Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Bocuse d’Or: Český tým je čtrnáctý

kuchař
ZDROJ: Unsplash.com
sdílet:

Kuchař Jan Všetečka a jeho commis Ondřej Landa, kteří včera ve francouzském Lyonu reprezentovali Českou republiku na světovém finále prestižní gastronomické soutěže Bocuse d’Or, skončili čtrnáctí. Vítězem klání se stal Geir Skeie z Norska. S vítězstvím se pojí odměna 20 tisíc eur (asi 550 tisíc korun). Druhé místo připadlo švýcarskému a třetí francouzskému kuchaři.

V restauraci Kampa Park, kde Jan Všetečka vaří, celou středu bedlivě sledovali přímý přenos ze samotné soutěže. Při vyhlašování výsledků se jim tajil dech. „Byly to strašné nervy,“ řekla PR manažerka Kampa Group Barbara Jacklová a dodala: „Je to úžasný úspěch, máme čtrnáctého nejlepšího kuchaře na světě! Navíc jsme dostali speciální cenu za propagaci soutěže, za což patří velký dík Marku Raditschovi, jenž se ujal národní kvalifikace, a všem novinářům, kteří s námi soutěž sledovali.“

Velkým úspěchem byl už sám fakt, že se český kuchařský tým do světového finále probojoval. Národní kvalifikace se totiž u nás pořádala vůbec poprvé. Všetečka a jeho commis se poté museli kvalifikovat v evropském finále, na kterém získali osmé místo. Světového finále se zúčastnilo 24 kuchařů z celého světa, včetně nových zemí, které se soutěže nikdy dříve neúčastnily. Mezi nováčky byla kromě Estonska, Malajsie a Jižní Koreje i Česká republika. Své síly v Lyonu tak český tým změřil se zástupci Japonska, Malajsie, Singapuru, Jižní Koreje, USA, Kanady, Austrálie, Uruguaye, Brazílie, Mexika a Jihoafrické republiky.

Všetečka hovězí upekl, tresku přeměnil na ‚český křišťál‘.

Všichni finalisté museli během pouhých pěti a půl hodiny připravit dva pokrmy z předem daných surovin. V rybím se musela objevit čerstvá norská treska (5 kg, dodána včetně hlavy), 45 mušlí svatého jakuba a 3 kg norských divokých krevet (dodaných v surovém stavu, neočištěné včetně hlav). Pokrm z masa se musel skládat z masa z býka skotského plemene Aberdeen Angus – filetu (váha 2–2,5 kg), oháňky (váha 1 kg), 2 líček (váha 500 g každé) a 3 žeber (celková váha 3–4 kg). Každý účastník mohl základní suroviny upravit podle vlastní fantazie. Navíc museli kuchaři připravit k pokrmům originální přílohy.

Poté následovala desetiminutová prezentace před mezinárodní porotou, ve které zasedl i český kuchařský mistr Marek Raditsch. Největší důraz byl kladen na chuť jídel, svou roli ale sehrál i vzhled pokrmů. Soutěžící se také museli snažit o maximální využití surovin tak, aby zbylo co nejméně odpadu, a nesměli zapomínat ani na čistotu v kuchyni. Za vše mohli ztratit body.

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč