0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Připijte si na zdraví a nebijte děti

vánoční cukroví a šálek s čokoládou a šlehačkou
ZDROJ: Pixabay.com
sdílet:

Svatý Jan Evangelista byl apoštol a nejoblíbenější Kristův učedník. Napsal jedno ze čtyř evangelií a podle legendy pečoval po Kristově ukřižování o jeho matku. Roku 94 byl zajat a v Římě jej trestali ponořením do kotle s vroucím olejem. To ale Janovi neublížilo, tak jej alespoň poslali do vyhnanství. Nakonec se vrátil a zemřel přirozenou smrtí.

Ze všech Janových zázraků byl nejoblíbenější příběh o tom, jak mu nepřátelé podali číši otráveného vína, on ji požehnal, vypil a nic se mu nestalo. Ve středověku bylo proto zvykem před pitím víno požehnat ke cti svatého Jana, a to nejen v den jeho svátku, ale i při jiných významných příležitostech. Lidé také věřili, že víno vypité na svátek svatého Jana má zázračnou moc a ochrání je před hadím uštknutím nebo uhranutím.

Poslední svátek před oslavou nového roku je svátek Mláďátek. Mláďátka jsou malé děti, které dal vyvraždit krutý vládce Herodes Veliký. Nelíbila se mu zpráva, že se v Betlémě narodil Ježíš. Podle věštby se měl totiž stát novým králem Židů. Herodes se jako král přirozeně cítil ohrožen, ale protože nevěděl přesně, kdo je oním zrozeným Mesiášem, nechal pro jistotu zabít všechny malé chlapce. Díky této legendě se stal Herodes symbolem krutosti a matky jím často strašily zlobivé děti.

Někde se věřilo, že pokud v tento den prší, dostanou děti osypky. Některé matky dokonce šlehaly dítě proutkem tak dlouho, dokud neodpovědělo, že Mláďátek bylo 4444.

Související články

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Jak se pěstuje vanilka vs jak se vyrábí ta syntetická
  • Zajímavosti

Jak se pěstuje vanilka vs jak se vyrábí ta syntetická

Vanilka je surovinou, kterou by bylo při přípravě krémových náplní, tvarohových dortů, pudinků a vanilkových rohlíčků škoda vynechat. Není snad krásnější sladká vůně, která se line z trouby. Často místo pravé vanilky používáme její náhražku...

Obchod Apetit