Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Uživatelský
recept
Soutěž
o dort na obálku

Slavnostní dort s meruňkovým džemem

Popis receptu: 

Minulé léto jsme od našich milých přátel z Moravy dostali exkluzivní domácí meruňkový džem s celými kousky dokonale zralých meruněk. Když jsem ho poprvé ochutnala, rozhodla jsem se, že musím vymyslet dort jen pro něj. Vznikl tak dort, který možná není ani raw, ani nahý, ani oblečený, ale je symbolickou oslavou zdánlivě obyčejného dárku, za kterým stojí pečlivost, energie a snaha potěšit druhého. Základ tvoří lehoučký piškotový korpus. Sladkost meruněk vyvažuje svěží smetanový krém s mascarpone a zakysanou smetanou. Tečkou jsou opražené mandličky a vločky bílé čokolády s ozdobami z roztaveného cukru. 

Je dobré začít péct den předem, aby piškotový korpus krásně zvláčněl.

Autor: Veronika Pudilová
Hodnocení:
4 (hlasy)
Náročnost: Pro zkušené
Počet porcí: Dort o průměru 26 cm
Doba přípravy: Více než hodinu

Ingredience

  Korpus

  forma o průměru 26 cm, pečicí papír

  3 vejce, žloutky a bílky zvlášť

  120 g cukru

  75 ml oleje

  150 g hladké (špaldové) mouky

  vrchovatější lžička kypřicího prášku

  máslo na vymazání formy, mouka na vysypání, špetka soli

  Krém

  dvě misky – jedna větší, do které se vejde uvedený objem surovin

  250 ml smetany ke šlehání 33%

  400 g mascarpone

  180 g zakysané smetany 30%

  20 g cukru

  Mandlové bezé

  střední miska, pečicí plech s pečicím papírem

  3 bílky

  100 g cukru

  vrchovatější lžička bramborového škrobu

  50 g mandlové moučky, trochu mandlových plátků

  špetka soli

  Dokončení dortu

  nerezový hrnec nebo pánev se silnějším dnem, pečicí plech s pečicím papírem

  meruňkový džem

  cukr

  250 ml smetany ke šlehání 33%

  100 g mascarpone

  100 g (opečených) mandlových plátků

  bílá čokoláda

Příprava jídla

Postup

Na pečicí papír obkreslíme kružnici podle zavřené dortové formy o průměru 26 cm.

Korpus

Dno dortové formy o průměru 26 cm vyložíme pečicím papírem, boky vymažeme máslem a vysypeme moukou. Troubu zapneme na 150° C s ventilátorem. Ručním mixérem vyšleháme bílky se špetkou soli na hustou pěnu. Po částech zašleháme cukr, až se rozpustí a směs je lesklá, hladká a metličkou se dají vytvořit krásné špičky. Po jednom zašleháme žloutky, a poté pomalým přiléváním také olej. Mouku smícháme s kypřicím práškem a oba společně prosejeme a stěrkou opatrně vmícháme do tekutého základu. Pozor, aby nikde nezůstaly suché hrudky. Těsto pokud možno rovnoměrně rozetřeme do připravené dortové formy a urovnáme povrch. Pečeme ve vyhřáté troubě s ventilátorem asi 30 minut, ale doporučuji 5 minut předem již otestovat propečení špejlí. Korpus necháme vychladnout ve formě.

Krém

V menší misce pošleháme mascarpone krátce s tučnou zakysanou smetanou. V druhé, větší misce ušleháme šlehačku s cukrem. Mascarpone po částech stěrkou vmícháme do šlehačky. V závislosti na značce mascarpone může být vzniklá směs trochu řidší (některé pustí poměrně dost tekutiny), toho se není třeba bát, pokud dort připravujeme předem – korpus vlhkost pojme a zvláční, a krém ztuhne. Rozhodně by ale neměla téct. Krém zatím uložíme do ledničky.

Skládání dortu – část první (ideálně den předem)

První část skládání dortu provedeme ideálně den předem. Pokud se korpus upekl nerovnoměrně, můžeme ho otočit spodkem vzhůru, uležením se vyrovná. Pomažeme ho silnější vrstvou meruňkového džemu – nešetříme! Dort znovu uzavřeme do boků dortové formy (pokud máme, použijeme cukrářskou nastavitelnou formu) a poklademe rovnoměrně připraveným vychlazeným krémem. Urovnáme povrch a uložíme do ledničky.

Mandlové bezé

Troubu předehřejeme na 140° C s ventilátorem. Bílky vyšleháme se špetkou soli a cukrem jako v případě korpusu. Zašleháme bramborový škrob. Stěrkou do sněhu jemně vmícháme mandlovou moučku (já jsem ručním struhadlem umlela část mandlových lupínků z původního 200g balení). Nyní přichází na řadu předem připravený pečicí papír s kružnicí – hmotu na něj po částech naneseme a rozetřeme do podoby plátu tak, aby kružnici nepřesahovala. Posypeme mandlovými plátky a pečeme v rozehřáté troubě přibližně jednu hodinu, poté vyndáme a položíme stranou vychladnout. Můžeme využít rozehřáté trouby a dát do ní opéct mandlové plátky. S ventilátorem to trvá jen několik minut a nepřipálí se tak snadno jako na pánvi.

Dokončení dortu (po odležení korpusu např. přes noc)

Připravíme si plech vyložený pečicím papírem. V nerezovém hrnci nebo pánvi se silnějším dnem roztavíme cukr. Až se začne tavit, nakláníme a kroužíme pánví, aby se rozpouštěl rovnoměrně. Jakmile je cukr roztaven, odstavíme pánev plotny (lépe dříve než později - lehce se připálí!) a opatrně jej naléváme na plech s pečicím papírem – tvoříme libovolné obrazce, které necháme zcela vychladnout. Můžeme je roztáhnout dotenka lžící, ale cukru se určitě nedotýkáme rukou.

Krátce pošleháme zbylých 100 g mascarpone. Vyšleháme šlehačku a mascarpone do ní opatrně vmísíme.

Nyní vyjmeme z lednice předem připravenou část dortu. Boky dortové formy můžeme ještě ponechat, ale náplň by už měla být dostatečně ztuhlá. Položíme na ni bezé plát a pokryjeme vyšlehanou šlehačkou s mascarpone. Dort shora podél obvodu posypeme opečenými plátky mandlí a nastrouhanou bílou čokoládou. Na závěr nalámeme ozdoby z roztaveného cukru na menší kousky (pěkně vypadají i kapičky) a zapícháme je do šlehačky podle své fantazie.

Odstraníme boky dortové formy. Ráda ještě ořezávám boky dortu, aby vynikla zlatavá barva korpusu.

Dort si nejlíp vychutnáme spolu s rodinou a přáteli.

 

Přidat komentář