Čistota je půl zdraví. Při práci v kuchyni to platí snad ještě více. Nezapomínejte správně dbát nejen o suroviny, které potřebují důkladně omýt, ale také o své vybavení, díky němuž se vaše vaření stane komfortnějším. Věděli jste, že většinu bakterií dokážete zlikvidovat důkladným omýváním a naopak krájením na prkénku určeném pro daný druh suroviny zamezíte bakteriálnímu šíření?
Dbejte na hygienu při vaření
Absolutním základem pro práci v kuchyni jsou čisté ruce. Mytím rukou by mělo začít každé počínání v kuchyni. Neméně důležité je správné zacházení i důkladné omývání surovin. Oddělená prkénka zamezí šíření bakterií z masa na zeleninu, tímto krokem chráníte zejména své zdraví. Pozor však na kontraproduktivní omývání vajec před uložením do lednice.
Foto: Katie Smith, Unsplash
Vyvarujte se nechtěnému přenosu výrazných pachů surovin na krájecí podložku. Vaše oblíbené dřevěné prkénko může být rázem cítit po cibuli, česneku nebo jiné aromatické surovině. Pro odstranění však stačí trocha jedlé sody a prkénko bude zase jako nové. Jeho životnosti pomůžete i oplachováním z obou stran, vyhnete se tak nehezkému ohýbání dřeva, které rozhodně nepatří do myčky. Opatrnost se vyplácí také v péči o suroviny při samotném vaření, je velmi důležité jejich správné a šetrné skladování. Odborníci doporučují oddělené uzavřené nádoby. Ideálním pomocníkem na uchovávání masa, sýrů nebo třeba hub, je vakuovačka potravin. Používáním této inovace přispíváte k čistotě ve své lednici či mrazáku.
Bezpečností zásady v kuchyni
Bezpečné zacházení s kuchyňskými nástroji by mělo být samozřejmostí. Mějte na paměti, že i drobná nepozornost dokáže způsobit úraz. Pomáhají vám s vařením malí pomocníci? Podívejte se na pár tipů, jak bezpečně vařit s dětmi. Veškeré ostré předměty mějte vždy zabezpečené tak, aby nemohly nečekaně spadnout na zem či někoho poranit. Na ostří nože nezapomínejme ani s jejich péčí. Chcete-li, aby dobře a dlouze sloužily, nevystavujte je příliš horké vodě, která nožům škodí. Stejně tak není doporučováno mytí nožů v myčce.