0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

10 způsobů, jak se stát zelenějším kuchařem – 2. díl

řecký salát s fetou a olivami
ZDROJ: Unsplash.com
sdílet:

Chovat se ekologicky i v kuchyni je snadné – máme pro vás dalších pět tipů!

6. ŠETŘETE VODOU

Naprogramujte myčku na ekologický režim a pusťte ji až tehdy, když je plná. Přestaňte kupovat balenou vodu (často stejně není kvalitnější než ta z kohoutku) a pořiďte si džbán do ledničky. Zeleninu a ovoce myjte v misce – zbylou vodou pak zalijte květiny.

7. HOSPODAŘTE

Z kostí uvařte vývar – základ polévek, omáček nebo rizota. Zbylé brambory osmažte, zeleninu přidejte do polévky, bílky zmrazte. Ztvrdlo vám pečivo? Ještě ho užijete na křupavé krutony nebo strouhanku.

8. TŘIĎTE A KOMPOSTUJTE

Pokud nenajdete další využití pro zavařovací sklenice, papírové krabice od potravin a kelímky od jogurtů, recyklujte je jako sklo, papír a plast. Podrobné informace o třídění odpadu naleznete na www.jaktridit.cz. Zbytky z ovoce a zeleniny vyhoďte na kompost (v některých městech i na sídlištích existují obecní kompostárny), do popelnice na bioodpad nebo si domů pořiďte kompostovací koš.

9. ŠETŘETE ENERGIÍ

Nové modely ledniček kategorie A+ spotřebovávají třetinu energie oproti deset let starým chladničkám, takže investice do jejich koupě se vám za čas vrátí. Ze zadní strany ledničky otírejte prach – zaprášená spotřebuje o 30 % víc energie! Také přeplněná chladnička má vyšší spotřebu, naopak mrazák je ekonomičtější udržovat plný – i kdybyste ho měli vyplnit starými novinami.

10. VYHNĚTE SE CHEMII

Čisticí prostředky s fosfáty a chlorem nahraďte ekologickými, např. Ecover, Frosch… v doplnitelných obalech. Vyzkoušejte tradiční čisticí prostředky našich babiček: ocet, sůl, citronovou šťávu, jedlou sodu a mýdlo. Místo papírových utěrek používejte látkové.

Dalších pět způsobů, jak se stát zelenějším kuchařem, čtěte na www.apetitonline.cz.

Související články

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč