Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Nejokázalejší večírky v dějinách

Nejokázalejší večírky v dějinách

Již celá tisíciletí si lidé rádi na oslavách vyhazují z kopýtka. Připomeňme si některé legendární hostiny.
13. 5. 2009 | Autor: redakce Apetitu

Římané uměli žít

Staří Římané si rádi vychutnávali několikachodové večeře plné kvalitního vína. Proslulým gurmánem té doby byl římský vojevůdce a politik Lucullus, jehož vyhlášené hostiny vstoupily do historie jako ‚lukulské hody‘. Rozmařilý Lucullus pohoršoval okolí tím, že dokázal za jednu hostinu utratit i 200 000 sesterciů. Aby si mohl pravidelně dopřávat své oblíbené jídlo, exotické ryby, nechal postavit ěkolik rybníků.

Mezi milovníky opulentních hostin patřila i legendární milostná dvojice Antonius a Kleopatra. Ti se dokonce trumfovali, kdo uspořádá vybranější večeři. Rozmarná Kleopatra jednou nechala v číši octa rozpustit vzácnou perlu a tímto exkluzivním nápojem připila na zdraví své lásky.

Ludvík XIV. se uměl odvázat

Ani v novodobých dějinách není o poživačné milovníky večírků nouze. Známým požitkářem byl francouzský král Ludvík XIV., který rád pořádal velkolepé oslavy, ale ještě raději se na ně nechával i s celým doprovodem zvát (protože je nemusel platit). V roce 1661 uspořádal finančník Fouquet okázalou slavnost, na kterou krále pozval. Večeře se servírovala na 432 zlatých talířích a 6000 stříbrných talířích; 1200 hrajících fontán rámovalo představení, které napsal a se svou divadelní společností sehrál Molière, a večer vrcholil nádherným ohňostrojem. Jedinou vadou na kráse bylo, že těsně před večeří praskla Fouquetova zpronevěra státních peněz, takže pořadatel skončil v žaláři.

Ani dnes se není za co stydět

Krize nekrize, slaví se dál. Britská modelka a skandalistka Kate Mossová slavila ve své luxusní rezidenci narozeniny celé čtyři dny, pak už sousedům ruply nervy a přivolali policii, aby večírek konečně ukončila. Následky velkolepé party v domě i okolí musela úklidová firma likvidovat ještě hodně dlouho.

Otevírací večírek dubajského hotelu Atlantis ale dlouho nikdo nepřekoná – ohňostroj bylo vidět dokonce i z vesmíru. Večírek vyšel majitele hotelu na 20 milionů dolarů, snědlo se 50 kilogramů husích jater a 1700 humrů. Záměr trumfnout ostatní slavné hotely se povedl beze zbytku.

Přidat komentář