0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Inspirace pro životní styl Zero Waste: aplikace, blogy, sociální sítě i prodejny

Zero waste
ZDROJ: ready made/Pexels
sdílet:

Chtěli byste šetřit planetu a minimalizovat vytváření odpadu, ale nevíte přesně jak a potřebovali byste nějakou inspiraci či rady? Představíme vám české i zahraniční blogy, YouTube kanály, aplikace a profily na sociálních sítích, na kterých najdete nejen inspiraci, ale i praktické a užitečné rady i návody. Ať žije Zero Waste!

Recepty z půdy

Instagramový účet nesoucí název Recepty z půdy patří Dominice Smolcové, která skrze svůj profil sdílí DIY recepty a postupy na to, jak si vyrobit různé domácí potřeby jako je například prací prášek, šampón, deodorant, zubní pasta a mnoho dalších věcí. Její motto zní: Mít míň, dělat víc a být víc!

Bez obalu

Bezobalu je nezisková organizace jejímž, cílem je vyvíjet způsoby, jak předcházet vzniku odpadu. Otevřeli už tři bezobalové prodejny. Pořádají workshopy, konference, přednášky pro školy a spustili také aplikaci Obalová kalkulačka, která umí spočítat množství ušetřených obalů, které nevznikne díky nákupu do vlastních nádob.

 • V roce 2021 přišli také s novou informační platformu zijudrzitelne.cz, kde nabízí odborné rady ohledně předcházení vzniku odpadu. Na Instagramu je najdete pod profilem bezobalu.

Zachraň jídlo

Problémem spojeným se vznikem odpadu je také plýtvání jídlem. A tím se právě zabývá tým Zachraň jídlo, který se snaží motivovat k odpovědnému nakládání s jídlem. Jejich cílem je, aby Česká republika snížila mezi lety 2020 až 2030 plýtvání jídlem o polovinu.

 • Na jejich webových stránkách zachranjidlo.cz a na Instagramu najdete odborné rady a tipy, ale i různé recepty a DIY vychytávky.

Zero Waste Life

Terka a Pavel, to jsou manželé a rodiče dvojčat, kteří založili informační platformu a e-shop Zero Waste Life s cílem šířit myšlenku Zero Waste života a nabízet těm, kteří chtějí žít ekologičtěji, nezbytné produkty. Od kosmetiky, hygienických potřeb přes nádoby na jídlo i láhve na pití po potřeby pro domácnost.

Na jejich blogu se dozvíte vše, co potřebujete vědět – od kuchyně, koupelny, cestování a uklízení bez odpadu, přes ekologický šatník, po bezodpadový život s dětmi. Najdete zde také několik „zelených“ receptů. Spousta inspirace na vás čeká i na jejich Instagramu Zero Waste Life.

Trash is for Tossers 

Laura Singer, zakladatelka blogu Trash is for Tossers, je jednou z nejpopulárnějších zahraničních Zero Waste blogerek. Její blog je především o sdílení rad a tipů, jak žít bez odpadu, a návodů na spoustu DIY receptů doprovázených videi na jejím YouTube kanálu.

 • Své čtenáře také zásobuje přehledem o problémech spojených s životním prostředním a co lze dělat pro jejich řešení.
 • Laura se stala populární, když zveřejnila, že za celý rok vyprodukovala množství odpadu, které se vešlo do půllitrové nádoby. O svém životním stylu vyprávěla na každoroční konferenci TEDx a koncept Zero Waste se tak dostal k milionům lidí po celém světě.

The Rogue Ginger

The Rogue Ginger je populární blog Australanky Erin Rhoads, která o životu bez odpadu píše od roku 2013, a velmi úspěšně. Dnes tahle mladá žena přednáší na workshopech a diskusních fórech po celé Austrálii, spoluorganizovala již několik kampaní a je také autorkou dvou knižních průvodců životním stylem Zero Waste.

 • Na jejím blogu, ale i facebookovém či instagramovém profilu najdete velmi příjemnou formou prezentované vše, co o tomhle životním stylu potřebujete vědět.

Platformy, které vám usnadní život bez odpadu:

 • Aplikace Nesnězeno: Projekt Nesnězeno se pomocí aplikace snaží bojovat s plýtváním jídla. Zbytky nebo přebytky jídla si můžete za sníženou cenu koupit. V aplikaci najedete podniky téměř ze všech větších měst České republiky.
 • Aplikace My Fridge Food: V aplikaci je vše velice intuitivní. Stačí do ní zadat jídlo, které máte v lednici, a ona za vás vymyslí recept. Existuje i ve webové podobě.
 • Kniha Domácnost bez odpadu: Bea Johnson vám příjemnou a nenásilnou formou předá vlastní poznatky ze svého zero waste života. Jejím cílem není vás přesvědčit o tom, že nesmíte produkovat absolutně žádný odpad.
 • E-shop Minimum Waste: Seženete zde vše co potřebujte k bezobalovému a udržitelnému životnímu stylu. 

Tip redakce: Kuku sáčky z kukuřičného škrobu

Rohlik.cz se snaží neustále reagovat na enviromentální problémy tím, že přichází s udržitelnější formou nakupování. Po vratných taškách a obalech a lokálních farmářských produktech přichází na řadu Kuku sáčky. V kompostovatelných prodyšných sáčcích vám z od druhého květnového týdne (2022) z Rohlik.cz dorazí bílé pečivo (housky, rohlíky, kaiserky). Pokud se sáček osvědčí, bude Rohlik.cz rozšiřovat sortiment, který do něj bude dávat.

 • Jde o prodyšný sáček, ve kterém se pečivo nezapaří a zůstane čerstvé
 • Výrobcem je rakouská firma NAKU
Kuku sáček
ZDROJ: Rohlik.cz

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

AD
Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy
 • Nakupujeme

Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy

Díky vyspělým technologiím, kterými jsou televize LG doslova našlapané, se otevírá celá škála nových možností na sledování obsahu a také hraní her. Nejzásadnější je zde technologie samotného zobrazení obrazu OLED. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč