je minimum času stráveného v...
10 + 1 tip jak zpracovat staré pečivo
 • Tipy a triky

10 + 1 tip jak zpracovat staré pečivo

Ne vždy se podaří nakoupit tolik pečiva, abychom ho zvládli sníst čerstvé. Někdy zbydou rohlíky, housky, chléb, veka nebo třeba vánočka. Určitě nic z toho nevyhazujte. Ukážeme vám několik tipů, jak staré pečivo „recyklovat“ a nachystat...
Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

5 kroků, jak si snadno a rychle vyrobit domácí balkánský sýr
 • Jak na to

5 kroků, jak si snadno a rychle vyrobit domácí balkánský sýr

Láká vás domácí výroba sýrů? Zkuste začít od něčeho jednoduchého. Sýr balkánského typu je snadný na přípravu, nemusí zrát a rovnou čerstvý se nakládá do slaného nálevu. Odpadne vám tak spousta starostí a téměř okamžitě máte domácí pochoutku...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
 • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit