Každý člověk má někdy chuť na sladké, někdo ale více a někdo méně. Pokud je vaše nutkání po cukru v normě, nezabývejte se tím. Jestliže ale saháte po čokoládové tyčince i v jednu ráno, zkuste se zamyslet nad tím, čím to je. Podle studie publikované v časopise Sleep by stačilo, kdybyste více spali.
Nezkrotná chuť na sladké nevzniká jen tak. Složité procesy v mozku, které nám vybírají, na co budeme mít chuť, souvisí s tělesným metabolismem.
- Fungování metabolismu ovlivňujeme tím, co jíme, kolik toho jíme a jak se hýbeme. Svou roli hrají hormony, neurotransmitery (chemické látky, které v nervové soustavě slouží k přenášení vzruchů), stres, teplota prostředí a nespočet dalších faktorů. Podle studie publikované v časopise Sleep, má na to, co chceme jíst, velký vliv i spánek.
Výzkumníci vzali 93 dospívajících lidí (14–17 let) a nařídili jim spát pět nocí zdravým spánkem (9,5 hodiny) a pět nocí krátkým spánkem (6,5 hodiny). Účastníky požádali, aby zaznamenávali, co, kdy a kolik toho během jednotlivých dnů snědli.
Čím méně spánku, tím větší chuť na sladké
Při nedostatku spánku konzumovali dospívající více sacharidů, přidaných cukrů a sladkých nápojů a jedli méně ovoce a zeleniny. Rozdíly v množství kalorií, tuků a sacharidů byly zvláště výrazné po 21. hodině.
Pokud bojujete se svou váhou a nedaří se vám zejména v noci u sledování televize dodržovat dietu, naskýtá se jednoduché řešení: Místo toho si jděte lehnout. Dejte přednost spánku před ‚odpočinkem’ u televize či brouzdání po internetu.