„Během víkendu jsme zaznamenali až 84% mezitýdenní pokles tržeb ve více než 3 000 podnicích, kterým dodáváme pokladní systémy. Takové výpadky příjmů jsou pro gastro provozovny likvidační, i kdyby trvaly jenom několik dnů. Pro záchranu restaurací bude klíčové objednávání jídla s sebou, na které spoustu lidí dnes zapomíná, je to však velmi bezpečná a státem povolená možnost, jak si opatřit teplé jídlo a zároveň i pomoci restauracím přečkat toto těžké období,” komentuje současnou situaci Igor Třeslín, CEO společnosti Storyous, která restauracím dodává pokladní systémy a teď se snaží spolu s ostatními předními představiteli českého gastra pomoci podnikům přežít. Situace se ovšem zdaleka netýká pouze restaurací.
Objednávky online z domu, jídlo bezkontaktně v okénku
Web www.kde-se-najim.cz vytvořil mapu podniků, které jsou i nyní otevřené a nabízejí možnost vzít si jídlo či pití s sebou. Od zítřka bude možné z webu přímo objednat jídlo u konkrétní restaurace, zaplatit online kartou a jídlo si jenom vyzvednout ve výdejním okénku. Všechny restaurace, které zůstaly otevřené, se mohou registrovat přímo na webu www.kde-se-najim.cz nebo přes chat na Facebooku Storyous. Shromažďují se zde i jakékoliv další tipy, které pomohou podnikům přežít. Brzy bude kromě webu dostupná i mobilní aplikace.
Do pomoci restauracím a bistrům se pustil i jeden z největších poskytovatelů stravenkových služeb, společnost Edenred. Ta zjistila, že z 20 000 provozoven, s nimiž spolupracuje, jich zůstalo otevřeno 600. Právě k nim bude nyní směřovat podpora. „Rozhodli jsme se pro komplexní a cílenou pomoc těm restauracím, které nepřerušily provoz a i v nelehkých podmínkách se snaží fungovat nabídkou jídel k odnosu. Jednak se k nim pokusíme přivést prostřednictvím webového vyhledávače zákazníky a zároveň jim zdarma dodáme ochranné pomůcky, aby jejich personál mohl minimalizovat zdravotní rizika,“ uvádí generální ředitel společnosti Edenred Nicolas Eich.
Roušky ušije výrobce specializovaných ochranných pracovních prostředků společnost Snaha, a to z certifikované bavlny s antibakteriální úpravou vláken. „Roušky jsou určeny k opakovanému použití. Pokud se perou při teplotě 95 stupňů a sterilizují, je možné je použít až stokrát,“ uvedl ředitel Snahy Radim Dvořák. Edenred chce zároveň fungujícím restauracím přivést zákazníky. Společnost na svém webu provozuje webový vyhledavač restaurací. Nyní nově do vyhledavače přidá Edenred možnost vybrat provozovnu prostřednictvím tlačítka „prodej z okna“. Lidé tak budou moci jednoduše vyhledat fungující restauraci s výdejem jídla a navigace je nasměruje k vytčenému cíli. Na zprovoznění nové funkce navigace nyní pracují programátoři Edenredu a společnosti Bpromotion a funkční by měla být během několika dní.
Další aplikací, která sdružuje podniky, odkud si můžete odnést jídlo s sebou, je Nesnědeno. Aplikaci původně vyvinulo brněnské vývojářské studio Futured, aby restaurace v běžném provozu nemusely na konci dne vyhazovat nespotřebované porce, a sloužila k nabídce jídel se slevou. Hned po úplném uzavření restaurací se ve Futured rozhodli aplikaci upravit, aby skrze ni bylo možné nabízet všechna jídla, a dát tak podnikům šanci nepřijít o potraviny v hodnotě desítek i stovek tisíc korun. První restaurace měly možnost se do nového režimu aplikace zapojit již v průběhu víkendu.
Před aktualizací přes Nesnězeno nabízelo své jídlo 293 podniků napříč Českem. Ve středu večer to bylo již 421. Do čtvrtečního poledne se přidalo bezmála 150 nových restaurací. „Velký zájem vznikl především proto, že jsme se po dobu karantény zřekli provizí. Cítili jsme zodpovědnost se z naší pozice kromě zachraňování jídla pokusit zachránit i samotné podniky,“ řekla Michaela Gregorová z Nesnězena. Vývojáři ani zakladatelé Nesnězena ovšem s pomocí restauracím ještě neskončili. „Aktuálně pracujeme na tom, abychom do aplikace přidali možnost rozvozu. Je to další logický krok, který podnikům umožní pracovat co nejefektivněji, zároveň se díky tomu zvýší také komfort pro jejich zákazníky,“ popsal Lukáš Strnadel ze studia Futured.
Pokud máte doma věčně hladovou rodinu a toužíte si odpočinout od vaření, nebo jste naopak sami a nemáte každý den náladu připravovat teplý pokrm jen pro jednoho, zkuste podpořit svůj oblíbený podnik a objednat si jídlo s sebou.
Potraviny přímo z farmy
S podobnou myšlenkou přichází i veřejná facebooková skupina Z ruky do huby, která podle slov autorek vznikla hlavně proto, aby s jejich zákazníky propojila farmáře, chovatele, výrobce a pěstitele, kteří kvůli uzavření tržišť čelí stejně likvidační situaci jako restaurace. Lidé budou mít díky skupině možnost dostat se ke kvalitním potravinám a produktům, a výpěstky, produkty a suroviny tak nepřijdou vniveč. Nakoukněte do skupiny, třeba tam najdete něco, co vám v nastalé situaci citelně chybí, a zároveň tím pomůžete svému oblíbenému farmáři.
Sousedská výpomoc
Pomoc ovšem samozřejmě nepotřebuje pouze česká gastronomická scéna, takže pokud zrovna nemáte možnost podpořit svou oblíbenou restauraci, zkuste nabídnout pomocnou ruku třeba sousedům, kteří si nemohou dojít na nákup nebo potřebují vyvenčit pejska. Ovšem čiňte tak s ohledem na bezpečnost nejen svou, ale i ostatních! Ve chvílích, jako je tato, bychom měli všichni spojit síly a být maximálně ohleduplní a nápomocní. A ohleduplnost vůči ostatním nás přivádí k poslednímu a v podstatě nejdůležitějšímu bodu, a to jsou roušky.
S rouškou, nebo raději vůbec ne!
Nemůžeme asi dostatečně zdůraznit, jak zásadní je v tuto chvíli dodržovat všechna pravidla a doporučení, jakkoli se mohou zdát přehnaná. Zatímco důkladné mytí rukou máme asi všichni zakódované, nošení roušek je nám cizí. Internet jimi doslova žije a to je dobře, ovšem kralovat by měly především offline. Jejich nošení opravdu není směšné, přehnané a už vůbec ne bezvýznamné. Nosme je! A to nejen v městské hromadné dopravě, ale v podstatě kdykoli, kdy se budeme pohybovat mezi lidmi – v obchodech s potravinami, lékárnách, chodbách domů či kancelářích. Buďme opatrní a hlavně mějme ohledy na ostatní! Šírení viru sice nemůžeme zabránit, ale můžeme ho společnými silami co nejvíce omezit a zpomalit. Roušky jsou v tuto chvíli nedostatkové zboží, a tak každý, kdo má doma šicí stroj, šije a šije. Zapojit se můžete i vy! A když už v tom budete, ušijte třeba pár navíc. Někomu ve vašem okolí se určitě budou hodit!