0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kam si v ČR zajít na zmrzlinu

Kam si v ČR zajít na zmrzlinu
sdílet:
V horkých dnech člověka málo věcí potěší více než kopeček výborné zmrzliny. Podívejte se na přehled podniků, kde najdete tu nejlepší. Pořádně krémovou, řemeslně vyrobenou a z kvalitních surovin.

Léto je v plném proudu a co neodmyslitelně patří k létu? Rozhodně zmrzlina. Pokud si chcete dát smetanovou, měla by být jejím základem smetana, žloutky a mléko. U lehčích sorbetů zase zralé ovoce. Stánkům a cukrárnám, kde připravují zmrzlinu z prášku, se zdaleka vyhněte. Raději zamiřte tam, kde sázejí na kvalitní suroviny a tradiční zpracování.

Našli jsme pro vás zmrzlinárny, kde si pochutnáte, ať už milujete krémové kopečky, svěží sorbety či zábavné nanuky.

Crème de la Crème v Praze

Majitel Honza Hochsteiger je milovníkem zmrzliny a její přípravě se věnuje už od roku 2002. Za tu dobu stihl pracovat pro italské mistry, vystudovat Carpigiani gelato university v Bologni a v dubnu 2015 otevřel svůj vysněný podnik. Všechny zmrzliny vyrábí ručně a podle vyladěné receptury bez přidané chemie, umělých barviv a konzervantů. Vyhlášená je jeho pistáciová či mangová, můžete zde ochutnat ale i zmrzliny s příchutí slaný arašíd, jalovec či buchtičky se šodó, kefírovou s estragonem nebo vyzkoušet výborné veganské zmrzliny, které nabízí i v krémových variantách – třeba vegan slaný karamel či hořká čokoláda. Pro svoji návštěvu si zvolte jednu ze čtyř pražských poboček – třeba tu původní v ulici Husova přímo v historickém centru. Další najdete na Národní třídě, ve Strašnicích a nově i na Vinohradech.

Angelato v Praze

Zmrzlinárna poprvé otevřela své dveře v Rytířské ulici roku 2007. Majitelé kladou velký důraz na kvalitu surovin, řemeslnou výrobu a podporu lokálních dodavatelů. Byli jedněmi z prvních, kdo začal zmrzlinu nabízet jako špičkový produkt vyrobený s láskou a péčí, a jejich prodejna se stala pro mnoho zákaznníků doslova objevem. Po Praze mají v současné době tři pobočky – tu největší najdete na Újezdě. Poslední hledejte v Břevnově – ta má na rozdíl od předchozích dvou podniků, které si v lednu a únoru dávají sezonní pauzu, otevřeno celoročně. Mají zde velký výběr smetanových zmrzlin i sorbetů. Své sorbety označují jako vegan friendly a gluten-free (bezlepkové). Nejznámější jsou jejich originální kombinace příchutí, jako olivový olej a bazalka, avokádová nebo rýžová zmrzlina, nabízejí ale i klasickou jahodovou, čokoládovou, oříškovou či stracciatellu.

Šabatovo zmrzlinářství v Jesenici a Praze

Jaroslav Šabat založit svůj podnik na té nejvyšší možné kvalitě a nekompromisním přístupu. Také on je absolventem ‚zmrzlinářské univerzity‘ neboli Carpigiani gelato university, kde se dokonale naučil řemeslo i technologické postupy. Provoz zahájil v roce 2013 ve zmrzlinárně ve středočeské Jesenici, kam za ním začali putovat zákazníci z širokého okolí. Díky jejich podpoře otevřel letos druhý podnik v Praze nedaleko náměstí I. P. Pavlova a další pobočky jsou v plánu. Za sedm let vytvořil více než osmdesát různých druhů zmrzliny. Kvalitní suroviny, které používá, pocházejí z větší části od českých farmářů. Exotické plodiny dováží z vyhlášených oblastí: například pistácie a mandle ze Sicílie, vanilku z Madagaskaru. Populární příchutě jsou například ricotta s fíky nebo vietnamská káva. Oblíbená je i zmrzlina Big Lebowski obsahující smetanu, vodku a likér Kahlúa.

Zmrzlinárna v Nymburku, Kutné Hoře a Praze

Podnik založený Kateřinou Wilmann v Nymburce rychle expandoval do Kutné Hory a do Prahy, kde ho najdete nedaleko vltavských břehů v Braníku. Ve všech třech pobočkách dostanete kvalitní zmrzlinu bez zbytečné chemie připravenou podle těch nejlepších receptur. Zpracovávají vlastní ovoce a mezi oblíbené příchuti tak patří třeba momentálně populární rakytník. Každý den zde naleznete 18 a více druhů smetanové zmrzliny i ovocných sorbetů. Vyhlášené jsou jejich speciály, jako třeba čokoláda s mátou, červená řepa s mákem nebo tibetský čaj.

2AD v Kačici

Za trochu záhadným názvem podniku se skrývají iniciály majitelů. Alena a Darek Hrivňákovi milují zmrzlinu od dětství a už stihli ochutnat všechny možné formy tohoto pokrmu. K vlastní zmrzlinárně se tak trochu projedli. Manželský pár často chodil do jedné gelaterie v okolí, ale když se Italové odstěhovali, rozhodli se založit svůj podnik, a to v době, kdy řemeslné zmrzlinárny v Česku prakticky neexistovaly. Hřivňákovi tak patří k průkopníkům kvalitní zmrzliny u nás. Dnes výrobna zaměstnává celou rodinu. Pokud byste neměli cestu do středočeské Kačice, najdete zmrzlinu od Hřivňáků v pražském podniku Zmrzlinář na Vinohradech. Ale doporučujeme zajet si přímo ke zdroji. Zmrzlina v Kačici se prodává čerstvá rovnou z výroby, a navíc se s vámi pan Darek klidně o zmrzlině zapovídá. Výborné tu mají ty ovocné, jako angrešt, rybíz, rakytník nebo třešeň brazilská – acerola.

Dobřanská zmrzlina v Dobřanech

Tak jako většina stánkových prodejců, v Dobřanech začínali v roce 2000 točenou zmrzlinou z prášku. Nicméně se rozhodli, že na to chtějí jít poctivě. Prošli kurzem s italským mistrem, začali dělat zmrzlinu úplně sami a vsadili na kvalitu. Mohou se pochlubit širokým repertoárem příchutí. Pochutnáte si tu na klasikách, mají tu ale i speciály, jako je pampeliškový kořen, levandule nebo parmazán. Nabízejí i zmrzliny s příchutí alkoholu a občas se pustí i do experiementů, jako byla kombinace malina–rajče–rukola či zmrzlina z medvědího česneku. Majitelé vymysleli už více než 200 druhů, takže každá návštěva stánku u hřiště může být překvapením.

Nanuky PRAHA v Brně

Nadpis není ani žert, ani omyl. V brněnské kavárně Praha najdete ručně vyráběné nanuky nejen v létě, ale po celý rok. Zakladatelky Klára Eliášová a Soňa Borodáčová dovedou udělat nanuky snad z každé suroviny. Vždy hledí na sezonu a rozhodně je při každé návštěvě z čeho vybírat. V létě si zde můžete pochutnat spíše na ovocných osvěžujících nanucích a v zimě zas na krémových s čokoládou a oříšky. Se zmrzlinou si tu vyloženě hrají a dokážou vymyslet až nepochopitelné kombinace, které ale vždy fungují. Do nanuků přidávají domácí sušenky, celé kusy ovoce či je opatří zajímavou posypkou. Nebojí se ani kvalitního alkoholu.

Ještě jednu v Brně

Ještě jednu – tak se jmenuje brněnská značka, která se loni na místní gastronomické scéně stala senzací. Jakub Gavor je milovníkem zmrzliny původem z Olomouce. Rozhodl se otevřít si výrobnu a prodejnu v espresso baru Komár kafe v Kounicově ulici v Brně. Tam experimentuje a vytváří zajímavé příchutě. Potrpí si na kvalitní řemeslnou výrobu s těmi nejlepšími surovinami. Jeho zmrzlina je neuvěřitelně krémová. S nabídkou příchutí to nepřehání – každý den má ve svém podniku šest zmrzlin, ale repertoár často obměňuje, takže pokaždé můžete s radostným napětím očekávat, jakou dobrotu vám nabídne tentokrát. Ochutnat tu můžete například bazalkovou s olivovým olejem a citronovou šťávou, batátovou s rozmarýnem a pomerančem nebo horalkovou. Zmrzlinu podává do vlastnoručně upečených kornoutků.

Úvodní foto: Marek Kučera, archiv časopisu Apetit

Apetit magazín

KVÍZ: krajové speciality
  • Kvízy

KVÍZ: krajové speciality

Knedlo vepřo zná každý – oblíbený český pokrm nabízejí nejen hospody a restaurace ale také školní jídelny a kantýny. Česká kuchyně má ovšem daleko víc co nabídnout. Důkazem jsou speciality z českých a moravských koutů. Schválně, s kolika z...
Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
  • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...
KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?
  • Kvízy

KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?

Chcete uvařit guláš nebo roštěnky k nedělnímu obědu? Tušíte, jestli se na vývar lépe hodí přední nebo zadní hovězí či které použít do rajské? S naším kvízem můžete zjistit, jak si s hovězím rozumíte. ...
Komerční sdělení
Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Aperitivo Italiano je chvíle vyhrazená rodině, přátelům a ochutnávání. Nesmí chybět tyčinky grissini, krekry, sušená rajčata, olivy a samozřejmě sklenička osvěžujícího aperitivu, který doladí party atmosféru a připraví chuťové buňky na...

Obchod Apetit