Je to s podivem, ale spotřeba ryb v zemi, která je proslulá svými rybníky a kde má chov sladkovodních ryb staletou tradici, nedosahuje za rok ani 5 kilogramů na osobu. Což je škoda, protože ryby jsou nejen zdravé, ale také chutné. Důvodů, proč si na nich pochutnat, je mnohem víc.
Začneme trochou statistiky. Celosvětově se ročně spotřebuje na osobu 16 kilogramů ryb, Evropané snědí v průměru za rok 11 kilogramů ryb, Češi pouhých 4,2 kilogramu. Přitom odborníci na výživu doporučují, abychom konzumovali alespoň 17 kilogramů ryb ročně. Rybí maso je totiž lehké, snadno stravitelné a obsahuje prospěšné látky, které si naše tělo samo neumí vyrobit – například nenasycené mastné kyseliny, jež přispívají ke zdraví srdce, očí a mozku.
Právě rybí maso je jejich významným zdrojem, a to nejen maso ryb mořských, nýbrž i domácích sladkovodních. A přesto právě v jejich konzumaci Češi pokulhávají ještě více naž ve spotřebě ryb mořských – těch si ročně dopřejí 2,9 kilogramu, zatímco sladkovodních jen 1,3 kilogramu. S nadsázkou by se dalo říct, že si kupujeme jen jednou za rok kapra na Vánoce.
Proč si dát sladkovodní rybu
Přitom konzumace domácích ryb má spoustu výhod. Ryba z Česka se prodává většinou chlazená, a je tak zpravidla čersvější než její mořský protějšek. Navíc na náš stůl neputuje týdny a neurazí přitom stovky kilometrů. Dlouhá cesta mořských ryb na náš trh ale není jediným důvodem, proč obrátit svou pozornost k rybám tuzemským. Chov ryb v Česku přispívá k nejen k malebnosti naší země, kterou bychom si nedovedli představit bez modrých ok rybníků, ale má také příznivý vliv na udržení vody v krajině a místní mikroklima.
Naše ryby jsou nad to chovány v režimu, který je pro ně přirozený, a to se odráží i na jejich kvalitě. Což se bohužel nedá vždy říct o produkci z dovozu. Některé mořské ryby totiž nepocházejí z volného lovu, ale z klecových chovů podél pobřeží, kde jsou ve stísněných podmínkách živeny průmyslovými krmivy a vystaveny působení antibiotik a pesticidů. „Konzumenti si většinou mylně myslí, že zakoupené mořské ryby pocházejí výlučně z volných průzračných mořských vod. Tyto ryby na trhu jsou. Ale většinou výrazně cenově dražší a tato cena bude dále narůstat s tím, jak ryby intenzivním lovem ubývají a lodě musí plout větší vzdálenosti od pobřeží,“ podotýká k tomu Martin Urbánek z Rybářského sdružení České republiky. A tak ten, kdo touží po kvalitě, může směle sáhnout po domácí rybě.
Nejen kapr
I když je kapr bezkonkurenčně nejčastěji chovanou i nejprodávanější rybou na našem trhu (ročně se ho u nás vyloví a zpracuje 18,4 tisíce tun, z nichž polovina se prodá v tuzemsku), na oblibě získávají i další ryby. Popolární je pstruh i siven, kteří se řadí mezi lososovité. Následuje je sumec a oblíbené jsou i další dravé ryby jako štika a candát. Ať už zvolíte jakoukoli domácí rybu, platí, že nejlépe chutná čerstvá v lehké úpravě, která nechá vyniknout chuť jemného rybího masa.
Více informací na www.zrozeno.eu
Vyzkoušejte třeba pstruha s hráškovo-dýňovým pyré
Pstruh s hráškovo-dýňovým pyré
Pro 3 osoby
Ingredience
- 3 filety ze pstruha
- olej nebo přepuštěné máslo na opékání
- 400 g očištěné dýně (ideálně Hokaido)
- 100 g hrášku (může být čerstvý nebo zmražený)
- 50 g másla
- muškátový oříšek
- sůl
- pepř
- olivový olej k podávání
Postup
- Pstruha osolíme a opepříme. Rybu není třeba více kořenit, sama o sobě má dokonalou chuť. V pánvi rozpálíme menší množství tuku a rybu na něm opečeme (filety vkládáme do pánve kůží dolů, podle potřeby je před dokončením otočíme a opečeme i z druhé strany). Dýni nakrájíme na menší kousky a uvaříme do změknutí. Trvá to přibližně 10–15 minut. Jakmile je dýně měkká, přidáme k ní hrášek (čerstvý stačí minutu povařit, zmražený necháme rozmrznout). Následně vodu slijeme.
- Do hrnce s dýní a hráškem přidáme změklé máslo a vyšleháme pomocí mixéru na pyré. Ochutíme solí, pepřem a nastrouhaným muškátovým oříškem.
- Pstruha podáváme s teplým zeleninovým pyré. Můžeme zakápnout pár kapkami kvalitního olivového oleje.