Včera začalo ve Francii kulinářské klání Bocuse d’Or. Dnes na prestižní přehlídce kulinářského umění změří své síly s ostatními 23 finalisty historicky první český účastník. Jan Všetečka, stejně jako ostatní šéfkuchaři z celého světa, připraví dva pokrmy z předem daných surovin.
Pokrm z ryb se bude skládat z předepsané norské tresky, mušlí svatého Jakuba a z norských divokých krevet. Pokrm z masa se bude skládat z předepsaných kusů z masa býků skotského plemene Aberdeen Angus. Základní suroviny jsou pro všechny soutěžící stejné, přílohy jsou na kuchaři samotném.
Gastronomická soutěž Bocuse d’Or, která nese jméno svého zakladatele, francouzského mistra kuchyně Paula Bocuse, se pořádá od roku 1987. Soutěžící před zraky poroty, veřejnosti a médií musejí během pouhých pěti a půl hodiny připravit dva kulinářské chody, které si mohou při dodržení základních surovin upravit podle vlastní fantazie. Jídla předloží nejprve na na velkém prezentačním tácu, poté je během pouhých deseti minut rozdělí na čtrnáct stejných porcí.
„Já jsem ze základních surovin nadšený. Chutě jsme doladili dokonale ve skvělé souhře s českou kuchyní. Myslím, že to bude perfektní,“ pochvaluje si menu Všetečka, který doufá, že se umístí do desátého místa. Jeho trenér Jens Peter Kolbeck věří, že se český tým umístí do sedmého místa. Sám je jedním z nejznámějších dánských kuchařů, v Bocuse d’Or byl v roce 1993 druhý.
Na co se může porota od Jana Všetečky těšit?
Rybí pokrm: Symfonie tresky, mušlí sv. Jakuba a divokých krevet
Treska ‚český křišťál‘ s mušlemi sv. Jakuba glazovaná s coralline, zdobená zastudena uzenou mušlí sv. Jakuba a tataráčkem z krevet
1. příloha: klasický chartreuse z pomerančů, chilli a dýně
2. příloha: baby artyčok, rajčata a petrželkové pesto
3. příloha: bouillabaisse z tresky, divokých krevetek a mušlí sv. Jakuba, podávaná jako šafránové cappuccino
Omáčka: silná artyčoková pěna doplněná vanilkovou coralline
Masový pokrm: Variace skotského hovězího Aberdeen Angus
Pečené hovězí žebro gratinované s panade z morku a strouhanky
Svíčková s černým kořenem, špenátem a špekem
Dokřupava pečená hovězí oháňka doplněná o uzený morek
1. příloha: bramborový fondant garni s krémovými foie grãs
2. příloha: kmínové červené zelí podávané na knedlíku jako koláč Tatin
3. příloha: miniatura dýně s ragú z hovězího líčka se smrži à la financiere
Omáčka: česká Mystery omáčka ochucená slivovicí
Konkurencí bude Všetečkovi, který jinak vaří v pražské restauraci Kampa Park, šest kuchařů z Ameriky, stejný počet finalistů z Asie a dvanáct soutěžících z Evropy. Nejúspěšnější zemí v počtu vítězství je Francie. Přední příčky obsazují i kuchaři z Norska, Dánska či Švédska. „Tam už je tradice a oni můžou čerpat ze zkušeností z minulosti. My čerpáme z videí, fotek a knížek,“ řekl Všetečka.
Podle PR manažerky Kampa Group Barbary Jacklové je ale velký úspěch už samotná účast ve světovém finále. „Prestiž je to obrovská. Jde o prvního českého kandidáta, který se účastní něčeho tak velkého, co se gastronomie týká. Je to i známka toho, že česká gastronomie ve světě postupuje,“ řekla Jacklová. Finalisté podle ní získají nové kontakty, pracovní příležitosti či možnost výměnných stáží. Samotný vítěz se pak může těšit na odměnu 20 000 eur (asi 550 000 korun).
Letošní rok je významný jak pro samotnou soutěž, která se po dvou desítkách let existence stala poprvé vlastně finálovým kláním, tak pro Českou republiku, jejíž zástupce stejně jako účinkující z Estonska, Malajsie, Jižní Koreje a Uruguaye soutěží mezi absolutní špičkou také vůbec poprvé. V Bocuse d’Or soupeří zástupci všech kontinentů. Soutěžící z Evropy, Asie a Jižní Ameriky musejí podle nových pravidel projít sítem kontinentální soutěže.
Více o soutěži a přípravách se dočtete zde.