0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

V kuchyni vždy čistě a bezpečně

V kuchyni vždy čistě a bezpečně
sdílet:
Pracujete v kuchyni vždy čistě a bezpečně? Nebo se zaměřujete jen na vaření, takže bezpečnost v rámci zápalu tolik neřešíte? Vězte, že správná péče o suroviny či vybavení a bezpečné zacházení s kuchyňským náčiním jde ruku v ruce, je tedy dobré mít na paměti některé zásady. Napadlo vás pořídit místo jednoho univerzálního několik prkýnek, a mít tak jedno určené výlučně na ovoce se zeleninou, a jiné na maso či uzeniny? My se s vámi podělíme o důvody, díky nímž tyto zdánlivé maličkosti už nikdy nepodceníte.

Čistota je půl zdraví. Při práci v kuchyni to platí snad ještě více. Nezapomínejte správně dbát nejen o suroviny, které potřebují důkladně omýt, ale také o své vybavení, díky němuž se vaše vaření stane komfortnějším. Věděli jste, že většinu bakterií dokážete zlikvidovat důkladným omýváním a naopak krájením na prkénku určeném pro daný druh suroviny zamezíte bakteriálnímu šíření?

Dbejte na hygienu při vaření

Absolutním základem pro práci v kuchyni jsou čisté ruce. Mytím rukou by mělo začít každé počínání v kuchyni. Neméně důležité je správné zacházení i důkladné omývání surovin. Oddělená prkénka zamezí šíření bakterií z masa na zeleninu, tímto krokem chráníte zejména své zdraví. Pozor však na kontraproduktivní omývání vajec před uložením do lednice. 

Oddělená prkénka na suroviny
Foto: Katie Smith, Unsplash

Vyvarujte se nechtěnému přenosu výrazných pachů surovin na krájecí podložku. Vaše oblíbené dřevěné prkénko může být rázem cítit po cibuli, česneku nebo jiné aromatické surovině. Pro odstranění však stačí trocha jedlé sody a prkénko bude zase jako nové. Jeho životnosti pomůžete i oplachováním z obou stran, vyhnete se tak nehezkému ohýbání dřeva, které rozhodně nepatří do myčky. Opatrnost se vyplácí také v péči o suroviny při samotném vaření, je velmi důležité jejich správné a šetrné skladování. Odborníci doporučují oddělené uzavřené nádoby. Ideálním pomocníkem na uchovávání masa, sýrů nebo třeba hub, je vakuovačka potravin. Používáním této inovace přispíváte k čistotě ve své lednici či mrazáku.

Bezpečností zásady v kuchyni

Bezpečné zacházení s kuchyňskými nástroji by mělo být samozřejmostí. Mějte na paměti, že i drobná nepozornost dokáže způsobit úraz. Pomáhají vám s vařením malí pomocníci? Podívejte se na pár tipů, jak bezpečně vařit s dětmi. Veškeré ostré předměty mějte vždy zabezpečené tak, aby nemohly nečekaně spadnout na zem či někoho poranit. Na ostří nože nezapomínejme ani s jejich péčí. Chcete-li, aby dobře a dlouze sloužily, nevystavujte je příliš horké vodě, která nožům škodí. Stejně tak není doporučováno mytí nožů v myčce.

Apetit magazín

Škola vaření: chilli omáčka
  • Tipy a triky

Škola vaření: chilli omáčka

Tomu říkáme vášeň! Domácí chilli omáčka inspirovaná asijskou kuchyní vás roztetelí a dodá letnímu vaření říz.   ...
Pochoutky, které by na zahradní party neměly chybět
  • Jak na to

Pochoutky, které by na zahradní party neměly chybět

Připravte pro hosty na zahradní party originální pochoutky, po kterých se budou moci utlouct. Vybrali jsme jich pro vás některé, se kterými nemůžete šlápnout vedle. Od drobných předkrmů pro první návštěvníky, přes hlavní chod...
Jak na konzervování ovoce a zeleniny?
  • Tipy a triky

Jak na konzervování ovoce a zeleniny?

Mohlo by se zdát, že domácí konzervování už patří minulosti. Nicméně naše babičky se na zimu vždy poctivě připravovaly a měly díky němu vystaráno. Tak proč to nezkusit také? Poradíme vám, jak vybrat správnou metodu pro různé druhy ovoce a...

Obchod Apetit