Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Klíč k dlouhému a zdravému životu: Co jíst podle nejnovějších studií

Klíč k dlouhému a zdravému životu: Co jíst podle nejnovějších studií
ZDROJ: Apetit

V naší snaze žít dlouhý a zdravý život hraje roli mnoho faktorů a jedním z nejdůležitějších je strava. Četné studie zkoumaly vliv různých potravin na celkové zdraví organismu a jejich poznatky nám můžou sloužit jako inspirace. Co bychom tedy měli jíst, abychom podpořili dlouhověkost a udrželi si dobré zdraví? 

Omezte konzumaci masa

Výzkumy opakovaně naznačují, že rostlinná strava je spojena se sníženým rizikem chronických onemocnění a delší délkou života. Taková strava klade důraz na konzumaci ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin, luštěnin, ořechů a semen a omezuje nebo vylučuje živočišné produkty.

  • Maso nemusíte ze svého jídelníčku zcela vyloučit, ale rozhodně není na škodu jeho konzumaci omezit a jíst ho například jen 2x týdně.

Dostaňte do těla všechny živiny

Zařazení potravin bohatých na živiny do jídelníčku je pro dlouhodobé zdraví zásadní. Jídelníček by měl být pestrý, zařaďte do něj zeleninu všeho druhu, ovoce, bílkoviny, tučné ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, celozrnné výrobky a zdravé tuky, jako je avokádo a olivový olej.

  • Základní, průmyslově nezpracované potraviny dodávají tělu důležité látky jako vitaminy, minerály a další látky nezbytné pro optimální fungování těla a prevenci nemocí.

Mírný příjem kalorií

Výzkumy ukazují, že střídmý příjem kalorií může pozitivně ovlivnit délku života a snížit riziko onemocnění souvisejících s věkem. Příjem  kalorií, který je adekvátní naší fyzické aktivitě ať už je jakákoli, umožňuje optimální fungování organismu a minimalizuje riziko obezity, cukrovky a kardiovaskulárních problémů.

  • Je nezbytné přizpůsobit příjem kalorií svému výdeji. V mnoha případech to znamená změnu jídelníčku nebo zmenšení porcí. 

Cvičte se v uvědomělém stravování

Kromě druhů potravin, které konzumujeme, hraje významnou roli pro naše zdraví a pohodu také způsob stravování. Rozumné stravování zahrnuje věnování plné pozornosti zážitku z jídla, vychutnávání každého sousta a rozpoznávání signálů hladu a sytosti.

  • Tato praxe pomáhá předcházet přejídání, usnadňuje trávení a podporuje zdravější vztah k jídlu.

Hydratace a omezení cukru

Voda se podílí na mnoha tělesných funkcích. Jako hlavní nápoj volte vodu nebo bylinné čaje a vyhněte se sladkým nápojům. 

  • Vyhněte se příjmu jakéhokoliv přidaného cukru, protože cukr souvisí se vznikem různých chronických zánětů.

Přestože dosažení dlouhého a zdravého života je ovlivněno různými faktory, včetně genetiky a volby životního stylu, má dodržování vyvážené stravy významný vliv na zdraví člověka.

Zdroje: Health, Healthline, BBC, Healthy Eating as a New Way of Life: A Qualitative Study of Successful Long-Term Diet Change,  Defining a Healthy Diet: Evidence for the Role of Contemporary Dietary Patterns in Health and Disease

Skryt pre seznam

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
339 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč