Svatý Jan Evangelista byl apoštol a nejoblíbenější Kristův učedník. Napsal jedno ze čtyř evangelií a podle legendy pečoval po Kristově ukřižování o jeho matku. Roku 94 byl zajat a v Římě jej trestali ponořením do kotle s vroucím olejem. To ale Janovi neublížilo, tak jej alespoň poslali do vyhnanství. Nakonec se vrátil a zemřel přirozenou smrtí.
Ze všech Janových zázraků byl nejoblíbenější příběh o tom, jak mu nepřátelé podali číši otráveného vína, on ji požehnal, vypil a nic se mu nestalo. Ve středověku bylo proto zvykem před pitím víno požehnat ke cti svatého Jana, a to nejen v den jeho svátku, ale i při jiných významných příležitostech. Lidé také věřili, že víno vypité na svátek svatého Jana má zázračnou moc a ochrání je před hadím uštknutím nebo uhranutím.
Poslední svátek před oslavou nového roku je svátek Mláďátek. Mláďátka jsou malé děti, které dal vyvraždit krutý vládce Herodes Veliký. Nelíbila se mu zpráva, že se v Betlémě narodil Ježíš. Podle věštby se měl totiž stát novým králem Židů. Herodes se jako král přirozeně cítil ohrožen, ale protože nevěděl přesně, kdo je oním zrozeným Mesiášem, nechal pro jistotu zabít všechny malé chlapce. Díky této legendě se stal Herodes symbolem krutosti a matky jím často strašily zlobivé děti.
Někde se věřilo, že pokud v tento den prší, dostanou děti osypky. Některé matky dokonce šlehaly dítě proutkem tak dlouho, dokud neodpovědělo, že Mláďátek bylo 4444.