Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?

AD
Superpotraviny
ZDROJ: Adobe stock
sdílet:

Superpotraviny a takzvané potraviny budoucnosti si čím dál více získávají na popularitě. Pandemie koronaviru, ale také obavy o životní prostředí přivedly mnoho Čechů ke zdravější stravě. Které značky jsou nejpopulárnější? A proč Češi šílí po zdravých potravinách?

Měření

Podle reportáže serveru Seznam Zprávy je zdraví Čechů na sestupu. Vlivem pandemie koronaviru klesla průměrná doba dožití po letech stabilního růstu. U mužů zhruba o rok, u žen o tři čtvrtě roku. Zavření posiloven, zákaz vycházení a stres zapříčinily, že u Čechů došlo k nárůstu nadváhy a obezity. Trpí jimi až 66% populace.

Češi nakupují zdravé potraviny

Podle vyhledávače slevových akcí a nabídek promo-codes Češi více vyhledávají zdravé a alternativní potraviny. Především bezlepkové a potraviny bez laktózy zažily v posledních letech boom. Jistě k tomu přispívá i fakt, že se případy intolerance laktózy za posledních dvacet let ztrojnásobily.

Snaha o zdravější životní styl, rostoucí potravinové intolerance, ale i módní vlny a ochrana životního prostředí, vedou Čechy ke zdravým potravinám.

  • Velmi populární jsou například rostlinné alternativy mléčných výrobků či ořechové pomazánky a másla.  Podle údajů Promo-codes patří mezi nejpopulárnější obchody s takovými potravinami česká firma Natu. Podle jejich statistik Natu slevový kód za poslední rok vyhledávalo čtyřikrát více uživatelů, než v roce 2019.

Mana je populární mezi českými celebritami

Pravdpodobně jste již někdy slyšeli o jídlech v prášku, které se po přidání vody přemění v plnohodnotnou a praktickou potravinu. Jednoznačně nejpopulárnější český prodejce je společnost Moje mana. Potvrzuje to server Promo-codes. Podle jeho údajů slevový kupon Mana patří mezi nejpopulárnější vyhledávané termíny v kategorii Potraviny.

  • Propagovaná mnoha českými celebritami a influencery, mezi něž patří například Ben Cristovao, si česká firma založená v roce 2014 vydobyla své místo na trhu.
  • Nejenom nápoje a prášky, ale i jejich rostlinné burgery si získaly popularitu. V roce 2020 s ním dokonce získala ocenění Rostlinný produkt roku.

Alternativní potraviny jako jídlo budoucnosti

Produkty Mana již dnes můžeme najít ve většině českých supermarketů. Ale také další české značky Anapur, NeMléko, či zahraniční Huel patří mezi Čechy k oblíbeným a čím dál více se stávají mainstreamem.

  • Šetrné k životnímu prostředí a udržitelné, vhodné i pro alergiky a lidi s intolerancí a s dlouhou dobou trvanlivosti – to jsou jen některé výhody, kterými se tato nutričně komplexní jídla pyšní. A se současnými snahami o udržitelnější potravinářský průmysl jsou tyto výhody důležité. Bez přehánění je tak můžeme označit za superpotraviny budoucnosti.

Superpotraviny najdete i v lese

Co jsou to vlastně ty superpotraviny? Z vědeckého hlediska takové označení neexistuje. Jedná se pouze o marketingové označení pro potraviny s vysokým obsahem zdraví prospěšných látek. Mezi nejčastěji takové se řadí avokádo, chia semínka, quinoa, řasy, ale i například lesní borůvky. Pro superpotraviny tedy do supermarketu nemusíte, najdete je třeba i v lese.

Autor: Komerční sdělení

Apetit magazín