0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Nejpodivnější zmrzliny světa? Čabajková, česneková i z mateřského mléka

Nejpodivnější zmrzliny světa? Čabajková, česneková i z mateřského mléka
sdílet:

Zmrzlina je celosvětově oblíbeným sladkým potěšením a objevuje se ve všech možných provedeních a příchutích. Některé šokují cenou, některé zase barvou, složením nebo konzistencí. Vybrali jsme pro vás pár nejzajímavějších.

Vanilková, čokoládová a jahodová, to je klasika, kterou zná každý z nás už od dětství. Ale co třeba česneková, syrečková, čabajková nebo křenová? Ty už tak časté nejsou, nicméně opravdu existují a můžete je uchutnat i u nás! Najdeme ovšem i zmrzliny lepivé, s představením nebo ty za 20 ticís korun. Nevěříte?

Dondurma 

Jedná se o pochoutku původem z Turecka, která se vyznačuje svojí vysokou odolností vůči tání a lepivou až žvýkavou konzistencí. Tyto vlastnosti zaručují dvě pro nás velmi netradiční suroviny. Tou první je salep, což je jemně namletý kořen vstavače mužského přezdívaného horská orchidej. Druhou je tmel neboli roztlinná pryskyřice z řepíku. Dondurma dále obsahuje smetanu, cukr a různé příchutě.

  • Najdete ji ve vozících u pouličních prodejců. Ti ji vetšinou nandavají do kornoutů pomocí dlouhé špachtle a mohou vás u toho pěkně potrápit. Díky lepivosti zmrzliny jim na špachtli i s kornoutem hezky drží, takže mají možnost zahrát menší divadlo.
  • Velmi podobná konzistencí je syrská booza. Ta se v posledních letech těší velké oblibě především v New Yorku, kde v roce 2018 vznikl podnik Republic of Booza s nikdy nekončící frontou.

Zmrzliny z mateřského mléka

Velkou kontroverzi vzbudila tato kuriozita z londýnské zmrzlinárny Icecreamists na začátku roku 2011. Zakladatel zmrzlinárny Matt O’Connor se vždy zajímal o netradiční chutě a kombinace, ale nejvíce jej proslavila právě zmrzlina s názvem Baby Gaga obsahující madagarskou vanilku, citrónovou kúru a mateřské mléko. Návštěvníci si jednu porci mohli koupit za 14 liber (420 korun).

Zmrzlina ovšem vyvolala obrovskou vlnu pozornosti, jejímž výsledkem bylo uzavření podniku. Matt si ovšem rychle otevřel zmrzlinárnu novou a to The Licktators. V roce 2015 zde při příležitosti oslav narození princezny Charlotty uvedl tuto zmrzlinu znovu, tentokrát pod názvem Royal Baby Gaga. Měla zároveň poukázat na důležitost kojení. Roku 2017 byla zmrzlina v Británii zcela zakázána a Matt měl nemalé problémy s ohlasem veřejnosti, britskou vládou a dokonce i zpěvačkou Lady Gaga. 

Černá zmrzlina

V roce 2017 se celým světem doslova raketovou rychlostí prohnal trend aktivního uhlí. Používalo se na všechno možné od bělení zubů, přes pleťové masky až po barvení nejrůznějších pokrmů. Zmrzlinu tato vlna zasáhla také a najednou byl hitem téměř každé zmrzlinárny nezaměnitelný černý kopeček. Nejlépe i v černém kornoutu.

  • Tato fotogenická pochoutka, často přezdívaná goth zmrzlina, byla nejčastěji vanilková nebo citronová, protože světlý základ se snáze barví. Jedná se totiž o normální zmrzlinu, která je aktivním uhlím pouze obarvena. Nic jiného v tom není.

Nejdražší zmrzliny světa

Jako všechny pokrmy, i zmrzlina má své rekordy. Ten nejdražší zmrzlinový pohár, který je dokonce uvedený v Guinessově knize rekordů, najdeme na menu Serendipity 3 v New Yorku. Stojí neuvěřitelných 1000 dolarů (22 000 korun). Kopečky zmrzliny z Tahiti s madagaskarskou vanilkou, lanýži, kandovaným ovocem, čokoládou a dezertním kaviárem zde servírují v křišťálovém poháru. Vše je zahaleno v plátcích jedlého zlata (23 karátů) a vrchol zdobí velký cukrová květina, jak jinak než dekorovaná zlatem.

  • Podobnou extravaganci najdete i ve Scoopi Cafe v Dubaji pod názvem Black Diamond a návštěvník za ní zaplatí v přepočtu 20 000 korun. Obsahuje smetanovou zmrzlinu s madagaskarskou vanilkou, italské lanýže a vzácný ambróziový šafrán z Íránu. To vše vám obsluha přinese v misce od módního domu Versace a dozdobí ji jemnými plátky z jedlého zlata.

Více než zajímavé příchutě 

Netradiční příchutě najdete po celém světě. Zmrzlinu má totiž rád téměř každý, konkurence je obrovská, a proto se řada výrobců snaží odlišit od ostatních a nalákat tím zákazníky. U nás jde proti proudu například Zmrzlinárna Ralsko – Mimoň. Nabízí každý den až 50 druhů domácí zmrzliny. Mimo těch klasických ovšem můžete ochutnat i makovou s farmářským sýrem, svíčkovou, křenovou, čabajkovou nebo tu s příchutí moravského uzeného

  • Skotům se povedlo do mražené krémové formy převést národní jídlo haggis (ovčí žaludek plněný zbytkem ovčích vnitřností, vločkami a zeleninou), ve Švédsku si rádi pochutnávají na slané lékořici, ve Francii vyrábějí zmrzlinu z fois gras nebo hořčice.
  • Ve Venezuele vám servírují například cheeseburger, sýr s kukuřicí nebo sardinkovou s brandy. USA se může pochlubit příchutěmi jako humr či křen nebo sorbetem z rajčat a v Mexiku vás překvapí avokádo a tequila.
  • V Japonsku dostanete i Drákulův česnek, wasabi, sépiový inkoust nebo dokonce příchuť hadího jedu.
  • Na Filipínách mají jako lahůdku zmrzlinu s krokodýlími vajíčky.  

Související články

Autor: Tereza Mašková

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...
AD
Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy
  • Nakupujeme

Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy

Díky vyspělým technologiím, kterými jsou televize LG doslova našlapané, se otevírá celá škála nových možností na sledování obsahu a také hraní her. Nejzásadnější je zde technologie samotného zobrazení obrazu OLED. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč